Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Έχω επισκεφτεί πάρα πολλές φορές το ρακόρ και νομίζω πως ήρθε η ώρα για να γράψω μια κριτική για το εξαιρετικό αυτό εστιατόριο.

Βρίσκεται στην αναπτυσσόμενη περιοχή του Κεραμεικού, με ολοένα και περισσότερα μαγαζιά να ανοίγουν και να σου δίνουν την όμορφη αίσθηση της παλιάς ζωντανής αθηναϊκής γειτονιάς.

Ο χώρος είναι όμορφος και προσεγμένος, αλλά έχει ένα μειονέκτημα. Το χειμώνα δεν επαρκεί η θέρμανση και δε νιώθεις καθόλου ζεστασιά. Μάλλον φταίει το ότι είναι ψηλοτάβανη η αίθουσα, αλλά πιστεύω πως κάπως θα μπορεί να διορθωθεί το θέμα. Αντιθέτως τώρα που είναι άνοιξη και ανοίγουν και τις τζαμαρίες, η αίσθηση είναι υπέροχη και σε συνδυασμό με τα δέντρα γύρω γύρω νιώθεις πως είσαι σε αυλή.

Η εξυπηρέτηση είναι κάθε φορά άψογη και ποτέ επίσης δεν είχα θέμα με τις αποδείξεις.
Πάμε στα πιάτα τώρα, θα αναφέρω όλα όσα έχω δοκιμάσει.

Από σαλάτα παίρνω κάθε φορά τη σαλάτα με το φρέσκο ψιλοκομμένο παντζάρι. Είναι τόσο υπέροχη που κάθε φορά που λέω να δοκιμάσω και τις άλλες, δε θέλω να τη στερηθώ και την παραγγέλνω πάντα. Είναι πολύ γευστική και δροσιστική και ο συνδυασμός με το καρότο και τη ρόκα είναι πολύ ταιριαστός.

Από ορεκτικά σταθερή επιλογή είναι και οι εξαιρετικές πατάτες με την σος φέτας (είναι σε στυλ bravas). Θα μπορούσα να τις τρώω κάθε μέρα, είναι τέλειες. Πολύ καλό είναι και το πιάτο με τα μανιτάρια.

Το χειμώνα παίρνω πάντα και κάποια από τις σούπες ημέρας. Είναι φανταστικές με υπέροχη βελούδινη υφή. Έχω δοκιμάσει τη σούπα μανιταριών, τη σούπα κολοκύθας και πατάτας. Απότι είδα συνεχίζει να τις κάνει και τώρα που καλοκαιριάζει.

Άλλες επιλογές είναι τα ψιλοκομμένα χοιρινά πανσετάκια με κομμένες πίτες. Συνήθως είναι πολύ καλά, την τελευταία φορά μόνο το κρέας δεν ήταν πολύ καλό, ελπίζω να έτυχε απλά.

Έχω δοκιμάσει και τις κοτομπουκιές με το ρύζι. Είναι πολύ καλό πιάτο και αυτό, με το ρύζι με τις σταφίδες να κάνει την έκπληξη.

Στα κυρίως πιάτα τώρα, τις τελευταίες φορές παίρνω το αυτοθεραπευτικό burger με συνοδεία σαλάτας. Η σος μαυροδάφνης δένει υπέροχα. Έχω δοκιμάσει και το άλλο με την bbq sauce και είναι επίσης πολύ καλό. Τα μπιφτέκια είναι πολύ νόστιμα και είναι εξίσου καλή επιλογή να πάρεις το απλό πιάτο με τα μπιφτέκια και το ρύζι ή πατάτες.

Πολύ καλή επιλογή είναι και το πιάτο σολωμού με πουρέ καρότου και σάλτσα από πιπεριές φλωρίνης.
Η τιμή ανά άτομο μαζί με ποτά, δύσκολα ξεπερνά τα 15 ευρώ και φεύγεις χορτάτος.