Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Μετά από αρκετό καιρό αποχής στο ask, ήρθε η ώρα να σχολιάσω ένα μαργαριταράκι που επισκέφτηκα χτες!!!

ο χώρος έχει ήδη σχολιαστεί από τους συμ-φαγάδες. Οντως κάτι "ινδικό", απλό, τηλεόραση με τοπικό τους κανάλι, κάτι φωτογραφίες στον ένα τοίχο με θεματολογία από Ινδία, τραπεζάκια επί πεζοδρομίου, πολλά τραπέζια μέσα και πολλά τραπέζια στον πάνω όροφο, όπου δεν καθίσαμε λόγω βαβούρας κυρίως. Λίγο τα... φωτορυθμικά, λίγο η μουσική, θέλαμε κάτι ήσυχο, οπότε διαλέξαμε στο ισόγειο ένα ωραιότατο τραπέζι.

Γενικά πολύ ευγενικό το προσωπικό, αν και με τα ελληνικά τους έχουν ένα θεματάκι... Αν είχα καταλάβει ότι ο σερβιτόρος μας, μίλαγε αγγλικά, θα είχαμε συνεννοηθεί πολύ καλύτερα! Υπάρχει μια πανέμορφη ευγενέστατη κοπέλα στο ταμείο που μιλάει άπταιστα ελληνικά πάντως, αν δε βγάζετε άκρη με τους υπόλοιπους!

Βιτρίνα με όλα τα φαγητά τους, όλα όμορφα τακτοποιημένα και καθαρά.
Κυριαρχούν φαγητά με ρύζι σε συνδυασμό με κοτόπουλο, μοσχάρι, αρνί, λαχανικά. Έχουν αυτές τις μεταλλικές βέργες (τα γνωστά "σουβλάκια" για μερίδα), με κοτόπουλο φιλέτο, φτερούγες, κεμπάπ, πολύ κοτόπουλο γενικά. Σου λένε και ποια έχουν "πιπέρι" ώστε να τα αποφύγεις αν δεν αντέχεις το πολύ πικάντικο.
Οι επιλογές μας δύο ατόμων (φαγανών και πεινασμένων κυρίως!! ), άνευ καταλόγου:

-μια σαλάτα η οποία ήταν ένα στολίδι!! μαρούλι, αγγούρι, ντομάτα, λίγο λευκό τυρί σαν μανούρι στη γεύση, σε ένα πολύ μεγάλο ρηχό πιάτο, με φέτες ντοματούλα γύρω γύρω και από μια ελιά στην καθεμιά, και στο κέντρο "τριαντάφυλλο" από φλούδα ντομάτας!
Μας έφεραν και μια μικρή πιατέλα με μια σάλτσα γιαούρτι-δυόσμο η οποία μάλλον ήταν συνοδευτικό της σαλάτας και ήταν το πιο καυτερό από όλα τα φαγητά! έκανα το λάθος και ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα και γούρλωσα το μάτι!

-Μια μερίδα "σουβλάκι" κοτόπουλο, το οποίο περιλάμβανε ΔΥΟ βέργες, πατάτες τηγανητές δυστυχώς "προ", ντεκόρ ντοματούλα φέτες, σε μια μεγάλη πιατέλα, πεντανόστιμο, τρυφερό με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλο, σαν μικρά μανταρίνια στο μέγεθος.

-Μια μερίδα ρύζι με αρνί, ένα τεράστιο ρηχό πιάτο γεμάτο, καθόλου πικάντικο, με μια ελαφρά γλύκα, περιλάμβανε σταφίδες και καρότο και ίσως το μυρωδικό να ήταν κόλιανδρο ή κύμινο, δε μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή.

-Μια μερίδα μοσχάρι που το φέρανε σε ένα τσίγκινο σκεύος που ζεμάταγε, ακουμπισμένο σε ένα ψάθινο καλαθάκι, λίγο πικάντικο, αρκετά λαδερό, και με δαφνοκούκουτσο για μυρωδικό μαζί με κάτι άλλο που δεν κατάφερα να προσδιορίσω. Μερίδα γενναία, μόνο κρέας.

-Τέσσερις πίτες φρέσκοζυμωμένες, φρεσκοψημένες που τις φέρνουν λαχταριστές μόλις ψηθούν και ήταν μάλλον η αντίστοιχη μεγάλη αραβική που ξέρουμε, αλλά..... τρομερή γεύση.... το ζυμάρι το βρήκα φανταστικό! θα μπορούσα να έτρωγα άλλες τόσες! Δύο φέρανε από μόνοι τους, άλλες 2 ζητήσαμε εμείς αργότερα.

Δύο μπουκαλάκια εμφιαλωμένο νερό που τα φέρανε με τα μαχαιροπίρουνα
και μια κοκα κόλα κουτάκι

'Ολα τα φαγητά φαγωθήκανε ευχάριστα, τα βρήκαμε πολύ καλομαγειρεμένα, σκάσαμε από ποσότητα και προσωπικά παρότι έχω μια ευαισθησία στο στομάχι, δε με ενόχλησε τίποτα καθ όλη τη διάρκεια της νύχτας, ούτε δυσπεψία, ούτε τίποτα το οποίο δίνει πολλά συν στην κουζίνα τους!

Πόσα πληρώσαμε?..... έμεινα άναυδη..... Νόμιζα ότι δεν άκουσα καλά....
δεκαέξι μισό!!!!!!! 16.5 ευρώ!!! Για όλα αυτά!

'Οσο καθόμασταν εκεί, είδα από Ινδο-πακιστανούς, μέχρι έλληνες και κινέζους που ερχόντουσαν για φαγητό, είτε μεμονωμένοι είτε σε παρέες.

Και επειδή σχολιάστηκε από το συνοδό μου, σας το μεταφέρω ακριβώς:

"εδώ ήταν πολύ καλύτερο το φαγητό και νόστιμο, όχι σαν το άλλο που με πήγες και δε μου άρεσαν τα φαγητά και ήταν μικρές μερίδες και δώσαμε και 40 ευρώ και σιγά το μαγαζί που έλεγες ότι είναι πάρα πολύ ωραίο! "

Το σχόλιο αφορούσε την ΑΣΙΑ φυσικά που προφανώς έχω διαφορετικά γούστα από κάποιους άλλους, αλλά αντικειμενικά, δεν έχει καμιά σχέση με το ABC που το βάλαμε στις top επιλογές μας, (ακόμα και για παραγγελία στο σπίτι γιατί συμφέρει ακόμα και από το να πάρεις σουβλάκια), αλλά και από άλλα έθνικ μαγαζιά.

Το ABC επομένως, το συστήνω ανεπιφύλακτα, δε θα πάτε για τον χώρο αλλά για ωραίο, μπόλικο φαγητό, διαφορετικό από τα ελληνικά.
Στην επόμενη επίσκεψή μας, θα δοκιμάσω σίγουρα το κεμπάπ τους αλλά και πατάτες με κάρρυ που λιγουρευόμουν!

VFM αν μπορούσα θα έβαζα και 5 και 6 ντομάτες!
Φεύγοντας πήρα κατάλογο και είδα ότι τα περισσότερα φαγητά τους, κοστίζουν 4.5 ευρώ και αν κατάλαβα καλά από τις φωτογραφίες, συνοδεύονται από σαλάτα και πίτα, στάνταρ!