Σουβλάκι & Σχάρα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Παρασκευή 29/5/2015 και μετά την κατάθεση ενός σεβαστού ποσού στα Jumbo της Θηβών και με διάθεση για βόλτα κάπου πιο μακρυά από τα συνηθισμένα μέρη, παίρνω την απόφαση στο πάρκινγκ του καταστήματος να σερφάρω στο κινητό για κάποιο μέρος που δεν έχω ξαναεπισκεφθεί. Η διάθεση περισσότερο για "τσίμπημα" και βόλτα παρά για να χορτάσουμε. Από παλαιότερες κριτικές θυμόμουν το Καλαμάκι Λαμπρινάκι και είπα να κάνουμε μια δοκιμή.

Βάζουμε το gps γιατί η περιοχή είναι τελείως άγνωστη. Και φτάνουμε σε μια πλατεία, σχετικά ήσυχη με όχι πολύ φωτισμό αλλά ότι πρέπει για τους κατοίκους να κάνουν το περίπατο τους. Μια επιβλητική εκκλησία και κάποια σχολεία βρίσκονται δίπλα από το μαγαζί. Το πάρκινγκ με 5 λεπτά περπάτημα δεν μας άγχωσε, μην περιμένετε έξω από το μαγαζί πάντως να βρείτε καθώς ακριβώς δίπλα είναι το Galeone, το Crepa-Crepa αλλά και καφετέριες.

Ο χώρος χωρίζεται σε αυτόν που είναι μέσα στο μαγαζί και ετοιμάζονται και τα φαγητά, υπάρχει και ένας όροφος πάνω αν είδα καλά αλλά και στην πλατεία απέναντι. Συμπαθητική η πλατεία αλλά τίποτα το ιδιαίτερο καθώς συνορεύει με τα διπλανά καταστήματα και οριοθετείται με φυτά. Οι τουαλέτες καθαρές με την όμορφη πινελιά του καναπέ έξω από αυτές.

Τραπεζάκια μικρά και οριακά για 2 άτομα, εμένα με δυσκόλεψαν καθώς ήταν και λίγο χαμηλά και τα πόδια μου έπρεπε να τα τοποθετήσω σε συγκεκριμένο χώρο ώστε να μην ενοχλώ. Ωραία σκέψη τα χάρτινα σουπλά με την τρίλιζα επάνω "ώστε να απασχοληθείτε μέχρι να ετοιμαστούν τα φαγητά". Επίσης βολικό το συρταράκι του τραπεζιού που είχε μέσα τους καταλόγους, τα σερβίτσια αλλά και... το μολύβι της τρίλιζας! Τα τραπέζια λόγω μικρού χώρου είναι κοντά το ένα με το άλλο, οπότε καλό είναι να έχετε καλή θέληση γιατί μπορεί να ακουστείτε...

Το μαγαζί έχει βρεί καλό ρυθμό και μάλλον έχει αρκετή πελατεία αν κρίνω από τα μηχανάκια για τις διανομές αλλά και το πολυάριθμο προσωπικό που κινείτο στην κουζίνα. Η εξυπηρέτηση ευγενική, αλλά λόγω κίνησης δεν είχαν χρόνο για πολλά-πολλά. Η απόδειξη ήρθε κανονικά ενώ αντέδρασαν άμεσα όταν κάποιες ζητιάνες περιφέρονταν ανάμεσα στα τραπέζια για να ζητήσουν χρήματα. Μάλιστα γίναμε μάρτυρες σκηνικού που πελάτες είχαν αφήσει φιλοδώρημα και προσπάθησαν να το αποσπάσουν αυτές.

Το μαγαζί βάσει και της ονομασίας του διαθέτει καλαμάκια (χοιρινά-κοτόπουλου αλλά και μοσχαρίσια αν δεν απατώμαι) αλλά προσφέρει και τυλιχτά. Εντύπωση μου έκαναν οι πολλές σαλάτες (άνω των 10), ενώ και τα ορεκτικά ήταν αρκετά χωρίς κάποιο να μου κεντρίσει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον. Ξεκινάμε:

- Μποτίλια με δικό τους δροσερό νερό που δεν χρεώθηκε.

- Σαλάτα με σπανάκι, ρόκα, χαλούμι, λιαστές τομάτες και μπέικον στα 6.5 ευρώ. Φρεσκότατη και υπεραρκετή για 2 άτομα, τόσο που μπουχτίσαμε. Οι πρασινάδες πιο φρέσκες δεν γινόταν, το χαλούμι καλοψημένο αλλά το μπέικον θα μπορούσε να ήταν περισσότερο τσιγαρισμένο. Κατά την άποψη μου χρειαζόταν μια γλυκιά βινεγκρέτ για να ισορροπήσει καθώς τη βρήκα σχετικά ξινή λόγω της τομάτας.

- Καλαμάκι χοιρινό στο 1.5 ευρώ μαζί με το πιτάκι του. Καλοψημένο και φρέσκο, καλής ποιότητας. Εγώ που δοκίμασα θα το ήθελα λίγο πιο ζουμερό.

- Καλαμάκι κοτόπουλο στο 1.7 ευρώ μαζί με το πιτάκι. Επίσης καλοψημένο και φρέσκο. Το βρήκα λίγο πιο ζουμερό από το χοιρινό. Η κοπέλα μου πάντως που έχει θέμα με τα άψητα, έμεινε ευχαριστημένη.

- Τυλιχτό σουβλάκι της Μαρούλας στο 1.7 ευρώ με φρέσκο μανιτάρι, σάλτσα γιαουρτιού, μαρούλι και τομάτα σε πίτα καλαμποκιού.

- Τυλιχτό σουβλάκι της Λαμπρινής στα 2.2 ευρώ με μπιφτέκι, λευκή σάλτσα με εστραγκόν και μαιντανό, μαρούλι και τομάτα.

Προς τιμήν τους, ενώ δεν αναφέρονται στον κατάλογο, μας ρώτησαν αν επιθυμούμε και πατάτες να συμπεριλάβουν. Σε γενικές γραμμές ήταν νόστιμα, τυλιγμένα σωστά ώστε να μην στάζουν τα υλικά. Κάποιος θα μπορούσε να τα θεωρήσει και "αποστειρωμένα" αλλά εμένα προσωπικά δεν με χάλασε.

Τα υλικά ήταν τοποθετημένα "χειρουργικά" και με ακρίβεια. Η τομάτα φρέσκια και κομμένη σε κύβους, το μαρούλι φρέσκο και ψιλοκομμένο και οι πατάτες μου έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν χεράτες. Ζουμερό το μανιτάρι και νοστιμότατο το μπιφτεκάκι, χωρίς πολλά μπαχαρικά, αφρός στο στόμα. Η πίτα τραγανή και χωρίς πολλά λάδια.

- Κόκα Κόλα στο 1.3 ευρώ.

Σύνολο στα 14.9 ευρώ με απόδειξη όπως είπα και μαζί με τον λογαριασμό καραμελίτσες βουτύρου.

Συμπερασματικά θα πω πως πρόκειται για μια αξιόλογη και τίμια πρόταση για την περιοχή με σεβασμό στον πελάτη. Τα υλικά φρέσκα, η εξυπηρέτηση σε καλά επίπεδα. Δύσκολα να το ξαναεπισκεφθώ λόγω απόστασης γιατί σίγουρα θα υπάρχει και κάτι ανάλογο στην περιοχή μου.

Αν πάντως με φέρει ο δρόμος μου θα ήθελα να δοκιμάσω τον χειροποίητο σπιτικό πουρέ (ναι ναι, δεν το έχω ξαναπετύχει πουθενά αλλού) και τους γύρους του ή τις μπριζόλες για να δω αν το επίπεδο είναι υψηλό και στα υπόλοιπα κρεατικά.

Τίμια επιλογή, με χρυσό βραβείο το 2014 και από τον Ελεύθερο Τύπο. Τα λεφτά μας έπιασαν τόπο.