Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Μια υπέροχη καλοκαιρινή βραδια, απο αυτές που σπανίζουν τελευταία, μιας και ο καιρός περνάει κρίση ταυτότητας, βρεθήκαμε στον πεζόδρομο της Μάντζαρου, στο Κολωνακι, και επισκεφτήκαμε του ομώνυμο all day bar restaurant.

Ειναι ένα νεοκλασικό, χαμηλά στη Μάντζαρου, πολυ κοντά στη Σολωνος. Στην ειςοδο, επάνω στον πεζόδρομο εχει τρία τραπεζάκια με καναπέδες και μαξιλάρια, όπου έχεις τη δυνατότητα να πιεις τον καφέ σου, με ηρεμία και ησυχία, και να χαλαρώσεις. Μπαίνοντας υπάρχει ένα μπαρ και τραπεζάκια και δεξιά εχει μια στενή ξύλινη σκάλα για να ανέβεις στον επάνω χώρο. Η σκάλα ομολογουμένως, ειναι αρκετά στενή και περιορισμένη, κυκλική, κάνοντας ετσι το ανεβοκατεβασμα να ειναι απο μονο του μια εμπειρία.

Στον επάνω χώρο υπάρχουν μικρα τραπεζάκια, αλλα η έκπληξη ειναι η ταράτσα. Ειναι μικρή, εχει λουλούδια, ειναι μια όαση μεςα στα πελώρια διπλανά κτίρια, και ειναι πραγματικά γουστόζικη. Εχει τρία τραπεζάκια με τζαμι, δυο, ψηλά τραπέζια με σκαμπό, και άλλους δυο πάγκους. Πιο μεσα, σε ένα κλειστό χώρο υπάρχει το μπαρ, που όταν εχει πολυ κόσμο γεμίζει και αυτο ασφυκτικά. Η μουσική πολυ καλή και σε σωστή ένταση, ώστε να μπορείς να συζητήσεις με την παρέα σου, χωρις να πρεπει να μάθει ολο το Κολωνακι τα εσώψυχα σου!

Ήμασταν μια παρέα τριών ατόμων, που πήγαμε για ποτό, αλλα τελικά προέκυψε και το φαγητο. Παραγγείλαμε δυο πίτσες, η μια μαργαρίτα με φρέσκο πολτό τομάτας και τυρί, σε πολυ λεπτή ζύμη και τραγανή. Πραγματικά ήταν παρά πολυ ωραια.

Η άλλη ήταν με σάλτσα τομάτας, μπέικον και μανιτάρια. Μεγάλα κομμάτια μπέικον, στρωμένα σε μια πολυ λεπτή στρώση ζύμης, τραγανή και γευστική. Ο κατάλογος δεν ειναι μεγάλος, περιέχει πέντε σαλάτες, τεσσερις πίτσες, σάντουιτς και μπέργκερ. Η πρωτη γευστική εντύπωση ήταν παρά πολυ καλή.

Πηραμε ένα κοκτέιλ που περιείχε αν θυμάμαι καλα, Smirnoff, mango, δυόσμο και ίσως κάτι ακόμα. Ήταν κάπως γλυκό, αλλα ήταν επιλογή μου και μου άρεσε πολυ. Η εξυπηρετηςη πολυ καλή, η κοπέλα ευγενική, άμεση και αποτελεσματική. Για ολα αυτα που πηραμε, δηλαδή 2 πίτσες, ένα κοκτέιλ, μια μπυρα και μια κόκα κολα, πηρωσαμε 30 ευρω, το οποίο θεωρώ οτι ήταν ένα πολυ καλό value for money.

Εγώ προςωπικα το συστηνω για καφέ, για χαλαρό ποτό στην ταράτσα τώρα που καλοκαιριαζει, για φαγητο, για ολα... Ο λόγος ειναι απλός. Ειναι ένα μέρος στο κέντρο της Αθήνας, το οποίο εχει τη δικη του ταυτότητα, που πραγματικά χαλαρώνεις, και απολαμβάνεις τις επιλογές σου, σε όλες τις ώρες της ημέρας. Και επειδη θέλω να ειμαι ´οσο το δυνατόν πιο αντικειμενική γίνεται, θα ηθελα να τονίσω οτι καθημερινές και σχετικά νωρίς ειναι ακόμα καλύτερα όταν δεν εχει μαζευτεί πολύς κόσμος, γιατι μετα ειναι πολύς ο συνωστισμός, η ταράτσα ειναι ναι μεν πολυ όμορφη, αλλα οχι ευρύχωρη. Η επιλογή δικη σας, αλλα νομιζω οτι αξίζει μια δοκιμή.