13 Ιουν 2015

Μεσημέρι ηλιόλουστης Τρίτης, πέφτει ιδέα για φαγητό στον Πειραιά. Μεταξύ Μικρολίμανου και Πειραικής προτιμήθηκε το πρώτο, καταλήξαμε λοιπόν στο ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ύστερα από απουσία τουλάχιστον 3 ετών.

Η τύχη μας χαμογέλασε και βρήκαμε τραπεζάκι θέα θάλασσα και μάλιστα το αγαπημένο μου γωνιακό. Τα μπροστινά ήταν όλα πιασμένα από τουρίστες και ένα μεγάλο τραπέζι πιθανόν από εταιρία.

Μας ζητήθηκε να περιμένουμε για λίγο μέχρι να στρωθεί και αμέσως κατέφθασε δροσερό νεράκι βρύσης που σερβιρίστηκε στα ποτήρια, μαζί με τους καταλόγους, και ψημένο ψωμάκι διαφόρων ειδών.

Ενημερωθήκαμε για τα διαθέσιμα ψάρια και κάναμε τις εξής επιλογές που ήταν και το αρχικό πλάνο μιας και ο σύζυγος αρνείται να πληρώσει για ψάρι που δεν ψαρεύει ο ίδιος (!!!! ):

Σαρδελίτσα ψητή φιλέτο 6,90 νόστιμη και φρεσκότατη.

Σαλάτα με ντοματίνια ξυνομυζήθρα και παξιμάδια με λάδι από τρούφα 9,90, δροσερή, με μπόλικα γλυκά ντοματίνια, με τρια γενναία κομμάτια ξυνομυζήθρας, που στην αρχή φοβήθηκα ότι είχε γίνει λάθος και ήταν φέτα, την οποία απεχθάνομαι, ύστερα όμως από διευκρίνιση του σερβιτόρου το γεύμα συνεχίστηκε κανονικά, αν και η αλήθεια είναι πως στράβωσα λιγάκι. Η μόνη ένσταση μου είναι στην τιμή της σαλάτας και το γεγονός ότι το λάδι τρούφας δεν φαινόταν πουθενά.

Λιγκουίνι με πεσκανδρίτσα κολοκυθάκια και ντοματίνια με σως μουστάρδας, 25,00 για δυο άτομα. Θεωρώ ότι παλαιότερα που την είχα ξαναδοκιμάσει ήταν πιο πετυχημένη και εξηγώ, τα κομμάτια του ψαριού ήταν σκληρά και άνοστα, τα ζυμαρικά καλοβρασμένα, αλλά η μουσταρδάτη σάλτσα μέτρια. Δεν την καταφέραμε όλη και προσφέρθηκαν να μας την πακετάρουν για το σπίτι.

Ήπιαμε τσίπουρο χύμα δικό τους 200ml, 5,00 ελαφρύ χωρίς παρενέργειες.

Με το λογαριασμό μας προσφέρθηκε ένα εκμέκ μεγάλο κομμάτι το οποίο εξαφανίστηκε από το σύζυγο και 2 κομμάτια κορμός σοκολάτας που τίμησα δεόντως και ήταν ελαφρύς και νόστιμος. Επίσης, ένα καραφάκι ωραιότατο λεμοντσέλο. Λογαριασμός, με πακέτο για το σπίτι 48,80.

Θα ξαναπήγαινα σίγουρα για τη θέα, την παρέα και κάνοντας ασφαλείς επιλογές, εξάλλου ο κατάλογος έχει από πετροσωλήνες μέχρι γαριδάκι συμιακό.

13 Ιουν 2015

PAIPS