Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το προηγούμενο Σάββατο 23 του Μάη συνάντησα το μεσημέρι στον Πειραιά ένα φιλικό ζευγάρι που μου πρότεινε να δοκιμάσουμε το BARCODE T. B., το οποίο βρίσκεται στον κεντρικό εμπορικό πεζόδρομο της Καραϊσκου, δυο βήματα απ' το Δημαρχείο, την Πλατεία Κοραή και το Δημοτικό Θέατρο.

Το μαγαζί λειτουργεί σαν Tapas Bar από τον Οκτώβρη του 2013, και έχουν ήδη γράψει γι' αυτό κριτικές αλλά και σχόλιά τους κάποιοι φίλοι χρήστες του site μας. Θα ήθελα, λοιπόν με την ευκαιρία, να συμπληρώσω τώρα τις δικές μου προσωπικές εμπειρίες για τον χώρο.

Την επιτυχία του το BARCODE T. B. την οφείλει στον άξιο σεφ κ. Πάρι Βροντή, στέλεχος της LE MONDE, με προϋπηρεσία στην ΑΙΓΛΗ του Ζαππείου. Ο δημιουργικός σεφ έχει φτιάξει ένα μενού που περιλαμβάνει περί τα 50 φαγητά (! ), μεταξύ των οποίων ζεστά και κρύα tapas, σαλάτες, κρεατικά, pasta, γλυκά, κ. α.

Θα παρατηρήσω βέβαια ότι δεν πρόκειται κυρίως για ισπανικά tapas, αλλά για μια ευφυή σύνθεση πάσης φύσεως Μεσογειακών μεζέδων, απ' την Ιβηρική, την Ιταλία, τη χώρα μας και την Μέση Ανατολή.

Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο, στον πεζόδρομο, που έχει περί τα 10 τραπέζια, μιας και ο καιρός ήταν εξαίρετος, ενώ μέσα υπάρχουν περί τα 5 τραπέζια, και bar με σκαμπό. Ο χώρος λειτουργεί καθημερινά μέχρι τη 1.00 τη νύχτα.

Από ό, τι πληροφορήθηκα απ' το site μας αλλά και τον ίδιο τον maitre, η μουσική, κυρίως το βράδυ, είναι συνδυασμός pop και ελληνικής λαϊκής. Τους είπα ότι πρέπει να είναι πιο ευέλικτοι στο ρεπερτόριό τους, διανθίζοντάς το με Ιταλική και Ισπανική μουσική, Πορτογαλλικά fados, latin, κ. λπ, έτσι ώστε να εναρμονισθεί πλήρως και με την ανάλογη γκάμμα των εδεσμάτων τους.

Μας έκανε εντύπωση το γεγονός ότι αν και ήταν Σάββατο μεσημέρι, όλοι οι άλλοι έξω έπιναν καφέ. Ήμασταν το τρίο της εξαίρεσης, δοκιμάζοντας εδέσματα καταμεσής των καφενόβιων!! Προσωπικά δεν με χαλάει μια ευελιξία τέτοιου είδους, που αφίσταται του αυστηρού πνεύματος αγγλοσαξονικών ωραρίων και προδιαγραφών. Άλλωστε, έτσι τα μαγαζιά γεμίζουν σε καιρούς δύσκολους, ενώ υποθέτω πως το βράδυ οι περισσότεροι πελάτες θα τρώνε.

Και τώρα στο 'ψητό'. Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

2 Γαρίδες (τεράστιες) τηγανιτές με κουρκούτι, πάνω σε λαχανοσαλάτα, με εξτρα sauce. Εκπληκτικό πιάτο! (2Χ4.90€).

2 Καλαμαράκια rings, επίσης τηγανιτά με sauce (2X4.10€).

1 Μύδια με sauce ντομάτας (4.90€)

1 μίνι σουβλάκι κοτόπουλο (3.70€)

1 χοιρινή πανσέτα με μανιτάρια (3.70€)

και 1 σπαγγέτι με κεφτεδάκια (8€).

Ήπιαμε τρεις μπύρες draft PILS HELLAS (3Χ3.20 €),
και για γλυκό δοκιμάσαμε 2 spring rolls γεμάτα σοκολάτα, με παγωτό βανίλια στο πλάι (2Χ4.50 €), που τεκμηρίωσαν την άποψή μας ότι ο συγκεκριμένος σεφ είναι εξίσου καλός μάγειρας και ζαχαροπλάστης!!

Ο λογαριασμός για τα τρία άτομα ήταν 57€, αλλά χωρίς τα ποτά: 48€, δηλαδή 16€ το κεφάλι, γεγονός που το εντάσσει για μας στην κατηγορία 10-16€. Άλλωστε, πληροφορηθήκαμε ότι το μαγαζί έχει κατά καιρούς σχετικές προσφορές ή εκπτώσεις.

Ωστόσο, οι ευγενικοί κατά τα άλλα σερβιτόροι, σφυρίζοντας αδιάφορα, μας έφεραν αρχικά το Δελτίο Παραγγελίας, που δεν είναι βέβαια το ζητούμενο για τον πελάτη... Άμεσως μετά τη σχετική παρατήρησή μας, ακολούθησε ο κανονικός λογαριασμός, με τη δέουσα συγγνώμη για την παράλειψη.

Επειδή, πάντως, όλα τα άλλα ήταν άψογα, θα το παραβλέψουμε και μάλιστα θα έλεγα ότι, για κάποιον που κατεβαίνει στον Πειραιά, είναι ένα ενδιαφέρον και ευχάριστο μέρος για αναψυχή με καλά tapas!