Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αυτη τη συμπαθεστατη τρατορια την πρωτογνωρισα περιπου πριν απο εναν χρονο τετοια εποχη. Εκτοτε την επισκεπτομαι συχνα-πυκνα. Ειναι ενα τιμιο μαγαζι, ειναι ομορφουλι, εχει καλες εως εξαιρετικες γευσεις, εξυπηρετηση επιπεδου και λιαν αντιμετωπισημες τιμες.

Προχθες βραδακι, καθημερινη Ιουνιου μηνα, μολις αρχισαν οι πρωτες ζεστες. Θελαμε κατι "μακαρονοειδες" με τη φιλη μου, τα μιλησαμε, τα συμφωνησαμε. Κλεισαμε τραπεζι και καταφθασαμε κατα τις 9, μολις ειχε βραδιασει. Η εξυπηρετηση του μαγαζιου ειναι ενα απο τα πιο δυνατα του. Στην Ελλαδα το εχουμε δει απειρες φορες το φαινομενο: Πηγαινεις καπου να φας και σε τρωει η αναμονη. Οι σερβιτοροι του "Da Nonna" ειναι εξαιρετικοι. ειναι παντα καπου κοντα σου αλλα με διακριτικοτητα και δεν υπαρχει περιπτωση να περιμενεις. Πηραμε τους καταλογους στα χερια μας και παραγγειλαμε:

-Μια σαλατα με σπανακι και ανθοτυρο. Φρεσκοτατο το λαχανικο, πλουσια η μεριδα ανθοτυρου. Πολυ καλη ποσοτητα, πολυ καλη γευση(ισως επεσε λιιιγακι παραπανω απο οσο θα ηθελα το μπαλσαμικο αλλα αυτο ειναι και υποκειμενικο θεμα).

-Προσουτο με παρμεζανα. Μια μεγαλουτσικη πιατελα με πολλα κομματακια παρμεζανας και λιγες φετουλες προσουτο, ραντισμενα αμφοτερα με εξαιρετικο ελαιολαδο. Ολα αυτα πανω σε ενα καλο στρωμα ροκας. Θα ηθελα λιγο περισσοτερο προσουτο, αυτη ειναι και η μονη μου παρατηρηση.

-Σπαγγετι αλ πεστο. Φρεσκο, αλ ντεντε, με σωστες αναλογιες υλικων(βασιλικος, σκορδο, παρμεζανα, κουκουναρι κλπ)και ενα πολυ καλο τελικο αποτελεσμα. Το πιατο ειναι σχετικα απλο, ιδιως για εναν μαγειρα που ξερει λιγο τη δουλεια του. Κι'ομως! Εχω φαει πολλες-πολλες φορες στην Αθηνα απαραδεκτεςς αλ πεστο...

-Σπαγγετι Αραμπιατα. Επισης αξιοπρεπεστατο πιατο. Καυτερο οσο πρεπει, αρωματισμενο σωστα με ικανοποιητικη ποσοτητα προσουτο. Να προσθεσω οτι ποσοτηκα και δυο ζυμαρικα ηταν επαρκεστατα.

-Μισο λιτρο κρασι χυμα λευκο. Εδω φαουλ. Θα περιμενα κατι πολυ καλυτερο σε σχεση με την κουζινα του εστιατοριου. Το δε κοκκινο που δοκιμασαμε ηταν ακομα χειροτερο, Εδω χρειαζεται προσοχη λοιπον.

Μας εφεραν εμφιαλωμενο νερο(ναι, η γνωστη παθηση)χωρις κανενα κερασμα για αρχη. Στο τελος του γευματος ομως μας ηρθαν τρια μπουκαλακια(μεγαλουτσικα)με λιμοντσελο, ρακι και ρακομελο. Ευγενικη χειρονομια αλλα το λιμοντελο τους πολυ κακο....

Για τα παραπανω πληρωσαμε 30 ευρω, τιμη πολυ καλη κατα τη γνωμη μου αλλα με εναν αστερισκο: Ειναι το ποσον που πληρωσαμε μετα την εκπτωση που ειχαμε εξασφαλησει απο το ιντερνετ. Αξιοσημειωτο ειναι χωρις την εκπτωση θα διναμε 42 ευρω. Συνεπως το μαγαζι συμφερει τρελα, αλλα Μονο με την εκπτωση. Αυτος ειναι και ο τροπος που παγια επιλεγω οποτε το επισκεπτομαι.

Το τελικο συμπερασμα ειναι οτι η τρατορια αυτη αξιζει της προσοχης μας. Ομορφη, σεμνη, καλες τιμες(οπως ειπαμε ομως), τελεια εξυπηρετηση. Ολα αυτα μαζι στην Αθηνα του 2015 δεν ειναι καθολου αυτονοητα....

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη manos36.