Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Το Κουκουνάρι μετά από την τόσο καλή βαθμολογία σχεδόν κατά κοινή ομολογία της πλειοψηφίας των έμπιστων χρηστών του site, δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο από μένα, που γενικά είμαι άνθρωπος που θέλω να βαδίζω με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια στις επιλογές μου.

Θα βάλω λοιπόν κι εγώ άλλο ένα λιθαράκι, επιβεβαιώνοντας με την εμπειρία μου την πολύ καλή του φήμη περί φαγητού. Το έχω επισκεφθεί δύο φορές σε διάστημα δύο μηνών (αρχές Μαΐου και αρχές Ιουνίου) και συνολικά έχω αποκομίσει τις ίδιες εντυπώσεις σε όλες τις κατηγορίες. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σταθερότητα, χωρίς αυτό να σημαίνει στην παρούσα ότι σε όλες τις κατηγορίες αυτή η σταθερότητα προσμετράται στα θετικά και εξηγώ παρακάτω.

Βρίσκεται σε άχαρο σημείο (επάνω στη Μεσογείων) που δύσκολα θα επέλεγα να καθίσω, αν προηγουμένως δεν είχα πληροφορίες ότι έχει καλό φαγητό. Ο χώρος βέβαια μέσα είναι ωραίος, μοντέρνος, μεγάλος σχετικά αν και τα τραπέζια θα έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους, όπως πολύ σωστά έχουν επισημάνει και οι προηγούμενοι φίλοι.

Είναι γωνιακό με τζαμαρίες και μπροστά από αυτές υπάρχει μια κατασκευή από μαύρες μπετόβεργες στις οποίες νομίζω ότι την δεύτερη φορά που το επισκεφθήκαμε το προηγούμενο Σάββατο, είχαν προστεθεί περισσότερες γλάστρες (όπως και από την οροφή αρκετά κρεμαστά) καθώς και αρκετοί μεγάλοι τετράγωνοι λευκοί κύβοι φωτιζόμενοι. Έχει και μια δόση κυρίλας θα μπορούσα να πω, αλλά τόση που επιτρέπει να μην αισθάνεσαι άβολα με το τζινάκι σου. Μουσική ξένη σε lounge επίπεδα, μόνο που ειδικά την πρώτη φορά που είχε περισσότερο κόσμο, επικρατούσε αρκετά μεγάλη βαβούρα. Αυτό ήταν το μόνο αρνητικό της ατμόσφαιρας, που είναι και άκαπνη ευτυχώς. Κατά τα άλλα, πεντακάθαρο στις τουαλέτες αλλά και στην κουζίνα που φαίνεται από την σκάλα που οδηγεί σε αυτές.

Η εξυπηρέτηση είναι η μοναδική κατηγορία στην οποία έχω διαφορετική άποψη από των υπολοίπων φίλων, την οποία σέβομαι απόλυτα. Απλά η σταθερότητα “με την αρνητική έννοια” που ανέφερα παραπάνω έγκειται στο γεγονός ότι και τις δύο φορές, ήταν εντελώς διεκπεραιωτική και μη χαμογελαστή, από συγκεκριμένα άτομα που δεν θα ήθελα να φωτογραφήσω (όχι από όλους). Θα αναφέρω ένα μόνο περιστατικό για να μπορέσετε να κρίνετε εάν δικαίως το σχολιάζω ή όχι.

Πριν τελειώσουμε τα ορεκτικά μας (και δεν ήταν αυτό που μας ενόχλησε), το ένα εκ των ατόμων που μας εξυπηρέτησαν με τo ίδιο ακριβώς ανέκφραστο “στυλ” έφερε τα κυρίως χωρίς καλησπέρα, χωρίς κουβέντα και χωρίς να προλογίσει καν τα πιάτα, περίμενε για λίγα δευτερόλεπτα πάνω από τα κεφάλια μας με αυτά στα χέρια κοιτάζοντάς μας, εμείς μαζέψαμε αμήχανα άρον-άρον μόνοι μας τα σερβίτσια των ορεκτικών, ώστε να μας αφήσει τα πιάτα, χωρίς να μας ρωτήσει τίνος είναι το καθένα με αποτέλεσμα -εννοείται- να τα αφήσει αντίστροφα και να φύγει, αφού την παραγγελία την είχαμε δώσει σε άλλο άτομο. Θυμάστε το στρατιωτάκι αμίλητο, αγέλαστο, ακούνητο που παίζαμε μικρά;; Ένα τέτοιο πράγμα. Εγώ αυτή την συμπεριφορά σε συνδυασμό με την συνολική εικόνα που αποκόμισα και στις δύο επισκέψεις από τα ίδια άτομα, δεν μπορώ να την βαθμολογήσω πάνω από 2.

Μια ακόμα επισήμανση έχει να κάνει με τον κατάλογο, κάποια πιάτα του οποίου δεν υπήρχαν ούτε στην πρώτη, ούτε στην δεύτερη επίσκεψη και καλό θα ήταν να τον διαμορφώσουν ανάλογα.

Προχωράω στα θετικά του φαγητού που ήταν αυτό που μας ξαναέφερε και θα μας ξαναφέρει κι άλλες φορές στο Κουκουνάρι. Παραγγείλαμε 2 άτομα, κατά χρονολογική σειρά στις 2 επισκέψεις μας:

- Ταλαγάνι σουφλέ, με φύλλο κανταΐφι και σος μελιού, καλή μερίδα, ωραία και πλούσια γεύση. 6.30€

- Ρολό κοτόπιτας…εξαιρετικό! Δύο μεγάλα κομμάτια, με ωραίο στεγνό και τραγανό (Γιαννιώτικο) φύλλο και μια νοστιμότατη γέμιση με κοτόπουλο πιπεριές και τέλεια σάλτσα τυριού. Απαραίτητο ζεστό ορεκτικό για κάθε παραγγελία! 6,30€

- Ομελέτα σπαράγγια με λούντζα, σε εμένα άρεσε πολύ, η φίλη μου δεν ενθουσιάστηκε 5,80€

- Κότσι χοιρινό στη γάστρα…μια στάση εδώ! Συγκαταλέγεται για μένα στη λίστα με τα ωραιότερα μέχρι στιγμής που έχω δοκιμάσει. Με μια τραγανή αλλά όχι ξερή λαχταριστή πετσούλα, μια ωραία σκούρα σαλτσούλα περιχυμένη (νομίζω ήταν μπάρμπεκιου) και πατατούλες χρυσαφένιες σε κύβους 15,90€

Όλα τα παραπάνω βέβαια δεν τρώγονται από δύο άτομα γιατί οι μερίδες είναι πολύ καλές, όμως σαν πρώτη επίσκεψη θέλαμε να δοκιμάσουμε τα περισσότερα από τα “φαβορί” μιας και οι περιγραφές τους ήταν πολύ ελκυστικές και γίνονταν ακόμα πιο λαχταριστές από τις περιγραφές που είχα διαβάσει των φίλων. Οπότε με το σκεπτικό πως θα παίρναμε πακέτο ό, τι περίσσευε, κινηθήκαμε σε αυτή την παραγγελία και δεν το μετανιώσαμε. Μαζί με μια Αmstel 3,20€, άφθονο νερό βρύσης σε μπουκάλι δικό τους και κλείσιμο με μια συμπαθητική μους σοκολάτας με ένθετη πανακότα αν θυμάμαι καλά στο κέντρο της, με πολύ ωραία παρουσίαση στα 4,50€ πληρώσαμε 42,00€ ποσό που έρχεται σε πλήρη αντιστοιχία με την συνολική ποιότητα και την ποσότητα.

Στην δεύτερη επίσκεψη 06/06/15 πάλι 2 άτομα, κινηθήκαμε σε πιο ανθρώπινη παραγγελία:

- Ρολό κοτόπιτας που…είπαμε ότι είναι απαραίτητο σε κάθε επίσκεψη

- Ρυζότο μανιταριών που εγώ σε αντίθεση με κάποια σχετικά χλιαρά σχόλια, το βρήκα λαχταριστό και πεντανόστιμο. Το ρύζι στην περίπτωσή μας “κράταγε” αρκετά, ίσως ήταν ένα κλικ παραπάνω al dente απ’ όσο έπρεπε, αλλά δεν με χάλασε καθόλου. Το μόνο παράπονο είναι ότι δεν είχε λάδι τρούφας που αναγραφόταν βέβαια ως προαιρετικό στον κατάλογο, αλλά από την λατρεία μας για την τρούφα, δεν το προσέξαμε και εκλάβαμε το αντίστροφο. Ότι δηλαδή είναι στάνταρ με τρούφα κι αν δεν το θέλεις το επισημαίνεις. Βέβαια καλό θα ήταν και το άτομο που παίρνει την παραγγελία να κάνει μια επιβεβαίωση. Δεν του το χρεώνω όμως γιατί είναι σαφής η διατύπωση. 7,90€

- Χοιρινό ρολό πανσέτας με σάλτσα με δαμάσκηνα και καραμέλα που σαν γέμιση είχε ένα ωραίο πέστο μυρωδικού που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. 9,30€ Η φίλη που το επέλεξε το βρήκε απλά συμπαθητικό. Κατά την γνώμη μου είναι ένα ωραίο γευστικά πιάτο αν και την παρουσία της καραμέλας με το δαμάσκηνο που δεν ήταν ολόκληρο στην σάλτσα, δεν την κατάλαβα ιδιαίτερα. Νομίζω ότι έμοιαζε με την σάλτσα που είχε το κότσι. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανιτές εκτός αν επιθυμεί κάποιος να τις αντικαταστήσει με κάτι άλλο.
Χορταστικότατη μερίδα, χωρίς να είναι πνιγμένη στα λίπη η πανσέτα.

- Στριφτάρια με αρνάκι γάλακτος και ξερή χοντροτριμμένη μυζήθρα…ένα πιάτο όνειρο!!! 8,00€ Όπως ακριβώς το περιέγραψαν οι φίλοι. Ζουμερό, με μεστή γεύση, χωρίς ιδιαίτερα έντονη μυρωδιά του αρνιού, κατά τη γνώμη μου. Εντάξει αν κάποιος δεν τρώει αρνοκάτσικα γενικότερα δεν θα του το συνιστούσα, αλλά για τους λοιπούς προτείνεται ανεπιφύλακτα. Εγώ ζήτησα και έξτρα ξερή μυζήθρα που τη χρειαζόταν (όπως σωστά επεσήμανε κι ο φίλος VAGELIS) και αυτή τη στιγμή που γράφω, νοσταλγώ αυτές τις ελάχιστες μπουκιές που δε μπόρεσα να ολοκληρώσω…

Το μόνο που θα ήθελα ήταν το αρνάκι να μην είναι σε καρέ κομμένο μόνο το ψαχνό αλλά να έρχεται σαν μερίδα με το κοκαλάκι του μαζί…για ευνόητους λόγους!

Είχαμε κέφια πάλι και ήπιαμε και…2 κόκα κόλες χαχα! 2€ έκαστη και μας κέρασαν λικέρ μαστίχας για κλείσιμο. Πληρώσαμε 35,50€ αυτή τη φορά και δεν υπήρχε χώρος για γλυκό. Οι μερίδες είναι πάρα πολύ καλές.

Κλείνοντας, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους έμπιστους φίλους με τις προηγούμενες λεπτομερέστατες και κατατοπιστικότατες κριτικές τους, που στάθηκαν αφορμή για να το επισκεφθώ κι εγώ με την παρέα μου.

Προτείνεται και από εμένα ανεπιφύλακτα.