Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ζωγράφου - Γουδή, Αθήνα

Την ύπαρξη του SUGAR MAMA την πληροφορήθηκα χάρη στο ask4food και την εξαιρετική κριτική του πάντα αξιόπιστου χρήστη baron rouge.

Με δεδομένο ότι βρίσκεται σχετικά κοντά στην κατοικία μου αποφάσισα να επισκεφτώ το κατάστημα, αποκόμισα πολύ θετική άποψη για τις γλυκές γεύσεις που προσφέρει και έκτοτε έχω παραγγείλει και για το σπίτι μια-δυο φορές, ενώ πριν από δυο-τρεις μέρες περάσαμε με έναν φίλο και ήπιαμε καφέ, απολαμβάνοντας και το γλυκό μας στα τραπεζάκια του καταστήματος. Επομένως, θεωρώ ότι έχω μια αρκετά ολοκληρωμένη εικόνα για το SUGAR MAMA.

Το γλυκοπωλείο (δανείζομαι τη λέξη από τον baron rouge) βρίσκεται στου Ζωγράφου, επί της οδού Γ. Ζωγράφου, περίπου 300 μέτρα πιο πάνω από το δημαρχείο, στην περιοχή που συνηθίζουμε να αποκαλούμε "νέο τέρμα". Η εξωτερική του όψη, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι καθόλου ελκυστική: δυο-τρία τραπέζια με μερικές καρέκλες, έναν-δυο καναπέδες και μερικά ελαφρώς φθαρμένα σταντ και όλα αυτά σε ένα υπερυψωμένο πεζοδρόμιο δεν συνθέτουν σκηνικό που θα "τραβήξει" τον πελάτη. Μάλιστα, θα έλεγα ότι, επειδή και η επιγραφή δεν είναι ευδιάκριτη, είναι σχετικά δύσκολο να το εντοπίσει ο περαστικός, και επομένως, χρειάζεται να ξέρει κάποιος τη διεύθυνση, για να το βρει. Και ο εσωτερικός χώρος, όμως, είναι αρκετά στριμωγμένος:

Ένα ψυγείο-προθήκη, όπου εκτίθενται τα γλυκά, τρία-τέσσερα ακόμα μεγάλα ψυγεία για την αποθήκευση των υλικών, η κουζίνα, ένα μεγάλο τραπέζι για την παρασκευή των εδεσμάτων, ένας μικρός χώρος προετοιμασίας των καφέδων και των χυμών με έναν πάγκο, πάνω στον οποίο μπορεί ο πελάτης να δει τις σπιτικές πίτες και μερικά ράφια, πάνω στα οποία εκτίθενται τα κέικ, αυτά συνθέτουν τον χώρο του καταστήματος. Στον εσωτερικό χώρο υπάρχει και ένα τραπέζι για σερβίρισμα με δυο-τρεις καρέκλες.

Ενώ η πρώτη εντύπωση είναι αρνητική, το σκηνικό αλλάζει, όταν προσεγγίσει κάποιος τους ανθρώπους του SUGAR MAMA! Είναι όλοι τους ευγενέστατοι, πολύ εξυπηρετικοί, πρόθυμοι να απαντήσουν σε οποιαδήποτε απορία και ταχύτατοι στο σέρβις! Προσθέστε ότι αυτά τα στοιχεία ισχύουν για την επί τόπου εξυπηρέτηση, την τηλεφωνική παραγγελία, αλλά και την παραγγελία μέσω διαδικτύου! Πρόσφατα είχα επισκέψεις στο σπίτι, σκέφτηκα να παραγγείλω 3-4 γλυκά για τους επισκέπτες και έκανα την παραγγελία μέσω γνωστού διαδικτυακού σάιτ. Μισό λεπτό μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας, επικοινώνησαν μαζί μου τηλεφωνικά από το κατάστημα, για να με ενημερώσουν ότι ένα από τα γλυκά της παραγγελίας είχε μόλις εξαντληθεί, να απολογηθούν και να προτείνουν με ευγενέστατο τρόπο άλλες επιλογές.

Ας έρθουμε όμως στο ζητούμενο: Τις γευστικές επιλογές. Σε γενικές γραμμές η ποιότητα των γλυκών είναι άριστη. Έχουμε δοκιμάσει:

- Γλυκό SUGAR MAMA (τιμή πακέτου 2,30 ευρώ): Εξαιρετικό σπιτικό γλυκό, με μπισκότα, κρέμα και επικάλυψη σοκολάτας και ξηρών καρπών, σερβίρεται σε τετράγωνο κεσεδάκι.

- Chocobie (τιμή πακέτου 3,20 ευρώ): Είδος μωσαϊκού με μπισκότα και σοκολάτα γάλακτος, φτιάχνεται σε ταψάκι και η μερίδα είναι ένα γενναίο κομμάτι. Το βρίσκω πολύ γλυκό για τα γούστα μου.

- Τάρτα σοκολάτας (τιμή πακέτου 2,90 ευρώ): Μας άρεσε πάρα πολύ, καταπληκτική η βάση της τάρτας, αλλά και η γέμιση, βασισμένη στην πικρή σοκολάτα.

- Cheesecake (τιμή πακέτου 2,50 ευρώ): Πραγματικά άριστο, ελαφρύ cheesecake, με τέλειο τυρί κρέμα και επικάλυψη κεράσι. Παρασκευάζεται σε ταψάκι και η μερίδα είναι ένα γενναίο κομμάτι.

- Cheesecake σοκολάτας με caprice (τιμή πακέτου 3,40 ευρώ): Το βρήκα πολύ λιγωτικό, αφήνει πολύ έντονη γεύση σοκολάτας. Η μερίδα είναι πολύ μεγάλη και προέρχεται από ταψάκι.

- Κέικ πορτοκάλι (τιμή πακέτου για ένα κομμάτι 1,50 ευρώ): Αρκετά αρωματικό, κι αυτό δίνει την αίσθηση του σπιτικού, μαμαδίστικου γλυκού.

Δεν έχω δοκιμάσει το Μπανόφι, αλλά μια φίλη μου που το δοκίμασε, έμεινε με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Αντίθετα, δοκίμασα από τα αλμυρά, την τυρόπιτα Ηπείρου (τιμή πακέτου για ένα κομμάτι 2 ευρώ): Πολύ νόστιμη, με πλούσια γέμιση φέτας, να σημειώσω ότι πρόκειται για ζυμαρόπιτα, δηλαδή πίτα χωρίς φύλλο, φτιαγμένη με ζυμάρι.

Τέλος, αξίζει να σημειώσω ότι οι πελάτες μπορούν να πάρουν τον καφέ τους (με πολύ λογικές τιμές από 1 ως 1,70 ευρώ) ή να πιουν τον φρέσκο χυμό τους (π. χ. ένας φρέσκος χυμός πορτοκάλι τιμάται 2 ευρώ).

Με βάση τα παραπάνω νομίζω πως δικαιολογείται απόλυτα η αίσθηση ότι αναφερόμαστε σε ένα γλυκοπωλείο με εξαιρετικό value for money!

Καταληκτικό συμπέρασμα: Προτρέπω τους φίλους του ask4food που θα βρεθούν στην περιοχή του Ζωγράφου να δοκιμάσουν τα σπιτικά γλυκά του SUGAR MAMA! Ίσως να δυσκολευτούν να εντοπίσουν το κατάστημα, ίσως η εξωτερική όψη να τους αποτρέψει αρχικά, όμως η ευγενέστατη εξυπηρέτηση, οι τέλειες σπιτικές γεύσεις των γλυκών και το εξαιρετικό value for money θα τους αποζημιώσουν απόλυτα!

Υ. Γ. Θερμές ευχαριστίες στον baron rouge που εντόπισε το γλυκοπωλείο αυτό!

2015-09-09 14:27:44

Άκρως συγκινημένοι, θετικά αιφνιδιασμένοι και βαθιά υποχρεωμένοι για την κριτική σας βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι λαμβάνοντας σοβαρά υπόψιν τα δίκαια και εύστοχα σχόλια σας, ανανεώσαμε τον εξωτερικό μας χώρο( αν και απομένουν ακόμα κάποιες πινελιές) και φυσικά τις υπηρεσίες και τα προϊόντα μας. Σας περιμένουμε και από κοντά να ανταλλάξουμε γεύσεις και κυρίως σοβαρές απόψεις γιατί αυτές είναι που εκλείπουν κυρίως στις μέρες μας.
Ελπίζουμε και παλεύουμε με όλα τα μέσα για ποιότητα, ειλικρίνεια και αγάπη όχι μόνο στα γλυκά μας αλλά και στη συμπεριφορά όλων μας!!!
Η κριτική σας πάντα καλοδεχούμενη και καρποφόρα!
Με εκτίμηση,
Λεία Τσεκούρα.

2015-09-10 13:08:38

Μπράβο για την κίνησή σας να ανανεώσετε τον εξωτερικό χώρο!
Εύχομαι, όντας σίγουρος ότι θα κρατήσετε ψηλά την ποιότητα των προϊόντων σας, ακόμα καλύτερες δουλειές!

Με εκτίμηση,
George G.

2016-11-14 12:25:49
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την George G..