Μεζεδοπωλεία - Πόρτο Ράφτη, Αθήνα

Σάββατο 30/05/2015 και μετά από μια βάπτιση του παιδιού ενός φίλου στο Πόρτο Ράφτη καταλήξαμε για τραπέζομα στην Πυξίδα.

Το μαγαζί είναι στο λημάνι του Πόρτο Ράφτη όπως κατεβαίνεις την Αγ Νικολάου το βλέπεις στο αριστερό σου χέρι, βρίσκεται ακριβώς στη μέση του λημανιού, σε πολύ ωραίο και ήρεμο σημείο για να φάς και να ρεμβάσεις.

Δυστυχώς εμείς δεν καθισαμε έξω γιατί υπήρχε υποψία βρόχης την προηγούμενη μέρα οπότε το φιλαράκι έκλεισε για μέσα, το έξω απ όσο είδα όση ώρα βολτάραμε μέχρι να ρθεί και ο υπόλοιπος κόσμος και να μπούμε στο μαγαζί είναι ένας πολύ όμορφος χώρος με καμιά 20ριά τραπέζακια που τα χωρίζει ένας πεζόδρομος από την θάλασσα, και από πάνω τους υπάρχει μια πέργκολα να τα σκεπάζει απ τον ήλιο.

Ο μέσα χώρος είναι αρκετά μεγάλος, όπως μπαίνεις υπάρχει ένα ξύλινο μπάρ που χωρίζει το χώρο στη μέση, νομίζω ότι είχε και πάνω όροφο αλλά δεν παίρνω και όρκο, γυρώ γύρω το μαγαζί είναι κλεισμένο με τζαμαρίες, οπότε είναι και πολύ φωτεινό και βοηθάει στο να βλέπεις την θάλασσα από όπου και αν κάτσεις να φάς.

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο και ευγενικό, αν και ήταν 2 άτομα δεν έλειψε από κανένα τραπέζι τίποτα και όλα ερχόντουσαν στην ώρα τους.

Αν και όταν πηγαίνεις σε ταβέρνα δίπλα στη θάλασσα λες θα φάς ψάρι,,, αμ δε, το φιλάρακι μου ήθελε κρέας, η αλήθεια είναι ότι κανένας δεν χαλάστηκε μιας και όλοι όσοι ήμασταν εκεί είμαστε σαρκοφάγα...

Στο τραπέζι για αρχή έφτασε σαλάτα πυξίδα και μια χωριατική, η σαλάτα πυξίδα ήταν ρόκα, παρμεζάνα με ντοματίνια και μια σώς βαλσάμικου, πολύ νόστιμη, επίσης πολύ νοστιμη ήταν και η χωριάτικη και οι 2 με φρέσκα υλικά (4/4).

Μελιτζανοσαλάτα φανταστική (4/4)

Πατάτες γεμιστές με τυριά και μπέικον, λιώναν στο στόμα (4/4)

Ποικιλία κρεατικών, που περιείχε ένα όλοκληρο στήθος κοτόπουλο, 2 πανσετάκια, 2 κεμπάπ, 2 μπιφτέκια, ένα λουκάνικο γεμιστό με τυρί και ένα γεμιστό με τυρί και απ έξω τυλιγμένο με μπέικον... όλα νόστιμα αλλά αυτό το λουκάνικο που είχε μέσα τυρί και απ έξω μπέικον ήταν κόλαση. (4/4)

Κοτόπουλο χωριάτικο ψημένο στα κάρβουνα, αρκετά καλό αν και δεν το περίμενα, είχε μαλακώσει και δεν μύριζε καθόλου (3/4)

Κατσικάκι σούβλας, νόστιμο και με σωστο ψήσιμο (3/4)

Και για το τέλος ήρθε κότσι, πάρα πολύ καλό, λίγο στεγνό αλλά όχι σε σημείο να σε χαλάει (3/4).

Ήπιαμε και λευκό και κόκκινο κρασί που ήταν πολύ ώραια και αν και ήπιαμε μπόλικο δεν χτύπησε κανέναν.

Από τίμες απ ότι μου είπε ο φίλος δεν ήταν ούτε πολύ ακριβά αλλά ούτε πολύ φθηνά, δεν έμαθα τίποτα παραπάνω.

Έτσι λοιπόν για όποιον θέλει να πάει πρός τα εκεί και να φάει κρεατάκι είναι μια πολύ καλή λυση, όλη η παρέα έμεινε πολύ ευχαριστημένη, έγω θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω και τα ψαρικά του και να κάτσω έξω να απολάυσω την θάλασσα.