Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Οπως έχω αναφέρει σε προηγούμενη κριτική υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα με τις οποίες παρτίδες δεν είχαμε. Μια από αυτές, λοιπόν, ήταν και τα Πατήσια -αν εξαιρέσουμε κάτι βόλτες των φοιτητικών μου χρόνων στον Κόμη- μέχρι που η κορούλα πήγε δημοτικό και έγινε δεκτή σε σχολείο της περιοχής. Αφού λοιπόν η συντριπτική πλειοψηφία των συμμαθητών και φίλων μένει στην ευρύτερη περιοχή, οι παρτίδες ανοίχτηκαν κι έτσι βρισκόμαστε συχνά- πυκνά εκεί γύρω.

Έτσι και χθές Κυριακή 7/6, είχε κανονιστεί μεσημεριανό φαγητό. Η πρώτη μου επιλογή ήταν το by-ρακι ή οι μέλισσες -PONTIKI μου όπως καταλαβαίνεις σε ακολουθώ- αλλά φεύ! δεν ανοίγουν για μεσημέρι. Μετά μου ήρθε στο μυαλό ο Μπαρμπαδήμος και η πρόταση έγινε δεκτή με χαρά, από το υπόλοιπο team.

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν κάνει κρατήσεις αλλά παρόλα αυτά πήρα ένα τηλ. μπας και..... και ω του θαύματος κρατήσεις γίνονταν! Μια ευγενέστατη κοπέλα μου εξήγησε αναλυτικότατα που θα μας έβαζε να καθήσουμε. Πρώτη θετική εντύπωση λοιπόν.

Ο ΧΩΡΟΣ
Ένα υπέροχο παλιό σπίτι της περιοχής η οποία είναι έτσι κι αλλιώς γνωστή, για τα παλιά αρχοντικά -κάποτε εξοχικά- που έχει. Για να είμαι ειλικρινής δεν επισκέφτηκα τον εσωτερικό χώρο, στους υπόλοιπους όμως άρεσε πολύ. Στα αριστερά του κτιρίου υπάρχει ένας στεγασμένος χώρος, φαντάζομαι για τους καπνίζοντες, τον χειμώνα, ενώ στα δεξιά ένας υπέροχος κήπος με τραπεζάκια και καρέκλες φερ φορζέ που θυμίζει κήπο βιλίτσας της δεκαετίας του 70. Σε αυτόν τον κήπο λοιπόν, κάτω από μια μεγάλη ομπρέλλα, η οποία μας εξασφάλιζε σε περίπτωση βροχούλας αλλά μας κάλυψε και όταν στη συνέχεια βγήκε ο ήλιος, ήταν και το ανετότατο τραπέζι μας.

ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
Καθότι φτάσαμε πεινασμένοι παρραγείλαμε πολλά πράγματα και συγκεκριμένα:

- Χωριάτικη σαλάτα. Μέτρια μερίδα, φρεσκότατα λαχανικά, πολύ ωραία φέτα. Βρήκα λίγο τσιγκούνικο το λαδάκι της για να είμαι ειλικρινής αλλά και πάλι μια χαρά τη φάγαμε.

- Πατάτες τηγανητές. Δεν ξέρω αν είναι προψυγμένες, ή όπως αλλιώς τις λένε, πάντως εμένα μου έκαναν λίγο προκάτ. Τα παιδιά μας όμως τις έφαγαν ωραιότατα.

- 2 μερίδες πιπεριές ψητές. Η πρώτη μερίδα κανονικές πιπεριές, η δεύτερη, καυτερές. Ωραίες οι πρώτες κρατούσαν μια ελαφρά τραγανότητα, ήταν ολόφρεσκες αλλά και πάλι τους έλειπε λίγο λαδάκι και λίγο ξυδάκι. Στις καυτερές δεν ξέρω αν έλειπε κάτι, γιατί ήταν τοοοόσο καυτερές που δεν καταλάβαινες οτιδήποτε άλλο. Συστήνονται μόνο στους λάτρεις και αντέχοντες την πολλή κάψα!

- 3 τζατζίκια!!! Το τελευταίο παραγγέλθηκε για να αντιμετωπίσουμε τις συνέπειες του καψίματος από τις πιπεριές. Σπιτικά, νόστιμα και για τα δικά μου γούστα, μάλλον, ήπια.

- 1 μερίδα ψητές ντομάτες, προς βοήθεια του καψίματος κι αυτές διότι όπως βλέπετε, καιγόμασταν, καιγόμασταν αλλά δεν λέγαμε να σταματήσουμε να τις τρώμε. Φρέσκιες και νόστιμες με την επίγευση του κάρβουνου. Αγαπώ ψητές ντομάτες!

- 1 μερίδα αναποφάσιστη που περιείχε από 1 καλαμάκι χοιρινό,1 κοτόπουλο, 1 κεμπάπ και 1 σουτζούκι. Ένα κομματάκι σουτζούκι που δοκίμασα ήταν πολύ καλό, τα υπόλοιπα εμφανισιακά μού φαίνονταν λίγο στεγνά, ο καλός μου όμως που τα έτρωγε, είπε ότι ήταν μια χαρά.

- 1 μερίδα ανάμικτη με κοτόπουλο που περιείχε 2 σούβλες κεμπάπ και μία με τρυφερά μαριναρισμένα κομμάτια κοτόπουλου. Το κοτόπουλο ήταν ζουμερό και πεντανόστιμο, το κεμπάπ ομοίως και καθόλου βαρύ πρέπει να ομολογήσω.

- 3 μισές μερίδες κεμπάπ, δίνεται κι αυτή η επιλογή, η οποία βολεύει πολύ,

- 1 μισή μερίδα γιαουρτλού. Όλες οι μερίδες, πρέπει να πω ότι συνοδεύονται από πίτες και ντομάτα ψητή ή φρέσκια καθώς και πιπεριά ψητή,

- 1 τυλιχτό με κοτόπουλο, για τον βενιαμίν της παρέας.

- 3 αναψυκτικά και μπύρες..... πολλές.... μα πάρα πολλές μπύρες, μη σας πω και 9-10 εκ των οποίων η τελευταία, κεράστηκε.

Το κέρασμα της αρχής περιελάμβανε μπαστουνάκια πίτας τηγανητά με μελιτζανοσαλάτα και χούμους ως ντιπ. Πολύ νόστιμα και τα δύο τα οποία ευχαρίστως θα παραγγείλω ως κανονική μερίδα την επόμενη φορά.

Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Νέα παιδιά, σβέλτα, φιλικά, πανταχού παρόντα, με έξυπνες και όχι εξυπνακίστικες ατάκες, μας έκαναν να αισθανθούμε άνετα και ικανοποίησαν άμεσα και με χαμόγελο ότι τους ζητήσαμε παρόλο τον κόσμο που είχε το μαγαζί, το οποίο, by the way, ήταν φίσκα! Καθαρό τεσσάρι και μπράβο στα παιδιά!

VMF
Για όλα τα παραπάνω και τις άπειρες, το τονίζω, μπύρες ο λογαριασμός ήρθε στα 115 ευρώ για 7 άτομα. Μου φάνηκε μια απόλυτα λογική τιμή. Ισως βέβαια σε κάποιους να φανεί ελαφρά υπερτιμιμένο μιας στο τέλος τέλος για σουβλατζίδικο πρόκειται, σε εμάς πάντως και ο χώρος και η ποιότητα του φαγητού δικαιολόγησε πλήρως τον λογαριασμό και με μεγάλη μας χαρά θα ξαναπάμε.

Στο τέλος το σκεφτόμαστε για γλυκό, προτιμήσαμε όμως να επισκεφτούμε τη θρυλική Χαρά για αυτό. Οι λεπτομέρειες γιαυτήν την επίσκεψη σε επόμενη κριτική!