Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Aν ξεκινουσα την καθε κριτικη βαζοντας εναν τιτλο ( οπως εγινε σε προηγουμενο wine bar που απλα εγραψα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ) θα εβαζα τιτλο " ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ "
Και θα αιτιολογησω αμεσα τον τιτλο με βαση τα ακουσματα που ειχα για το συγκεκριμενο μαγαζι.

Μη όντας Περιστεριωτης και εχοντας πολυ καιρο να επισκεφτω την περιοχη δεν ηξερα και πολλα για το μαγαζι η τον περιγυρο του οποτε ειχα αρκεστει να ακουω τις περιγραφες και τα σχολια γνωστων που ηταν απο εκει και ειχαν επισκεφτει το μαγαζι ή το ξερανε λογω εντοπιοτητας.

Τα ακουσματα λοιπον ηταν του στυλ " το καλυτερο μαγαζι" " πανε εκει ολοι οι γνωστοι " ( λεγοντας γνωστοι εδω στην Ελλαδα εννοουμε οι προβεβλημενοι στην τηλεοραση,,,, γιατι ολοι οι αλλοι ειμαστε αγνωστοι ) και εχει εκπληκτικο φαγητο και γκουρμε και πιατα περιεργα και αυγα με πατατες και και και και...... λογικο οποτε ηταν να μου δημιουργηθει η περιεργεια να παω να δοκιμασω αυτη την πανδαισια που υποσχονταν οι περιγραφες.

Θα σχολιασω επισης οτι ειναι απο τα μαγαζια που πρωτα ακουσα και μετα διαβασα εδω μεσα ποια ηταν η γνωμη των συγραφοντων..
Να επισημανω οτι τα σχολια ηταν αντιφατικα οποτε σαφως αυτο ειναι ενα κρητηριο να διαπιστωσεις ποιοι ηταν υπερβολικοι και ποιοι πιο to the point για το συγκεκριμενο μαγαζι.

Κλεισαμε λοιπον κι εμεις τραπεζι ( τρομαρα μας αδειο ηταν ) για μια Πεμπτη μεσημερι και αποφασισαμε ολη η παρεα της δουλειας να παμε να ζησουμε το ντελιριο που προσεφερε, κατα την γνωμη των παιδιων του Περιστεριου, το συγκεκριμενο μαγαζι,

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις 6 το απογευμα και αφου με δυσκολια οι πιο πολλοι βρηκαμε να παρακαρουμε μπηκαμε στο μαγαζι.

Οκ.... πρωτη εικονα τραγικη για αυτο που μου ειχαν περιγραψει.... φαγοποτειο της γειτονιας που ψαχνει να βρει τον προσανατολισμο του.... Στυλιστικα αθλιο για τα δικα μου γουστα γιατι θεωρω οτι το πρωτο που κανεις οταν στηνεις ενα μαγαζι
να δωσεις μια νοτα του τι πραγματευεσαι και να καταλαβαινει αυτος που μπαινει μεσα αν μπαινει σε παμπ η σε οιναποθηκη η σε κλασικο συνοικιακο φαγαδικο.

Το συγκεκριμενο μαγαζι δεν ξερει καν τι εχει κανει σαν διακοσμηση.
Ξυλο παντου στο χωρο του μπαρ που προδιδει μαζι με το ποντιουμ των κρατησεων ενα πολυ καλο μαγαζι με γκουρμε γευσεις συνεχιζει με τραπεζια της σειρας που εχουν πανω τραπεζομαντηλα δευτερης επιλογης και οχι τα πρεποντα ασπρα βαμβακερα τοιχοι γεματοι απο καθρεπετες με σηματα απο μπυρες λες και εισαι σε καμια κακογουστη μπυραρια της Αστορια του 1970 ραφια με τα καλυτερα ελληνικα και ξενα κρασια λες και εισαι σε wine bar ποιιοτητας και σε μια γωνια ενα εικονοστασι με καντηλι και καμια δεκαρια εικονες που καλα κανανε και τις βαλανε εκει γιατι με αυτη την διακοσμηση ο Θεος να σε φυλαει.

Το μαγαζι ειναι στημενο σε δυο σχετικα επιπεδα και ειναι ακριβως πανω στην οδο Κωσταντινουπολεως που αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχεις και την υπομονη να ανεχεσαι του οποιους θορυβους λεοφωρειων μοτοσυκλετων με ειδικες εξατμισεις κλπ κλπ κλπ

Θα τονισω επισης οτι την μερα που πηγαμε στο μαγαζι ενα συνεργειο διορθωνε την τεντα στον εξω -εσωτερικο χωρο οποτε φαγαμε υπο τις αιθεριες νοτες του black & decker και στην καθε αυτου σκονη που παραγει αυτο. Αυτο για ενα μαγαζι που θελει να πουλαει το επιπεδο του base grill ειναι απαραδεκτο. Το συνεργειο το φερνεις μεχρι το πολυ τις 10 το πρωι που το μαγαζι δεν εχει κοσμο και δεν υπαρχει δικαιολογια πανω σε αυτο

Σε αυτο το γεγονος οφειλεται και το 3/4 που εχει παρει η εξυπηρετηση γιατι κατα τα αλλα οι απανταχου σερβιτοροι του μαγαζιου, εμφανως κομπλαρισμενοι κι αυτοι απο το γεγονος, εκαναν ομολογουμενως τα παντα για να απαλυνουν τον πονο.
Τι να κερασουν τι να μας αλλαξουν τραπεζι οντως εκπληκτικη εξυπηρετηση αλλα αυτο δεν μπορει να αναιρεσει το ατοπημα.

Με το που μπηκαμε στο μαγαζι η υποδοχη αψογη και μας οδηγησαν κατευθειαν στο τραπεζι μας που ειχαμε φροντισει να κλεισουμε ( ενα απο τα πολλα αδεια δηλαδη ) το οποιο τραπεζι αν εξαιρεσεις τα φθηνα κοκκινα τραπεζοματηλα κατα τα αλλα ηταν στρωμενο αψογα με τα πολυ ωραια πιατα και τα μαχαιροπιρουνα εκατερωθεν. Επισης σε καθε τραπεζι ενα μπουκαλι λαδι για να μπορει να συμπληρωσει καποιος στην σαλατα του η οπου αλλου και στην ακρη ενα πληρες σετ αλατι πιπερι ξυδι κλπ κλπ κλπ

Πρεπει κανεις να εκτιμησει σαφως την απολυτη εξυπηρετηση που προσφερουν οι σερβιτοροι του μαγαζιου που ειναι εκει σε καθε νευμα και παρακολουθουν καθε κινηση για να μην σε αφησουν σε καμια περιπτωση να περιμενεις και να δυσφορησεις. Επισης ειναι εκει στην παραγγελεια να σε βοηθησουν να σου εξηγησουν και να σε προτρεψουν για το γευστικο ταξιδι του base grill.
Και εκει ερχεται και η εκπληξη οταν μαζι με τον καταλογο του μαγαζιου που σαφως δεν θυμιζει σε καμια περιπτωση γκουρμε καταλογο ερχεται και ενας αλλος που ειναι ισως η πληρεστερη wine list που εχω δει σε μαγαζι.

Τραγικο κριμα με μια τετοια wine list το μαγαζι να μην επικεντρωνεται στο κρασι αλλα να κοσμει τους τοιχους με καθρεφτες μπυρας και να θυμιζει οπως ειπαμε παροχυμενη μπυραρια του "80.

Επισης στο θεμα της εξυπηρετησης πρεπει να επισημανω οτι οι ευγενεστατοι σερβιτοροι εκαναν το παν για να ξεπερασουν το αβολο του θεματος με το τρυπανι και το θορυβο κερνωντας ποτα αλλαζοντας τραπεζι και κανοντας οτι ειναι ανθρωπινως δυνατον να περασουμε το δυνατον καλυτερα.
Αλλωστε η αξιολογηση 3/4 στην εξυπηρετηση διευκρινησα οτι αφορα την ιδιοκτησια και το ατοπημα των εργασιων σε ωρα λειτουργιας και σε καμια περιπτωση τους αψογους και ευγενεστατους κυριους που σερβιρουν στο μαγαζι.
( το επαναλαμβανω για δευτερη φορα για να ειναι σαφες οτι το μαγαζι εχει αψογη εξηπηρετηση απο θεμα σερβις )00

Και ας παμε στο κυριως πιατο........ ποιοτητα και γευση
Εδω προφανως εχουμε να κανουμε μα τον πεμπτο ασσο στο μανικι του μαγαζιου

Αναφερω αναλυτικα την παραγγελεια μας

Οταν φτασαμε στο τραπεζι κατεφθασε ενα πιατακι με κεφτεδες με μια ντιπ γιαουρτιου. Δεν θα πω πολλα.... απλα κεφτεδακια με μια τυπικη σως που σε αλλους αρεσε σε αλλους δεν..... Ενα 3/4 επιεικως

Πρωτο πιατο παραγγελιας μια πανδεσια λαχανικων. Σαφως δικαιολογησε το ονομα της ως πανδεσια. Η τελειοτητα σε ενα πιατο. Οτι πιο νοστιμο σε σαλατα με μια πρασιναδα ανακατεμενη αψογα με μια σως γιαουρτιου και σαν επιστεγασμα τριμενη ντοματα αψογα σερβιρισμενη. Ισως το πιο ωραιο food styling σαλατας που ακολουθειται απο μια τελεια γευση. Το λιγοτερο 4/4

Δευτερο πιατο που πηραμε μια φετα στον φουρνο.
Ισως η πιο νοστιμη φετα που εχω φαει ποτε. Δεν ξερω τι ηταν αυτο το προσθετο που καταφερε να αναδειξει ενα πολυ απλο πιατο σε τελειοτητα αλλα αυτη η φετα ειχε μια γλυκυτητα που δεν μπορει να περιγραφει παρα μονο να γευτει.
Θα ηθελα να βαλω 5/4 αλλα θα αρκεστω στο 4/4

Επομενο πιατο ηταν τα ψητα λαχανικα με τυρι ψητο ( χαλουμι μαλλον ) που θα πρεπει ευτυχως η δυστυχως να εκθειαστει και αυτο γιατι δεν ειναι μονο οτι ηταν ολα τοσο καλα ψημενα και το τυρι και τα λαχανικα και η σως μπαλσαμικου αλλα ειναι και η ποικιλια και το στησημο του πιατου που σε ωθουν σαφως να θελεις να το ξαναπαρεις σε επομενη επισκεψη στο μαγαζι.
Ενα 4/4 χωρις καμια υπερβολη

Επομενο πιατο ενα μοσχαρησιο λουκανικο που ομοιο του ουτε εγω εχω φαει ουτε εσεις νομιζω θα εχετε φαει ποτε. Μιλαμε για ενα κοματι αψογο κρεας χωρις καθολου τη γευση απο μπαχαρικα και τις μυρωδιες ενος λουκανικου.
Αν καποιος εδινε ενα κοματι για δοκιμη χωρις να δεις οτι ειναι λουκανικο θα θεωρουσες οτι ειναι ενα αψογα ψημενο κοματι κρεας. Ισως το καλυτερο κοματι απο τα κρεατικα του μαγαζιου. Να σημειωθει οτι το συγκεκριμενο πιατο το προτεινε ο σερβιτορος που μας βοηθουσε στην παραγγελεια μας.
Κι εδω θα μπορουσε να μπει το 5/4 αλλα θα παραμεινει το 4/4

Και φτανουμε στο κλου του μαγαζιου και του απογευματος
Το πιατο με τις πατατες και τα αυγα. Δεν ξερω αν ακουγεται ενα φθηνο πιατο και προχειρο αλλα ουτε το σερβιρισμα του ( ο σερβιτορος εκοβε ενα κοματι σε καθε πιατο ) ουτε η εικονα του παραπεμπαν σε κατι του στυλ fish and chips.
Απο γευση δε, μιλαμε για ενα πολυ νοστιμο πιατο που χωρις να εχει τα απιθανα συστατικα η οτι εφανταστο σιγουρα μπορει να κανει την διαφορα σε ενα μαγαζι,
Θα βαλω κι εδω ενα 4/4 και παλι νομιζωντας οτι αδικω το πιατο

Μια μεριδα κολοκυθακια τηγανητα μαζι με μελιτζανες
Κομενες αψογα σε πολυ λεπτες φετες σαν πατατακια και τηγανησμενα αψογα που ειναι το αψογο πιατο μαζι με μια ντιπ γιουρτιου.4/4 ( οσο κουραστικο και αν ειναι )

Κια φτανουμε στο κυριως πιατο
Μια κοικιλια 6 ατομων κρεατικων. Αλωστε μην ξεχναμε οτι το μαγαζι λεγεται base grill και ο καθενας καταλαβαινει τι πραγματευεται το μενου του.

Μιλαμε για μια αρκετα μεγαλη ποικιλια με μπιφτεκια κοτοπουλα χοιρινο μοσχαρι και λουκανικα.

Τα μπιφτεκια κατα γενικη ομολογια και των εξι της παρεας απλα δεν υπηρχαν.
Τελεια γευση τελεια υφη γενικα ενα αψογο κοματι κιμας που και απο μονα τους εδιναν τα ρεστα τους

το κοτοπουλο ηταν το πιο μαλακο κοτοπουλο ψητο που εχω φαει ποτε χωρις να σκληραινει ακομα και οταν κρυωσει λιγο Τελειο ψησημο τελεια γευση

Το λουκανικο.... καμια σχεση με το προηγουμενο ξεχωριστο λουκανικο που αναφεραμε αλλα κι αυτο δεν υπολειποταν σε τιποτα απο τα υπολοιπα πιατα.
Σαφως κι αυτο θα εκθειαστει λογω ποιιοτητα κρεατος και ψησιματος
Κια αν ολα αυτα τα περιεργα ηταν αψογα τι περιμενει κανεις να γραψω για τα χοιρινα φιλετα και τα μοσχαρισια...... Πανδεσια γευσεων. Ειλικρινα παρακαλας να ειχες αλλο ενα στομαχι να τα φας ολα. ΑΠΛΑ Τ Ε Λ Ε Ι Α

Δεν θα σταθω καθολου στην τεραστεια γαβαθα απο πατατες τηγανητες που συνοδευαν την ποικιλια που ηταν τελεια κομενες ( πολυ ψιλες ) και τελεια τηγανισμενες.4/4 ολα

Στο τελος μας φερανε ενα σετ εκλερακια με ποτο μαστιχα για χωνεψη αλλα ποιος μπορουσε να χωνεψει ολα αυτα τα εδεσματα.
Αλλωστε μονο μετα το φαγητο μπορουσες να καταλαβεις για ποιο λογο αυτο το κατα τα αλλα δευτερο μαγαζι οπτικα εχει τοσο κοσμο και γινεται τετοιος χαμος
Και το γραφω εγω που πριν φαω με το θεμα της τεντας ημουν αποφαισμενος να το θαψω πληρως το μαγαζι. Αλλα πρεπει να εισαι πολυ κακεντρεχης για να μην αναγνωρισεις την τελειοτητα τελικα

Συνολικος λογαριασμος 190 ευρω.... οχι μονο λιγο αλλα αρκετα τσιμπημενος.
Θεωρω οτι μιλαμε για ενα μαγαζι που πας μια φορα γευεσαι απολαμβανεις αλλα δυσκολα ξαναπας.