06 Ιουν 2015

Το μαγαζί το γνώρισα τον τελευταίο χρόνο μετά από προτροπή του αδελφού μου. Συνήθως βρίσκεις τραπέζι έστω και εάν προσπαθήσεις να κλείσεις την τελευταία στιγμή.

Από ορεκτικά:
Πέρσικο ψωμί (με μαύρο σουσάμι) συνοδεία απολαυστικής "σάλτας" Κασκέ μπαντεμτζουν (μελιτζάνι+καρύδι).
Εξαιρετικά Λαχματζούν, πλούσια μερίδα, όπου κάποιος έχει την επιλογή να είναι καυτερά ή μη.

Από κυρίως:
Κεμπάμπ από κιμά αρνίσιο. Θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό πιάτο, απίθανης γεύσης. Γενικά τα κεμπάμπ συνοδεύονται συνήθως με πίτα/ντομάτα εκτός και εάν κάποιος θέλει και με ρύζι.
Αλμπαλού Πολό. Εξαιρετικά καλομαγειρεμένο μπούτι κοτόπουλο, με γευστικότατο ρύζι με βύσσινο και σαφράν, σε μεγάλη μερίδα.
Ρύζι μιξ. Πιάτο με τέσσερα είδη ρυζιού. Πολύ καλό.

Επίσης έχω δοκιμάσει παγωτό βανίλια εξαιρετικής γεύσης και πραγματικά ιδιαίτερης υφής. Στο τέλος με το λογαριασμό μας φέρνουν και τσίχλες (!!! ) ενώ 1 φορά μας ζήτησαν να συμπληρώσουμε ένα έντυπο με τη γνώμη μας για το κατάστημα.

Εξυπηρέτηση:
Συνήθως μας εξυπηρετεί μια ευγενέστατη κοπέλα. Πολύ γρήγορη όπως και το υπόλοιπο προσωπικό. Μια Κυριακή μεσημέρι όμως, όπου είμασταν μόνοι μας (! ) στο κατάστημα, μας εξυπηρέτησε ένας νεαρός πρόθυμος μεν, αλλά χωρίς να ξέρει καλά ελληνικά δε, κάτι που παραλίγο να μας μπλέξει στη παραγγελία. Με εκατέρωθεν κατανόηση όμως, δεν υπήρξε πρόβλημα.

Χώρος:
Στην αρχή νομίζεις ότι μπαίνεις σε μεγάλη μονοκατοικία. Στη συνέχεια καταλαβαίνεις ότι μπαίνεις σε ένα χώρο που είναι μια τεράστια αυλή, ενώ στη μονοκατοικία είναι η κουζίνα, η τουαλέτα κλπ. Τα τραπεζάκια πολύ άνετα, η διακόσμηση όμορφη, η μουσική μάλλον ενοχλητική για τα γούστα μου.
Με τους καπνίζοντες δεν έβγαλα άκρη. Ενώ είχα την αίσθηση ότι υπάρχει διαχωρισμός στα 2 μέρη της αυλής, μία Παρασκευή βράδυ με πολύ κόσμο κάπνιζανε παντού (φέρανε εκ των υστέρων τασάκια).

06 Ιουν 2015

denvas