14 Ιουν 2015

Την Υδρούσσα την έχω - φυσικά - επισκεφθεί αρκετές φορές πριν από 2-3 χρόνια, καθότι είναι παλιό και αρκετά γνωστό εστιατόριο. Πριν από 3 εβδομάδες μας πρότεινε μία φίλη να ξαναπάμε για να μας κάνει το τραπέζι για τα γενέθλιά της, οπότε και πήγα ξανά και ιδού οι εντυπώσεις μου...

Ο χώρος παραμένει ολόιδιος εσωτερικά χωρίς ούτε μία μικρή πνοή ανανέωσης. Δυστυχώς είχε ακόμη κρύο συνεπώς δεν καθήσαμε έξω ώστε να απολαύσουμε την όμορφη-όπως πάντα-αυλή.

Το μενού παραμένει εξίσου ολόιδιο με 3 χρόνια πριν, γεγονός που επίσης δε με ενέπνευσε. Περίμενα έστω καινούριες σαλάτες, ή κάποιο καινούριο κυρίως πιάτο, μα αναγκάστηκα να παραγγείλω πιάτο που είχα πολλάκις ξαναφάει στο παρελθόν.
Λεπτομερώς παραγγείλαμε:

- Μία σαλάτα χρωμάτων(μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, σταφίδες, δαμάσκηνα, κουκουνάρι, μπουκίτσες λευκών τυριών και γλυκόξινη σως πορτοκαλιού), ήταν φρέσκια μα αδιάφορη, η σως ήταν ελλειπής, γενικώς μου φάνηκε γευστικά άνοστη.

- Φακελάκι Λήμνου (φέτα τυλιγμένη σε φύλλο κρούστας με σουσάμι και μέλι), πολύ ωραίο όπως και στα εκατοντάδες άλλα εστιατόρια που το έχω δοκιμάσει.

- Απάκι χοιρινό (χοιρινό με σως γιαουρτιού, λεμόνι και μανιτάρια) ήταν πολύ ωραίο, γευστικό και μαλακό.

- Ποικιλία μανιταριών (δε θυμάμαι ακριβώς αυτό το ορεκτικό) όμως ήταν το δεκάρι του τραπεζιού. Ήταν υπέροχα μαγειρεμένα τα μανιτάρια, βελούδινα στη γεύση και στην υφή, πήραμε και δεύτερο πιάτο.

- Κοτόπουλο Υδρούσσα, (φιλετάκια κοτόπουλο μαγειρεμένα κρέμα γάλακτος, μανιτάρια και τυρί ένταμ), σερβίρεται με "προκάτ" πατάτες και ρύζι, είναι νόστιμο ναι, αλλά ολόιδιο μπορεί οποιοσδήποτε να παραγγείλει από ένα εστιατόριο της γειτονιάς που κάνει delivery.

- Ψαρονέφρι Μουστάρδα, (μαγειρεμένο με λευκό κρασί, μουστάρδα και κρέμα γάλακτος, τα σχόλια μου είναι ίδια με το κοτόπουλο Υδρούσσα.

Εδώ οφείλω να σημειώσω ότι παραγγείλαμε και ένα πιάτο ημέρας το οποίο δε θυμάμαι όμως και πάλι τα σχόλια μου θα ήταν ίδια με τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα

Γενικά, η Υδρούσσα με απογοήτευσε στο full. Περίμενα όταν ένα εστιατόριο το ευνοεί τόσο πολύ η τοποθεσία του να εξελίσσεται, να αλλάζει, να κρατάει τον κόσμο του, όμως στην περίπτωση της Υδρούσσας τίποτα από τα παραπάνω δε συμβαίνει.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί και επί τούτου το άφησα για το τέλος ώστε να κλείσω όσο πιο γλυκά γίνεται την κριτική μου, είναι το υπέροχο cheesecake που παραγγείλαμε και όντως ήταν από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ, δικαιολογημένα όμως, αφού όπως έχω ακούσει η μαγείρισσα είναι βετεράνος στα γλυκά!

14 Ιουν 2015

zaraki