Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Ψάχνοντας κάτι διαφορετικό για δείπνο Σάββατο βράδυ, ένα εστιατόριο με μοντέρνα και διεθνή κουζίνα, και συμβουλευόμενοι το site, καταλήξαμε να δοκιμάσουμε το Druid.

Φτάνοντας η πρώτη εντύπωση ήταν εξαιρετική. Όμορφο μαγαζί, χωρίς υπερβολές στη διακόσμηση, τα τραπέζια όχι υπερβολικά και αρκετά απομακρυσμένα το ένα από το άλλο, γενικότερα υπήρχε στο αέρα κάτι που απέπνεε καθαρότητα και άνεση.

Εξυπηρετηθήκαμε αμέσως για την κράτησή μας, η οποία είχε γίνει μέσω ίντερνετ, με απόλυτη συνεννόηση.
Το καλοσώρισμα του μαγαζιού ήταν πολύ γευστικό, μας σέρβιραν παξιμαδάκια με ζελέ παντζάρι και αφρό λεμονιού πάνω σε δαφνέλαιο και χειροποίητα κριτσίνια με ντιπ sour cream. Ήταν και τα δύο πολύ νόστιμα και φρέσκα.

Προχωρόντας στην παραγγελία πολύ καλή εντύπωση μας έκανε η αναλυτική εξήγηση του καταλόγου από το προσωπικό και οι προτάσεις ημέρας. Η κυρία που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικότατη και φάνηκε ότι ασχολείται πραγματικά με τον πελάτη και δεν βάζει "κασέτα" όπως μας έχει συμβεί σε άλλα εστιατόρια.

Στο διαταύτα λοιπόν παραγγείλαμε 2 ορεκτικά μία ένα κρύο και ένα ζεστό:
1. Τερίνα μανιταριών.
Νόστιμο μεν, αλλά λίγο περίεργο για τα γούστα μας δε. Ήταν κάτι ξεχωριστό, σε υφή, η γεύση από τα μανιτάρια σε συνδυασμό με τα μυρωδικά ήταν αρκετά καλή, ίσως να μη μας ταίριαζε τόσο η υφή της κρέμας.

2. Τάρτα λαχανικών με φέτα
Πολύ νόστιμη τάρτα, τραγανή χωρίς να είναι παραψημένη, φρεσκότατη, κέρδιζε λίγο η γεύση του τυριού κρέμα τη φέτα και τα λαχανικά, δεν έπαυε όμως να είναι ένα πολύ πολύ νόστιμο και ελαφρύ ορεκτικό.

Προχωρόντας στη σαλάτα:
Σαλάτα με σπανάκι μίνι, ψητό τυρί μαστέλο, σε φωλιά από πολίτικο Φύλλο με σάλτσα εσπεριδοειδών:
Νόστιμη, τα λαχανικά φρέσκα και σωστά κομμένα, η σάλτσα για τη σαλάτα πολύ σωστά σερβιρισμένη σε ξεχωριστό μπολάκι, το μαστέλο ψημένο εξαιρετικά (δεν είχε στεγνώσει καθόλου) ήταν πολύ ωραία την ευχαριστηθήκαμε.

Φτάνοντας στα κυρίως παραγγείλαμε:
1. Ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας ντιζόν.
Πεντανόστιμο το ψαρονέφρι, ίσως λίγο παραπάνω ψημένο, αλλά με καταπληκτική σάλτσα. Η γεύση ισορροπημένη, επιτέλους μια σάλτσα ντιζόν που δε θυμίζει μουστάρδα σε χοτ ντογκ. Πολύ όμορφα διακοσμημένο το πιάτο και για συνοδευτικό άγριο ρύζι νοστιμότατο και αυτό.

2. Πιάτο ημέρας: Σνίτσελ μοσχαρίσιο παναρισμένο με σπανάκι και τυρί γκορκοντζόλα.
Καταπληκτικός συνδυασμός. Το σνίτσελ τηγανισμένο με μεγάλη προσοχή χωρίς ίχνος βουτύρου στο πιάτο, το σπανάκι και το γκοργκοντζόλα δε σε συνδυασμό με τη γεύση του κρέατος ήταν φανταστικά.
Συνοδευόταν από πουρέ φρέσκιας πατάτας πολύ νόστιμο με γεύση όνειρο.

Τα κυρίως ήταν δύο πολύ γενναίες μερίδες, δεν καταφέραμε να τα τελειώσουμε καθώς θέλαμε να φάμε και το γλυκάκι μας. Το προσωπικό εφόσον αντιλήφθηκε ότι τελειώσαμε με τα πιάτα μας, ενδιαφέρθηκε αμέσως να μας τα κάνει πακέτο για το σπίτι.

Για επιδόρπιο επιλέξαμε:
1. Εσπούμα: αφρός σοκολάτας σε αμύγδαλο με πίκλες φράουλας και βανίλιας
Ένα όνειρο. Τόσο ελαφριά η μους τόσο νόστιμες η φράουλες και η σάλτσα φράουλας στη βάση της μους, απλά υπέροχο!

2. Πυραμίδες 2 ειδών σοκολάτας σε μπισκούιτ σοκολάτας συνοδευόμενο από παγωτό κανέλλα.
Άλλο ένα όνειρο! Πυραμίδα με κρέμα σοκολάτας και κρέμα σοκολάτας με φράουλα το μπισκότο καταπληκτικό και το παγωτό κανέλλα τι να πω... χειροποίητο, μαστιχωτό εξαιρετικό!

Για όλα αυτά και για 2 εσπρεσσάκια πληρώσαμε 56€ με την έκπτωση που είχαμε από την κράτηση. Για την ποιότητα και την εξυπηρέτηση αυτή ήταν πραγματικά λίγα!!

Θα επισκεφθούμε σύντομα το Druid είτε με έκπτωση ή χωρίς, αξίζει ο χώρος του, η ποιότητα του φαγητού του, η ευγένεια του προσωπικού του.
Ένα μαγαζί πραγματικά ευρωπαϊκών προδιαγραφών.

Ευχαριστούμε πολύ!