Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Ο "Φάρος" είναι μία από τις πολλές ταβέρνες με ψαρομεζέδες που βρίσκονται στην περιοχή της Πειραϊκής. Έχει τύχει να την επισκεφτώ με παρέα δυο-τρεις φορές, η πιο πρόσφατη, πριν από λίγες μέρες, Σαββατόβραδο. Ήμασταν τρία άτομα και μια φίλη που πηγαίνει αρκετά συχνά στην Πειραϊκή, πρότεινε τον "Φάρο".

Ο χώρος, παρά την εξαιρετική θέα στη θάλασσα, δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάζει τους πελάτες. Κάτω από μια μεγάλη τέντα, σε δυο τρία επίπεδα, είναι αναπτυγμένα πολλά τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακού στυλ ψαροταβέρνας. Στην πάνω πλευρά, κοντά στην κουζίνα, υπάρχει και μια λυόμενη κλειστή κατασκευή, προφανώς για τις μέρες που κάνει κρύο, με δεδομένο ότι ο εσωτερικός χώρος του μαγαζιού είναι μικρός.

Από πλευράς εξυπηρέτησης, όλα ήταν πολύ καλά: Οι σερβιτόροι ευγενέστατοι, ταχύτατοι και πρόθυμοι να παράσχουν πληροφορίες για ό, τι δεν ήταν ξεκάθαρο στον κατάλογο. Στην αρχή μας έφεραν νερό εμφιαλωμένο, ήμασταν τόσο διψασμένοι που δεν μπήκαμε καν στον κόπο να σκεφτούμε να ζητήσουμε βρύσης. Να σημειώσω ότι πήραν πολύ σύντομα παραγγελία και έφεραν τα πιάτα γρήγορα και με σωστή σειρά, παρότι σχεδόν όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα.

Αμέσως μετά τη λήψη της παραγγελίας, μας έφεραν ψωμί φρυγανισμένο. Να σημειώσω εδώ μια πρωτοτυπία στον τρόπο ψησίματος: Έχουν μια μηχανή φρυγανίσματος ψωμιού σαν αυτές που υπάρχουν σε πολλά ξενοδοχεία, όπου βάζεις πάνω σε μια ταινία στη μια άκρη της μηχανής τις φέτες ψωμιού και αυτές βγαίνουν από την άλλη άκρη φρυγανισμένες. Δεν ψήνουν δηλαδή το ψωμί στα κάρβουνα, κι έτσι όμως, μια χαρά ήταν το ψημένο ψωμάκι με λίγο λάδι...

Ας έρθουμε στα του φαγητού. Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Γαύρο μαρινάτο: Πολύ σωστά μαριναρισμένος, είχε τέλεια γεύση.
- Ανάμικτη σαλάτα: Μεγάλη μερίδα με διάφορα λαχανικά, μου φάνηκε ότι είχε κοπεί αρκετή ώρα πριν, τα πράσινα λαχανικά έδειχναν να είχαν χάσει τη φρεσκάδα τους.
- Πατάτες τηγανιτές: Αρκετά καλές, νομίζω ότι δεν ήταν προτηγανισμένες, ήταν εύγευστες και είχαν τηγανιστεί όσο χρειαζόταν, για να είναι τραγανές.
- Χταπόδι ψητό: Δεν μας άρεσε, ήταν ψημένο σε δυνατή φωτιά, βιαστικά, απ' έξω καμμένο και μέσα σκληρό και άψητο.
- Καλαμάρι ψητό: Αρκετά καλό, σερβιρίστηκε με λαδολέμονο, ήταν σωστά ψημένο, ειδικά σε σύγκριση με το χταποδάκι που προανέφερα.
- Γαρίδες σαγανάκι: Αρκετά νόστιμες, η σάλτσα ήταν εύγευστη, περιείχε και αρκετή φέτα, πάντως δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό.

Γενικά, το φαγητό δεν μας ενθουσίασε, αλλά ούτε και μας απογοήτευσε. Περιμέναμε λίγο καλύτερη ποιότητα στο μαγείρεμα, αποκομίσαμε την αίσθηση ότι, επειδή ήταν Σάββατο βράδυ και είχε πολύ κόσμο, όλα είχαν μαγειρευτεί βιαστικά...

Ο λογαριασμός (συνυπολογίζοντας και λίγο τσίπουρο που ήπιαμε) ήρθε γύρω στα 18 ευρώ το άτομο, εκτιμώ ότι αποτελεί αρκετά καλό value for money σε σχέση με την παραγγελία μας. Μα μην παραλείψω να αναφέρω ότι μαζί με το λογαριασμό ήρθε και ένα πολύ γλυκό κέρασμα: Ραβανί με παγωτό καϊμάκι, πολύ εύγευστα και τα δύο, ήταν ένα πολύ καλό κλείσιμο για το γεύμα μας!

Κλείνοντας την κριτική: Κατά τη γνώμη μου, ο "Φάρος" είναι μια συμπαθητική παραδοσιακή ταβέρνα με ψαρομεζέδες. Αν βρεθώ στο μέλλον εκεί κοντά στην Πειραϊκή με παρέα που έχει όρεξη για ψαρικά, μπορεί και να ξαναπάω, έχοντας στο μυαλό μου ότι το φαγητό είναι μέτριο προς καλό, οι τιμές ικανοποιητικές και η εξυπηρέτηση άριστη...