02 Ιουν 2015

Είναι αλήθεια πως η πίτσα θεωρείται ένα από τα νοστιμότερα και σίγουρα πιο λατρεμένα φαγητά παγκοσμίως. Εε εντάξει, αφράτη ζύμη, τυριά, αλλαντικά και της Παναγίας τα μάτια (you can't possibly go wrong). Έτσι, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως θα δυσκολευτείς πολύ να δοκιμάσεις πίτσα που να μην τρώγεται. Την ίδια στιγμή, όμως, είναι όμοια σπάνιο να βρεις πίτσα που θα σε ενθουσιάσει, και θα κάνει τη διαφορά.

Μετά από αυτόν τον πρόλογο, ζεστάθηκα (κι ας κάνει κρύο) και θα μπω στο ψητό:
Στην πιτσαρία πήγαμε δύο άτομα ένα απογευματάκι (5 μ. μ περίπου). Στην αρχή ήμαστε μόνοι στο μαγαζί, αλλά μετά ήρθε μία οικογένεια (κι έσπασε κι η μονοτονία! ). Θα μου πείτε, τέτοια ώρα τέτοια λόγια... Τέλος πάντων, ο χώρος ήταν ωραίος και "ανοιχτόκαρδος", εννοώντας πως έβγαζε μια ιδιαίτερα ζεστή και θετική αύρα. Πολύ σημαντικό αυτό.

Μας εξυπηρέτησε ένας κύριος (μάλλον το ένα αδέρφι-ιδιοκτήτης) πολύ ευγενικός και αρκετά αυθεντικός σαν άνθρωπος. Μπράβο του!

Παραγγείλαμε:
-μια σαλάτα razzo dei fratelli, που ήταν πολύ ιδιαίτερη. Αυτό που θα παρατηρούσα είναι πως χρειαζόταν παραπάνω δυναμισμό στη γεύση. Ήταν "χλιαρή", λίγο φλώρικη.

-Italian spring rolls, που δεν ήταν κι άσχημα. Θα μπορούσαν βέβαια να λέγονται και φλογέρες τυρί-ζαμπόν. Τζαστ σέινγκ.

-μια πίτσα prosciutto e tartufo, για την οποία οι απόψεις διίστανται στο τραπέζι μας. Ο συνδαιτημών ξετρελάθηκε. Η ζύμη ήταν τραγανή, όπως του άρεσε, και τα υλικά ατσιγκούνευτα (τι λεξιπλάστης, θεέ μου! ). Εγώ, από την άλλη, προτιμώ τις αφράτες από τις τραγανές ζύμες, τουλάχιστον στην πίτσα. Επιπλέον, η κρέμα τρούφας άφαντη. Αν μου άρεσε; Πίτσα είναι guys! (Βλπ. Πρόλογο). Αν ενθουσιάστηκα; Χμμ... (Βλπ. Πρόλογο)

-μια πανακότα ΥΠΕΡΟΧΗ, με σάλτσα φράουλα νομίζω. Ααααχ....

Λογαριασμό... δεν θυμάμαι, πάντως ήταν νορμάλ. Συμπέρασμα: θα ξαναπάμε, για την ατμόσφαιρα και την πίτσα, που μπορεί και να την παρεξήγησα... Στους άλλους αρέσει, στο κάτω κάτω!

02 Ιουν 2015

Εύα The Maddie