Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επισκέφθηκα εχθές 6/6/2015 το Έργον΄με παρέα 6 ατόμων, απο περιέργια για να δοκιμάσω αυτό το αμφιλεγόμενο εστιατόριο. Κατ' αρχάς να πω πως υπήρξα πολύ ευχαριστημένη απο τον Σκαρμούτσο απο όταν ήταν στο Αλάτσι, το οποίο είχε επίσης αμφιλεγόμενες κριτικές.

Λοιπόν, ο χώρος ήταν μοντέρνος και πολύ ιδιαίτερος, άνετος, μίνιμαλ, με κρασιά και ελληνικά προιόντα να κοσμούν τον χώρο. Ο κατάλογος μικρός, λιτός και απέριττος (πάντα με προδιαθέτει θετικά ο μικρός κατάλογος που δεν χάνεσαι) με εμφανή τα ελληνικά παραδοσιακά στοιχεία στα πιάτα. Άλλωστε αυτό είναι που προωθεί το Έργον, τα αγνά ελληνικά προιόντα. Το προσωπικό πρόθυμο, γρήγορο και ευγενικό.

Είμαστε παρέα 7 ατόμων και πήραμε αρκετά πράγματα ώστε να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πιάτα και να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Αρχικά ήρθε το νερό με το ψωμάκι στα 1,50 ευρώ το άτομο κάτι που δεν με ενόχλησε. Πήραμε τα εξής:

πιτάκια με κιμά, φέτα Μυτιλήνης, γιαούρτι και ανθόγαλα (6 ευρώ): πολύ νόστιμο πιάτο, οι γευσεις έδεναν πάρα πολύ καλά, μου άρεσε πολύ.

κολοκυθοκεφτέδες με κεφαλοτύρι, λιαστή ντομάτα και γιαούρτι (6 ευρώ): αρκετά νόστιμοι αλλά γευστικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, χανόταν κατα την άποψη μου η λιαστή ντομάτα.

Τηγανιτές πατάτες με στάκα Χανίων (5 ευρώ): το περίμενα πιο έντονο και πιο ενδιαφέρον αλλά τελικά δεν ήταν κάτι τόσο ξεχωριστό, η στάκα δεν ήταν τόσο βουτυράτη και βαριά όσο την περίμενα.

Όλα τα ορεκτικά ήταν πολύ πολύ μικρά.

Στα κυρίως τώρα, δοκιμάσαμε τα εξής:

Χωριάτικες χοντρές μακαρούνες με σύγγλίνο Μάνης και ξηρή μυζήθρα (11 ευρώ): Υπέροχο πιάτο, μου άρεσε πάρα πάρα πολύ, ήταν πολύ νόστιμο και χορταστικό.

Παπαρδέλες με μοσχαράκι ραγού και Νιώτικο κεφαλοτύρι ( 10 ευρώ): ένα κλασικό θα έλεγα πιάτο, νοστιμότατο παρ' όλα αυτά.

Ψητό μπούτι κοτόπουλου μαριναρισμένο σε μυρωδικά, μουστάρδα Θεσσαλονίκης, άσκορδο τζατζίκι και ψητή πατάτα Μεσσηνίας (12 ευρώ): το κοτόπουλο ήταν άψογα μαγειρεμένο, μαλακό και πεντανόστιμο. Η σάλτσα μουστάρδας και τζατζικιού ήταν πολύ απαλή και γευστική, μου άρεσε πολύ. Αυτό που δεν με ενθουσίασε ήταν η πατάτα την οποία βρήκα αρκετά άνοστη.

Οι μερίδες των κυρίως πιάτων ήταν πολύ μεγάλες και χορταστικές.

Απο γλυκά πήραμε τον μπακλαβά με σοκολάτα, καραμέλα και φυστικοβούτυρο στα 5 ευρώ. Ήταν πεντανόστιμο πραγματικά, η κρούστα καραμέλας ήταν φοβερή και τραγανή και έδενε αρμονικά με τα αλλα υλικά.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 108 ευρώ για 7 άτομα χωρίς κρασί. Οχι φθηνό αλλά όχι και ακριβό για τις γεύσεις που προσφέρει. Συνολικά, το εστιατόριο μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, οι γεύσεις ήταν ενδιαφέρουσες και μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι επικρατούσε τόσο το ελληνικό στοιχείο. Σίγουρα θα το ξαναεπισκεφθώ και το συστήνω ανεπιφύλακτα.