12 Ιουν 2015

Επίσκεψη στο "Στέκι του Φετάνη" στις 7/6/2015, 2 άτομα.

Είπα να αρχίσω να επισκέπτομαι τα wish-list μέρη που έχω αποθηκεύσει έτσι για να ξεκινήσει να γίνεται ένα ξεκαθάρισμα ρε παιδί μου. Η αρχή έγινε με το συγκεκριμένο μαγαζί μια όμορφη (ολίγον συννεφιασμένη αλλά όμορφη) Κυριακή.

Το μέρος είναι πάνω από μια πλατεία όπου εκεί υπάρχουν και άλλα wish-list μέρη οπότε θα την επισκεφτώ πάλι σύντομα.

Ο χώρος κατά τη γνώμη μου, έχει πλάκα. Και εξηγώ. Λοιπόν μπαίνοντας στο χώρο του μαγαζιού, το πρώτο πράγμα που βλέπεις είναι η κουζίνα (στα δεξιά σου) η οποία μας φάνηκε ιδιαίτερα καθαρή.

Στη συνέχεια, έχεις 3 επιλογές, η μία είναι να κάτσεις στον εσωτερικό χώρο όπου οκ, ωραία ήταν αλλά νομίζω για μια άλλη εποχή του χρόνου, βέβαια είχε κόσμο με ωραία τύπου ρεμπέτικη μουσική, η δεύτερη επιλογή είναι να κάτσεις κατεβαίνοντας στα αριστερά σου, που είναι κάτι σαν καβάτζα με 5-6 τραπεζάκια με ωραία σκιά και δροσιά και η τρίτη επιλογή είναι να προχωρήσεις ευθεία για τον πραγματικό εξωτερικό χώρο του μαγαζιού. Εμείς καθίσαμε στη δεύτερη.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιήθηκε από μια πολύ ευγενική και με ιδιαίτερο χιούμορ κοπέλα, μάλλον μέλος της οικογενείας στην οποία ανήκει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Λόγω εποχής και λόγω δίαιτας (ντάξει δίαιτα, απλά προσέχουμε ΛΙΓΟ ρε παιδάκι μου) δεν πήραμε πολλά, όμως είδα πολλά από τα γύρω τραπέζια και έχω να σας πω διάφορα.

Στην αρχή μας έφεραν κάτι τεράστιες φέτες ψωμί με λαδάκι και ρίγανη και μια κανάτα με νερό.

1. Χωριάτικη

Ένα πολύ μεγάλο μπολ με δροσερά λαχανικά (Όπως επισημαίνουν, από τον κήπο τους) και μια πολύ καλή δόση φέτας. Φυσικά και δε μπορέσαμε να τη φάμε όλη, καθώς είναι σίγουρα για παραπάνω από 2 άτομα.

3. Μπιφτέκια

2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπιφτέκια, αλλά τεράστια, πάνω από μισό κιλό κιμάς, αλήθεια. Συνοδευόντουσαν από όχι πάνω από 10-15 (δε χωρούσαν στο πιάτο) σπιτικές τηγανητές πατάτες, τις οποίες εννοείται πως έφαγα.. είπαμε προσέχουμε λίγο αλλά ντροπή τώρα να μην τις φάω! Τα μπιφτέκια ήταν αρκετά νόστιμα, αλλά νομίζω αρκετά αλατισμένα γιατί μετά διψούσα απίστευτα.

4. Μελιτζάνα φούρνου

Σερβίρεται σε πήλινο με κόκκινη σάλτσα από ντομάτα και φέτα ανακατεμένα όλα μαζί. Πολύ νόστιμη. Αξίζει.

Στο τέλος μας κέρασαν από μία μερίδα κανταΐφι. Δοκίμασα και ήταν εντελώς φρέσκο.

Ο κατάλογος συμπεριλάμβανε τα εξής που μου έκαναν εντύπωση:

1. Μοσχαρίσια μπριζόλα (600-700 γραμμάρια): 15 ή 17 ευρώ (ήταν σβησμένο-διορθωμένο και δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο από τα 2)

2. Χοιρινή μπριζόλα (800-900 γραμμάτια): 9 ευρώ! Την είδα σε ένα διπλανό τραπέζι και πραγματικά ζήλεψα λίγο.

Επίσης, υπήρχε γουρουνόπουλο μερίδα με 12 ευρώ την οποία μια μεγάλη παρέα δίπλα μας είχε τιμήσει παίρνοντας 3-4 μερίδες.

Θεωρώ το συγκεκριμένο μαγαζί τίμιο και πιστεύω ότι αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος.

12 Ιουν 2015

rubik