07 Ιουν 2015

Επισκεφθήκαμε το Kuzina πριν από περίπου 1 μήνα για επαγγελματικό δείπνο με 4 συναδέλφους με αφορμή ένα στέλεχος που είχε έρθει στην Ελλάδα από το εξωτερικό, συνεπώς το επιλέξαμε για προφανής λόγους, λόγω της ελληνικής του κουζίνας και της εξαιρετικής του τοποθεσίας - για έναν τουρίστα.
Δυστυχώς είχε αρκετό κρύο και δεν καθίσαμε στη δημοφιλή του ταράτσα, οπότε δεν έχω άποψη για τη θέα και όλα τα συναφή.

Από σαλάτες διαλέξαμε:
-Σαλάτα με ρόκα, μιζούνα, ραντίτσιο, χουρμάδες γεμιστούς με κατσικίσιο τυρί και vinaigrette από χαρουπόμελο // Αδιάφορη

Από κυρίως:
-Χονδρό μακαρονάκι με πηλιορείτικο λουκάνικο, ντομάτα, καυτερή πιπεριά & πεκορίνο Αμφιλοχίας //10' - αν και απλό πιάτο ήταν πεντανόστιμο.
-Λαυράκι φιλέτο με sauce καραβίδας και πουρέ κουνουπίδι // δεν το δοκίμασα αλλά άρεσε στην ξένη προσκεκλημένη μας που το επέλεξε.
- Χοιρινό ψητό στο φούρνο επί 12 ώρες με κρέμα από μοσχολέμονο, βασιλικό, ξινόμηλο, αγγούρι, ρέβα και φρέσκο κόλιανδρο. // 10' εμφανισιακά και γευστικά
- Μοσχαρίσια μπριζόλα (300 γραμμαρίων) με σπανάκι ογρατέν, πατάτες ψητές, σος bearnaise και σος πιπεριού // Ήταν το δικό μου κυρίως, πολύ νόστιμα μαγειρεμένη, ήθελα όμως να έχει λιγότερο λίπος και δεδομένης της τιμής της ήθελα να είναι περισσότερων γραμμαρίων.

Από γλυκά:
-Mousse σοκολάτας με κεικ μπανάνας, καραμελωμένα φουντούκια & espresso // Δε μας άρεσε, ήταν πολύ σκληρό το κέικ και συνολικά το γλυκό λίγο άνοστο
-Γκοφρέτα με σοκολάτα γάλακτος, φυστικοβούτυρο, κροκάν και καραμέλα // Πολύ καλό

Για όλα αυτά με 2 εμφιαλωμένα μπουκάλια νερό και 5 cocktails πλωρώσαμε 55 ευρώ το άτομο. Τολμώ να ομολογήσω πως αν και δεν ήμουν ενθουσιασμένη με την επιλογή αυτού του εστιατορίου, η κουζίνα του με αποζημίωσε και θεωρώ πως άξιζε τα χρήματά του. Θα ξαναπήγαινα σίγουρα.

07 Ιουν 2015

zaraki