Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Δυο χρόνια μετά την προηγούμενη κριτική μου και αρκετές επισκέψεις στο ενδιάμεσο είπα να ξαναγράψω γι'αυτό το εστιατόριο-"αξιοθέατο" της Αθήνας!
Γιατί στους Ορίζοντες δεν πας μόνο για να φας, αλλά για να θαυμάσεις τη φανταστική θέα από ψηλά σε ολόκληρη την πόλη και να τη δείξεις σε καλεσμένους που θέλεις να εντυπωσιάσεις.

Ιδιαίτερα το καλοκαίρι στη βεράντα είναι μαγεία... Όλα τα τραπέζια έξω είναι καλά (ενώ μέσα στο βάθος δεν έχει καλή θέα, ζητήστε ανάλογα), αλλά στην πρώτη σειρά με την ανεμπόδιστη θέα στη φωτισμένη Ακρόπολη είναι καλύτερα! Εκεί μας τοποθέτησαν και στην τελευταία επίσκεψη με την αδερφή μου που ήρθε στην Αθήνα για δουλειές και θέλησα να την περιποιηθώ πηγαίνοντάς την για πρώτη φορά στους Ορίζοντες.

Αν και καθημερινή βράδυ ήταν γεμάτο κόσμο (τουρίστες επι το πλείστον), καλά που έκανα την κράτηση μια μέρα πριν! Αφήσαμε το αυτοκίνητο στο τεράστιο πάρκινγκ κάτω στο θέατρο και περπατήσαμε λιγάκι μέχρι το εστιατόριο. Μας αποζημίωσε το ηλιοβασίλεμα και η διαφορετική εικόνα της πόλης ανεβαίνοντας, αλλά και το γεγονός ότι δε χρειάστηκε να πληρώσουμε εισ. τελεφερίκ ούτε να τρέχουμε να προλάβουμε το τελευταίο λίγο μετά τις 11 (όπως μας ειδοποιούσαν κάθε τρεις και λίγο αγχωμένοι οι σερβιτόροι). Έβαλαν πρόσφατα αντιολισθητική επίστρωση σε όλη τη διαδρομή!

Πήραμε και οι τρεις το concept menu που φέτος αυξήθηκε (25€/ατομο + 2,5€ νερό ανά 2 άτομα), γιατί είναι το πιο vfm που παρέχουν και εφόσον δεν μπορούν να υποστηρίξουν τις πιο "γκουρμέ" γεύσεις δε βρίσκουμε το λόγο να πληρώσουμε πολύ περισσότερα. Πολλοί παραπονούνται ότι δεν είναι καλό το φαγητό, αυτό δεν είναι αλήθεια. Το φαγητό είναι μια χαρά, απλώς δεν είναι απογειωτικό. Αν λοιπόν πληρώνεις λογικά, τρως καλά και απολαμβάνεις τούτη τη θέα, αξίζει!!!

Υπάρχουν και μενού με άλλες επιλογές φαγητού (~50€ ανα 2 άτομα), αλλά δεν περιλαμβάνουν κρασί. Εμείς είχαμε μισό μπουκάλι ανα άτομο, διαλέξαμε λευκό (εμφιάλωσης Καστελόριζο, απλά καλό, το τιμολογούν ακριβά στη λίστα κρασιών που είναι γενικά τσιμπημένη) και το μόνο φάουλ στην εξυπηρέτηση είναι ότι μας ξέχασαν κάποια στιγμή με το κρασί κι έπρεπε να ζητήσουμε...

Μας έφεραν μια μεγάλη σαλάτα Καστελόριζο (πρασινάδες με λίγη ντομάτα, ελιές, πιπερίτσες τουρσί) φρέσκια και δροσερή, ψωμάκια 2 ειδών (ελαφρώς μπαγιάτικα), μύδια αχνιστά με ωραίο ζουμάκι και αρκετά τρυφερά και μαμαδίστικο ριζότο καλαμάρι (μια μεγάλη γαβάθα) για ορεκτικά στη μέση του τραπεζιού. Μπορεί κανείς να ζητήσει επανάληψη σε όποιο ορεκτικό επιθυμεί.

Στα κυρίως υπάρχει επιλογή ανάμεσα σε τσιπούρα με τσιγαριαστά χόρτα ή φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό με πιπεριά Φλωρίνης, μετσοβόνε και σπανάκι. Πήραμε τσιπούρα και οι τρεις, μισό ψάρι στον καθένα (από τα γνωστά μεριδάτα ιχθυοτροφείου), ζουμερό και με νόστιμα τα χόρτα (με τοματίνια από πάνω). Το γλυκό ήταν πορτοκαλόπιτα με παγωτό και ο λογαριασμός 80€.

Η αδερφή μου ενθουσιάστηκε με τη θέα, την ομορφιά και την άνεση (μεγάλο τραπέζι και άνετες πολυθρονίτσες, καινούριες για φέτος, μεταλλικές και πολύ κομψές με γκρίζα μαξιλαράκια) και ικανοποιήθηκε με το φαγητό. Θεσσαλονικιά πια, η γνώμη της μετράει...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.