Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Γεια σας και χαρά σας καλοφαγάδες μου!

''Η ΩΡΑΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ'' ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη για εμάς.

Επισκεφτήκαμε αυτό το ταβερνάκι με παρέα 5 ατόμων. Δυο ζευγάρια και ένας νέος Καλλιτέχνης από το χώρο της μόδας.

Η Παραγγελία:

1 Χοιρινή μπριζόλα (τη σερβίρει μαζί με τηγανιτές πατάτες)
1 πιατέλα ποικιλία κρεάτων η οποία είχε:
(παϊδάκια κοτόπουλο, μπιφτέκια, πανσέτες, λουκάνικο, τηγανιτές πατάτες)
1 μερίδα τζατζίκι
1 χωριάτικη σαλάτα
(πανσέτες παραγγείλαμε και δεύτερη φορά)
1.5 κιλό κρασί
Κόκα κόλες (χάσαμε το λογαριασμό δεν θυμάμαι - 5 - 6 σίγουρα ίσως και παραπάνω)

Ο Χώρος:
Δεν είναι απο τα ταβερνάκια που θα μπεις μέσα και από τη διακόσμηση και τα ντεκόρ θα φοβηθείς για το τι θα πληρώσεις. Είναι ένα απλό ταβερνάκι με πίνακες ζωγραφικής κατάλληλους για ταβέρνα και πάνω απ΄όλα είναι καθαρό το μαγαζί. Υπάρχει μια απλότητα που σε κάνει αμέσως να αισθάνεσαι ότι μπήκες σε ένα ταβερνάκι της γειτονιά σου που το γνωρίζεις χρόνια. Νομίζω είναι σημαντικό να αισθάνεται κανείς έτσι από την πρώτη κιόλας στιγμή.

Μουσική:
Ακούγονται παλιά λαϊκά τραγούδια μάλλον από CD.

Εξυπηρέτηση:
Ο κ. Σπύρος θα έρθει με το μπλοκάκι του, θα σε ενημερώσει για τις νοστιμιές που ετοιμάζονται μέσα στην ψησταριά και από εκεί και πέρα τα πράγματα παίρνουν το δρόμο τους.

Γεύση / Ποσότητα:
Η ποσότητα νομίζω ήταν αρκετά καλή έως πολύ καλή. Μπορεί να ρωτήσει κανείς, ''τότε γιατί παραγγείλατε και δεύτερη φορά πανσέτες''. Βασικά είχαμε χορτάσει αλλά θέλαμε να συνοδεύσουμε με μεζεδάκι το κρασάκι μας που το είχαμε παραγγείλει μπόλικο. Και εκτός από αυτό, οι πανσέτες, έχουμε την εντύπωση, ότι ήταν το δυνατό σημείο αυτής της βραδιάς. Πολύ καλά ψημένες και το λέω εγώ αυτό που με το ψήσιμο έχω μεγάλη παραξενιά. Κι όμως, το ψήσιμο ήταν πολύ καλό, όπως και τα μπαχαρικά του.

Για το μπιφτέκι δεν θέλω να εκφέρω γνώμη γιατί εγώ γενικά δεν είμαι του μπιφτεκιού, στα υπόλοιπα μέλη της παρέας όμως, τους άρεσαν πολύ.

Η μπριζόλα, έβγαινε από το πιάτο, (που λέει ο λόγος), πέρα από τη δική μου παραξενιά που θέλω τα κρέατα γενικώς Πολύ καλά ξεροψημένα, ομολογώ ότι, η μπριζόλα ήταν σωστά ψημένη. Λίγο ''με χάλασε'' το ότι είχε αρκετό λαδολέμονο αλλά κατά τα άλλα ήταν καλή έως πολύ καλή.

Τα παϊδάκια κοτόπουλο πολύ νόστιμα, δεν έχω κάτι να προσθέσω και πάμε τώρα στο λουκάνικο. Εμείς προτιμάμε τα χωριάτικα λουκάνικα που είναι κάπως πικάντικα και γευστικά. Το λουκάνικο που δοκιμάσαμε στην ''Ωραία Ρούμελη'', ήταν μάλλον του εμπορίου.

Οι πατάτες οι τηγανιτές, φρέσκες μεν αλλά κομμένες στα τέσσερα. Θα τις προτιμούσα κανονικά κομμένες με τον παραδοσιακό τρόπο.

Το κρασί με καλύτερο βαθμό το 4 του δίνουμε ένα 3. Καλό κρασί δηλαδή! Αξίζει!

Το τζατζίκι ήταν λιγάκι καυτερό, έτσι όπως το προτιμούν οι περισσότεροι γιατί εγώ το θέλω με ένα κεφάλι σκόρδο. Οπότε δεν είμαι καλός κριτής σε αυτό. Η γνώμη της παρέας πάντως ήταν πως το τζατζίκι ήταν νόστιμο και η ποσότητα κανονική. Πολύ δεν το λες αλλά ούτε και λίγο.

Οι τιμές:
Οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές, αφού ο κ. Σπύρος θα τα βολέψει έτσι τα πράγματα ώστε στο τέλος στον κάθε ένα να έρθει περίπου στα 10 ευρώ το άτομο. Αξίζει να αναφέρω, ότι εμείς, μια παρέα 5 ατόμων, πληρώσαμε 45 Ευρώ. Δηλαδή, ούτε 10 Ευρώ στο άτομο.

Συμπέρασμα:
Καλές τιμές, καλό φαγητό, αρκετή ποσότητα, καλή ποιότητα, ωραίο περιβάλλον!

Τι άλλο θέλει κανείς για να τα περάσει όμορφα;
Συν ότι εμείς είχαμε και πολύ καλή παρέα!!!

Εμείς πάντως, σας προτείνουμε την ''Ωραία Ρούμελη'' όπως την προτείνουμε πλέον και στους φίλους μας.

Το πρόβλημα:
Στο τέλος, δεν σερβίρεται επιδόρπιο. Θα μου πεις: ''κάτσε ρε φίλε, πλήρωσες σε τόσο καλές τιμές και θέλεις και επιδόρπιο;''. Δεν είναι πως είμαι αχάριστος, αλλά όλοι εμείς που τρώμε καλά, στο τέλος θέλουμε και ένα επιδόρπιο και ας πληρώναμε και κανά δυο τρία ευρώ παραπάνω. Λίγο παγωτό ή έστω λίγο χαλβαδάκο βρε παιδιά, να κάνουμε λίγο μνιαμ μνιαμ μνιάμ: -)

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

το ζευγάρι της Αττικής.