Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Λοιπόν, μετά από κάποιες εξόδους σε μαγαζιά που έχω ξαναπάει και είναι στανταράκια, η παρέα αποφάσισε να βγούμε σε κάτι καινούργιο. Και αφού το μελετάγαμε καιρό, μιας και ήμασταν πελατάκια στην Αλμύρα(όπως λεγόταν πριν το μαγαζί), καταλήξαμε στην Μονοκατοικία ημέρα Παρασκευή 29/05/2015.

Μια παλιά μονοκατοικία μακριά απ το πολύβουο κέντρο του Χαλανδρίου που σε παραπέμπει (τουλάχιστον εμένα) σε νησί. Ανεβαίνοντας τα μαρμάρινα σκαλάκια και μπαίνοντας στο εσωτερικό πέφτεις σε ένα διάδρομο που χωρίζει το μαγαζί σε 4 δωμάτια, που το καθένα το πολύ να χωράει 4-5 τραπέζια, σχετικά κοντά το ένα με το άλλο, στο ένα υπάρχει και τζάκι που θα ναι πολύ ωραία τον χειμώνα, το ακριβώς δίπλα έχει και ένα μπαράκι για όποιον θέλει να πιει το ποτάκι του, γενικά ο χώρος είναι σχετικά απλός με λιτή διακόσμηση. Περνώντας τον διάδρομο βγαίνεις στην πίσω αυλή, που είναι πραγματικά φοβερή, ξεχνάς ότι είσαι στην Αθήνα, αξίζει να πας σε αυτό το μαγαζί μόνο και μόνο για την αυλή του.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ φιλική και γρήγορη από ένα κοριτσάκι που μας εξυπηρετούσε δεν είδα και κανέναν άλλο η αλήθεια είναι να σερβίρει και το μαγαζί ήταν γεμάτο, όταν μπήκαμε μας υποδέχτηκε ένας κύριος και μας έβαλε στο τραπέζι που είχαμε κλείσει (δυστυχώς έκανε κρύο εκείνες τις μέρες και κάτσαμε μέσα, εγώ την πάλευα και έξω αλλά μιας και ήμουν με 3 κορίτσια καταλαβαίνεται ότι υπερίσχυσε η γνώμη τους). Όταν παραγγείλαμε ρώτησα μια διευκρίνιση τι είναι τα λαχανικά της θάλασσας που περιέχονταν σε ένα πιάτο, αλλά τελικά δεν έμαθα γιατί η κοπελιά δεν ήξερε και όταν ρώτησε τον μάγειρα, της είπε ότι είναι έκπληξη για όποιον πάρει το πιάτο, φυσικά δεν το πείρα γιατί θέλω να ξέρω τι τρώω..

Στα του φαγητού τώρα, ενώ η αρχή ήταν φανταστική μετά χάλασε και ξηγιέμαι τι εννοώ. Ήμασταν 4 άτομα και πήραμε τα παρακάτω.

Σαλάτα Πράσινη με κοτόπουλο μαριναρισμένο με εσπεροειδή, φράουλες, μοτσαρέλα και βινεγκρέτ βαλσάμικου, πάρα πολύ ωραία σαλάτα, την σκουπίσαμε, αλλά ρε παιδιά 10€ μια σαλάτα; (3/4)

Ανοιξιάτικα ρολά με κρέμα μαλακών τυριών, σέσκουλα και ανθόμελο πορτοκαλιάς, φανταστείτε την φέτα με μέλι που φτιάχνουν άλλα εστιατόρια αλλά σε άλλο επίπεδο, μοναδική γεύση, φοβερή. (4/4) (6€)

Τάρτα με μανιτάρια του δάσους, παρμεζάνα και λάδι τρούφας, πεντανόστιμη με όλη την σημασία της λέξης, παλεύαμε με τα πηρούνια αλλά δυστυχώς μικρή μερίδα (4/4) (6€)

Οι 2 της παρέας πήραν Κοτόπουλο Μουσελίνα, γεμιστό με μετσοβόνε, λαχανικά εποχής, αποξηραμένο σύκο, φιστίκια Αιγίνης και στο πλάι πράσινη σαλάτα. Στα κορίτσια δεν άρεσε σχεδόν καθόλου, η μια δεν έτρωγε μπούτι και της φαινόταν πολύ μαλακό και οι αλλές 2 το είπαν αδιάφορο, εγώ που τα έφαγα τελικά όλα δεν με χάλασε κάτι το βρήκα αρκετά καλό αλλά όχι κάτι να ενθουσιαστείς (2/4 τα κορίτσια μου είπαν να βάλω 1, αλλά δεν θα τις ακούσω) (11€)

Η άλλη κοπέλα της παρέας έφαγε Σκαλοπίνι με γλάσο από βαλσάμικο και μέλι, κούκι, σουσάμι και πουρέ ψητής πατάτας, σε όλους μας φάνηκε τελείως αδιάφορο και άγευστο και το κρέας και ο πουρές (1/4) (12€)

Και εγώ έφαγα Μοσχαρίσια Ταλιάτα με baby ρόκα, νεροκάρδαμο, καραμελωμένα τοματίνια, aioli, romesco και τσάτνεϊ ροδάκινου, στην αρχή ρωτήθηκα πως το θέλω ψημένο και φυσικά είπα χωρίς αίμα καλοψημένο, ήρθε ένα λεπτό κομμάτι μοσχάρι κομμένο φιλετάκια με 2 τοματίνια κομμένα στη μέση εγώ δεν κατάλαβα το καραμέλωμα και δίπλα είχε μαρουλοσαλάτα με 2 ιδέες από το τσάτνεϊ ροδάκινου και την ρομέσκο. Χωρίς υπερβολή άγευστο και άνευρο, κρίμα.. (1/4) (16€)

Και από γλυκά πήραμε το Προφιτερόλ με κρέμα βουτύρου, φράουλα, σοκολάτα Vahlorna και κροκάν αμυγδάλου.. μάπα μέγιστη και το προφιτερόλ είναι το αγαπημένο μου γλυκό (0/4) (8€) και τάρτα με κρέμα λεμονιού και lime και από πάνω καμμένη μαρέγκα, αυτό κάτι έλεγε, ήταν ξινό αλλά άρεσε (2/4) (4€)

Ήπιαμε και ενάμιση λίτρο κρασί πάρα πολύ καλό, εκ των οποίων το ένα μισό κεράστηκε(4/4) (10€)

Και στο τέλος ήρθε η απόδειξη 98€.. πολλά και δυστυχώς δεν φάγαμε τόσο καλά ώστε να δικαιολογείται, μέχρι τα ορεκτικά τα πηγαίναμε καλά αλλά όλα τα κυρίως και τα γλυκά ήταν κάτω του μετρίου έως κακά, πρέπει να διορθωθούν, δεν ξέρω αν φταίει ότι το μενού αυτό ήταν καινούργιο μιας και όπως μας ενημέρωσαν το είχαν βγάλει εκείνη την μέρα αλλά κάτι πρέπει να γίνει.. Μακάρι την επόμενη φορά να είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί είναι κρίμα να μην ξαναδούμε την αυλή του.