Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Το Αγροτικόν πριν 2-3 χρόνια άνοιξε τον δρόμο και βλέπω μετά χαράς να έχει και μιμητές σε πολύ κοντινή απόσταση... Τι θέλω να πω?

Το Αγροτικόν το έχω επισκεφθεί άλλες 2 φορές επιτυχημένα και άλλες 2 χωρίς να βρω να καθήσω. Είναι από τα μαγαζιά που έχουν αποκτήσει φανατικό κοινό με μια απλή συνταγή. Καλές τιμές. Φτάνει αυτό?Θα πω πως όχι, υπάρχει όμως ο συνδυασμός με το νόστιμο φαγητό. Μπορείτε να ανατρέξετε και στην περσινή μου κριτική αν θέλετε.

Όταν σκέφτομαι το Περιστέρι για φαγητό, η πρώτη μου εικόνα είναι το Αγροτικόν και η δεύτερη ο Βασιλικός. Εδώ και καιρό έλεγα στους κουμπάρους μου για το μαγαζί που είχα επισκεφθεί αλλά μου είχαν πει πως είχε κλείσει γιατί ενοχλούσε κάποιον δικαστικό που έμενε πολύ κοντά στο μαγαζί (νομίζω ακριβώς από πάνω) και δεν τηρούσε τις ώρες κοινής ησυχίας. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Η πρώτη τους επίσκεψη έγινε Μεγάλο Σάββατο, όταν πεινούσαν σαν λύκοι και δεν έβρισκαν τίποτα άλλο ανοικτό για να φάνε. Ε ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!

Από τότε που τους χάνεις που τους βρίσκεις, Κυριακές θα τους δεις στο μαγαζί. Φωτογραφίες με στοίβες τα πιάτα και να πιάνουν τις κοιλιές τους...

Επειδή μένουν και κοντά είπαμε να τους επισκεφτούμε για να δούμε και το βαφτιστήρι μας την Κυριακή 7/6/2015,6 άτομα.

Το θέμα που έχει το μαγαζί είναι η εξυπηρέτηση. Ικαριώτικοι ρυθμοί... Μία κοπέλα για 10-12 τραπέζια, να μας βλέπει αλλά να μην μπορεί να κάνει τίποτα αφού είχε να δώσει ρέστα σε κάποιους πελάτες, να σερβίρει και να πηγαινοέρχεται στην κουζίνα. Μάλλον γι'αυτό και η σημαία της Ικαρίας κρεμασμένη στο μαγαζί. Προς στιγμήν σκεφτήκαμε να φύγουμε καθώς περιμέναμε τουλάχιστον 15 λεπτά και δεν είχαμε στα χέρια μας ούτε τους καταλόγους.

Ευτυχώς εκείνη τη στιγμή ήρθε και μια δεύτερη κοπέλα που μάλλον έπιανε τη βάρδια της και τα πράγματα κύλησαν ρολόι. Στα πολύ θετικά να σημειώσω όμως πως:

- Το νερό προσφέρεται σε μπουκάλι
- Η απόδειξη έρχεται αμέσως με την παραγγελία και είναι αναλυτικότατη
- Υπάρχει και κέρασμα στο τέλος.

Σημειώστε εδώ πως όταν τους παραγγέλνετε τα απομνημονεύουν, δεν τα γράφουν σε τεφτέρι και δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στην παραγγελία!

Ο κατάλογος πολύ έξυπνα στημένος με αρκετές επιλογές και κατηγορίες των 2-3-4-5-6-7-8 ευρώ (γαρίδες σαγανάκι και χταπόδι σχάρας τα ακριβότερα). Θα γράψω τι διαλέξαμε εμείς από κάθε κατηγορία.

2 ευρώ:

- Ταμπουλέ. Μεγάλη ποσότητα, αρωματικός αλλά θα τον ήθελα πιο υγρό. Το καλύτερο που έχω δοκιμάσει είναι στο Ρακολέμονο στο Αιγάλεω. Πρόκειται πάντως για καλό συνοδευτικό και σε πολύ τίμια κοστολόγηση.

- Γίγαντες πλακί. Εγώ δεν τους προτιμώ αλλά από ότι άκουσα θα χρειαζόντουσαν λίγο παραπάνω αλατάκι.

- Σαλάτα ζυμαρικών. Κρύα αλλά μια χαρά σαν συνοδευτική. Αν διέκρινα καλά υπήρχε καλαμπόκι και κοτόπουλο. Καλή μερίδα.

3 ευρώ: Δεν δοκιμάσαμε κάτι από αυτή την κατηγορία αλλά υπάρχουν πιάτα όπως κεφτεδάκια, λουκάνικο, γαύρος ξυδάτος...

4 ευρώ:

- Σαγανάκι τυρί με μέλι επί 2. Από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει καθώς έχει πεντανόστιμη κρούστα με βρώμη και δημητριακά αν δεν απατώμαι. Καθάρισα το πιάτο μετά μαζί με λίγο ψωμάκι. Σίγουρα να το παραγγείλετε.

- Τοματίνια γεμιστά με τυρί. Ζουμερά και γλυκά, ότι πρέπει για καλοκαιράκι. Επίσης στανταράκι.

5 ευρώ:

- Σύγκλινο. Διακριτικά καπνιστό και σε 7 μεγαλούτσικες φέτες. Νόστιμο.

- Μπριζολακια χοιρινά μαριναρισμένα.2 τεμάχια, πολύ νόστιμα και καλοψημένα χωρίς να χάνουν τους χυμούς τους. Όσοι αρέσκονται σε αυτή την επιλογή ας τα δοκιμάσουν!

6 ευρώ:

- Συκώτι τηγανητό. Όταν το πρότεινα, οι υπόλοιποι μου είπαν "Ε πόσο να είναι... ". Σας πληροφορώ πως ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια, επίσης ζουμερά και καλοψημένα χωρίς ίνες. Μην περιμένετε γαρνιτούρες ή σάλτσες εδώ. Καλή επιλογή!

- Μπιφτεκάκια με μήλο και παρμεζάνα. Βασικά η σως τους περιέχει τα υλικά αυτά αλλά σε πολύ διακριτική ποσοτητα χωρίς να καλύπτουν τη γεύση του κρέατος. Νόστιμο πιάτο αλλά ίσως ήταν το μοναδικό που μπορεί να φανεί για τα δικά μου γούστα βαρύ.

7 ευρώ:

- Κοτόπουλο μπουκιές. Πολύ πολύ ζουμερό, συνοδεύεται με πιτούλες σουβλακιού και με γλυκιά σως. Στους άλλους φάνηκε πικάντικη η σως, εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.

- 2 παγωμένες μπύρες Άλφα ποτήρι στα 3 ευρώ έκαστη. Εγώ σχεδόν μονορούφι την κατέβασα.

- 2 μπουκάλια 500 μλ Κάιζερ στα 2.5 έκαστη.
- 3 Κόκα κόλες από 1.5 έκαστη.

Σύνολο στα 68 ευρώ από όσο μου είπαν, ίσως μας χρεώθηκε το ψωμί ή κάτι μου διαφεύγει.

Μας κέρασαν άλλες 2 μπύρες Κάιζερ στο τέλος, κίνηση ευγενική ομολογουμένως.

Τώρα που είναι καλοκαιράκι, αν είναι δυνατόν προτιμήστε να καθήσετε στην πλατεϊτσα απέναντι κάτω από τα δέντρα. Εμείς φοβηθήκαμε λόγω του αέρα και της συννεφιάς, συν το ότι είχαμε και έναν σκανταλιάρη μπέμπη που όταν δεν κοιμάται δεν βάζει κ.. λο κάτω.

Ο εσωτερικός χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, μεγάλο δεν τον λες ενώ όπως ανέφερα και στην πρώτη μου κριτική μπορεί να γεμίσει γρήγορα. Ακόμα θυμάμαι πως Σάββατο βράδυ με κρύο είχαμε μπει μέσα και φύγαμε σαν περιπτεράδες (από την πολυκοσμία βγήκαμε με την όπισθεν). Για το παρκάρισμα δε νομίζω πως θα δυσκολευθείτε ιδιαίτερα εκεί κοντά, υπάρχει σχετική άπλα.

Κατέληξα πως:
Η επιλογή είναι πολύ τίμια, γι'αυτό και σε απόσταση αναπνοής άνοιξαν και άλλοι με τον ίδιο στόχο. Αν πάρετε παρέα θα περάσετε πολύ καλά και θα μοιραστείτε και το κόστος. Ξέχασα να σας αναφέρω πως θα βρείτε πολλά αποστάγματα, τσίπουρο-ρακί-ούζο-κρασί (στα 5-6 ευρώ το λίτρο), ενώ μπορείτε να πιείτε και το καφεδάκι σας.

Στα κρεατικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος, από τα πιο ζουμερά που θυμάμαι.

Δεν ξέρω αν πρόκειται για συνεργατικό μαγαζί (φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ έχω συνδυάσει εσένα για την αποστροφή σου σε τέτοιου είδους εγχειρήματα), νομίζω πως όχι. Σίγουρα αξίζει να το βάλετε στη Wishlist σας και να γράψετε την άποψη σας!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως έχω δει όλες τις ηλικίες. Από οικογένειες με μικρά παιδάκια μέχρι παρέες ανδρών και γυναικών τύπου τηλεοπτικής σειράς 50-50, δηλαδή μόνο άντρες ή μόνο γυναίκες σε ηλικίες τέλος -άντα αρχές -ήντα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.