Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε τα "Φουρνομαγειρέματα" χωρίς κράτηση, καθότι ήταν Κυριακή απόγευμα και ήμασταν σχεδόν σίγουροι πως δεν θα συναντήσουμε κάποιο πρόβλημα με το να βρούμε τραπέζι κι όπως κι έγινε!

Επιλέξαμε τον εξωτερικό χώρο γι' αυτό και δεν έχω άποψη για το εσωτερικό του μαγαζιού, παρέλειψα να του ρίξω μια ματιά. Ήταν αρκετά ήσυχα, κάτι που προσωπικά το λατρεύω, και εκείνη τη στιγμή δεν είχε κόσμο το μαγαζί.

Παραγγελία δώσαμε στον ίδιο τον μάγειρα, γιατί όπως μας είπε, η κοπέλα που θα μας σέρβιρε ήταν καινούρια στη δουλειά και ήθελε ο ίδιος να μας εξηγήσει λεπτομέρειες για τα πιάτα.

Έχουμε και λέμε:
Ψωμάκι ζεστό κι ωραίο με ένα ντιπ που δεν κατάλαβα τι ήταν ακριβώς, αλλά ήταν ελαφρύ και ωραίο σαν συνοδευτικό με το ψωμί.
Πατάτες σαν τηγανητές, crispy: τέλειο. Καρυκευμένες πατατούλες, πεντανόστιμες και πραγματικά σαν τηγανητές! Για μένα που λατρεύω τις πατάτες σε κάθε εκδοχή τους, ήταν το ιδανικό ξεκίνημα.

Κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες στο πήλινο: υπερτέλειο. πάρα πολύ νόστιμο πιάτο. Καθαρίσαμε με το ψωμάκι το πήλινο.

Στα κυρίως μας τώρα. Εγώ πήρα το κότσι, επηρεασμένη από τις κριτικές των υπολοίπων στο site. Ήταν πολύ ωραίο πιάτο, ειδικά η μουσταρδάτη κρούστα με το δενδρολίβανο (που είναι και το αγαπημένο μου μυρωδικό) είχε φοβερή γεύση. Το κρεατάκι ήταν όντως πολύ μαλακό, σχεδόν δεν χρησιμοποίησα το μαχαίρι μου. Συνοδευόταν με πατατούλες φούρνου, μαλακές και ωραίες.

Ο σύντροφός μου έφαγε μπιφτέκια πολίτικα κι αυτά με πατάτες φούρνου. Πολύ μου άρεσαν, πάρα πολύ. Ήταν σαν σπιτικά και το κυριότερο, πολύ ελαφριά. Βασικά κάναμε ένα λαθάκι με τον καλό μου και δεν ανταλλάξαμε πιάτα, γιατί αφού φάγαμε και τα σχολιάσαμε, διαπιστώσαμε πως σε εκείνον άρεσε περισσότερο το κότσι και σε μένα τα μπιφτέκια: ). Μικρό το κακό, γιατί φαγώθηκαν όλα κι απ' τους 2 μας.

Ήπιαμε 2 παγωμένες μπύρες και μας κέρασαν άλλη μία. Κι εκτός από αυτό, μας κέρασαν και τα 2 γλυκάκια τους, σοκολατόπιτα και χαλβά ο οποίος ήταν άσπρος. Να σημειώσω εδώ, πως δεν μου αρέσει ο χαλβάς σε καμία εκδοχή του, αλλά αυτόν τον έφαγα σχεδόν μόνη μου. Ήταν πάρα πολύ ωραίος και δεν το πίστευα πως είναι χαλβάς.

Στο τέλος είχαμε και μια ευχάριστη συζήτηση με τον μάγειρα- ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν πολύ φιλικός, προσιτός κι ευχάριστος. Απόλαυσα αυτή τη κουβεντούλα εξίσου με το φαγητό.
Για όλα αυτά, πληρώσαμε μόνο 38 και κάτι. Εννοείται πως το συστήνω!

2015-06-12 17:06:08

Θα ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω για την διάθεση σας να γράψετε για εμάς, αλλά και να μας δώσετε την απόλυτη βαθμολογία του site.

Πραγματικά τίποτα δεν συγκρίνετε με την προσωπική επικοινωνία που προσπαθώ να έχω με όλους τους ανθρώπους που αποφασίζουν να περάσουν το κατώφλι μας...

Είναι πολύ σπουδαίο πράγμα να εισπράτουμε απο εσας τόσο καλά λόγια, αλλα και την καλύτερη σας διάθεση στην προσπάθεια που κάνουμε...

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΤΕ...
Με εκτιμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2015-12-14 09:50:11
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την honeybunny.