Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως το εν λόγω εστιατόριο το έχω βάλει στο μάτι λόγω της καλής βαθμολογίας του, εδώ και πολλούς μήνες, αλλά περίμενα μια ιδιαίτερη περίσταση για να το επισκεφτώ και να το ευχαριστηθώ, αφού ήμουν σίγουρη πως θα μου αρέσει.

Διάλεξα την ημέρα της ονομαστικής μου γιορτής, ημέρα Πέμπτη, βραδάκι και έκανα την κράτηση μου.
Ο εξωτερικός χώρος ήταν πραγματικά πανέμορφος, υπέροχη αυλή και το τραπέζι που μας έβαλαν να κάτσουμε, ήταν σε πολύ όμορφο σημείο. Ο σερβιτόρος ευγενέστατος, μας έφερε τους καταλόγους, μας πρότεινε και τα πιάτα ημέρας και μας άφησε να διαλέξουμε.

Παραγγείλαμε αρκετά πιάτα για 2 άτομα, αλλά πεινούσαμε αρκετά και θέλαμε να δοκιμάσουμε διάφορες γεύσεις. Επιλέξαμε τη σαλάτα λεύκες, η οποία μετά από 2-3 μπουκιές που έφαγα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ήταν μια απλή σαλάτα, πνιγμένη σε μια ροζ σος, που θύμιζε τη συνηθισμένη σος από τη γνωστή σε όλους μας, σαλάτα του σεφ. Καμία ιδιαίτερη γεύση.

Από ορεκτικά, πήραμε τα καπελάκια και τα γλειφιτζούρια. Να πω εδώ, πως ότι πήραμε, ήταν σε πραγματικά επαρκή ποσότητα.

Τα καπελάκια λοιπόν, για τα δικά μου γούστα ήταν εκπληκτικά. Θα ήμουν ευχαριστημένη ακόμη κι αν τα έτρωγα ως κυρίως πιάτο. Μας άρεσαν πολύ. Τα γλειφιτζούρια, τα παναρισμένα δηλαδή κοτοπουλάκια, γεμισμένα με μετσοβόνε και λαχανικά, ακούγονταν και έδειχναν λαχταριστά και νόστιμα. Στη γεύση δεν μας άρεσαν, δοκιμάσαμε λίγο και τα αφήσαμε εκεί.

Πριν μιλήσω για τα κυρίως μας πιάτα, θα ήθελα να σας πω για το περιστατικό που μου έκατσε λίγο άσχημα, ας πούμε. Ενώ λόγω της ημέρας, τα τραπέζια ήταν όλα γεμάτα, και ενώ είχα παρατηρήσει πως σε όλα υπήρχε μια καράφα με νερό βρύσης, σε εμάς δεν είχαν φέρει νερό από την αρχή της βραδιάς. Όταν ζήτησα σε κάποιον από τους σερβιτόρους, μας έφερε ένα μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό και μας σέρβιρε, χωρίς να μας ρωτήσει αν το θέλουμε. Ενοχλήθηκα λίγο, γιατί ένιωσα πως μας αντιμετώπισε διαφορετικά σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους πελάτες. Φυσικά και δεν θα χαλούσα τη διάθεση μου για αυτό, οπότε δεν είπα κάτι.

Το κριθαρώτο με μοσχαράκι που πήρα εγώ, ήταν πάρα πολύ νόστιμο και πολύ ωραία σερβιρισμένο. Η χοιρινή μπριζόλα του συντρόφου μου, ο οποίος είναι φανατικός κρεατοφάγος, δεν μου άρεσε ούτε εμένα κι ούτε εκείνον ενθουσίασε. Οι πατάτες που τη συνόδευαν, προσωπικά μου άρεσαν πολύ.

Ήπιαμε 2 κοκτέιλ, τα οποία ήταν φανταστικά. Τέλος, το γλυκό που μας πρότεινε ο σερβιτόρος, το cheesecake baileys, ήταν από αδιάφορο έως κακό.

Για όλα αυτά, πληρώσαμε 78 και κάτι ψιλά. Δεν έκλαψα τα λεφτά μου που λένε, αλλά αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι ήταν η ημέρα της γιορτής μου και δεν με ενδιέφερε και πολύ αυτό το κομμάτι.