Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πήγαμε με τη σύζυγο μου το Σάββατο 13/6, λίγες μέρες μετά την ανακαίνιση του. Είχα ακούσει πολλά για "Το Βραστό" και παρόλο που έχουμε φάει σε άπειρα μέρη στο Χαλάνδρι, δεν είχε τύχει να το επισκεφθούμε

Μας έδωσαν τραπέζι κάτω από τον στεαγασμενο χώρο, κοντά στην ταμειακή μηχανή και το μπουφέ που χρησιμοποιούσε το προσωπικό, περνώντας ξυστά από τη πλάτη της συζύγου μου. Το τραπέζι ήταν σχετικά κοντά με ένα άλλο, στο οποίο οι διπλανοί μας δεν βολεύονταν με τίποτε και αφού με ενόχλησαν πολλές φορές χτυπώντας με στην ράχη της καρέκλας, τελικά άλλαξαν τραπέζι. Μετακινήσαμε και το δικό μας σε μια σχετικά πιο ευρύχωρη θέση και η κατάσταση βελτιώθηκε, αλλά σίγουρα οι θέσεις των τραπεζιών δεν ήταν σωστές και το ένα από τα δυο έπρεπε να αφαιρεθεί για να μην υπάρχει αυτό το στριμωξίδι.

Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ όμορφος, μια μοντέρνα και αρτιστικη εκδοχή με πινελιές παλιού και σίγουρα το χειμώνα θα δημιουργεί ωραίο περιβάλλον.

Οι περισσότερες παρέες ήταν οικογένειες με παιδάκια που έτρεχαν παντού, χωρίς οι γονείς τους βέβαια να ενδιαφέρονται και πολύ. Τα δικά μας παιδιά τα είχαμε αφήσει με φύλαξη στο σπίτι, διότι θεωρήσαμε ότι δεν θα πάμε σε οικογενειακή ταβέρνα. Κι εδώ η διεύθυνση θα πρέπει να αποφασίσει σε τι κοινό απευθύνεται, ιδιαίτερα μετά την επιτυχημένη ανακαινιση.

Παραγγείλαμε:
• Φακοσαλατα: Οι φακές σωστά βρασμένες, αλλά ανοστες. Νόστιμη η πιπεράτη φέτα που είχε προστεθεί, αλλά σε υπερβολική ποσότητα και επισκίαζε τα πάντα

• Φέτα με μέλι: Μου είχαν πει ότι ήταν σπεσιαλιτέ τους. Το φύλλο ήταν σωστά τηγανισμένο, αλλά το τυρί πάλι σε υπερβολική ποσότητα, όπως και το μέλι. Το αποτέλεσμα ήταν το πιάτο να συγκλίνει περισσότερο σε επιδόρπιο, παρά σε ορεκτικό.

• Μοσχαροκεφαλη (δηλαδή μάγουλα+γλώσσα): Νόστιμο, αλλά ήταν σχεδόν λιωμένο στο αργό ψήσιμο και έχασε πόντους.

• Χοιρινό στη γάστρα: Μας ήρθε σε μια πιατέλα, κολυμπώντας σε ζουμιά και λάδια. Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν και ιδιαίτερα το πορτοκαλι, δεν είχαν δέσει μεταξύ τους και δεν υπήρχε κάτι πού να δίνει τον τόνο στο πιάτο. Φυσικά κι εδώ το κρέας ήταν λιωμένο.

Γενική παρατήρηση: όλα τα πιάτα ήταν εντελώς ανάλατα και ως γνωστόν η εκ των υστέρων προσθήκη αλατιού δεν αντικαθιστά την γεύση που θα είχε το αρχικά αλατισμένο σωστά φαγητό.

Ποτά: Επιλέξαμε να πιούμε μαύρες. Ωραία και πρωτότυπη η ιδέα για κάβα ελληνικών μπυρων. Όμως δεν είναι δυνατόν να έχεις Fix και να μην διαθέτεις την "Νήσος" της Τσόκλη η την βιολογική " Πειραϊκή". Πήρα weiss που είναι και η αδυναμία μου, αλλά δεν είχαν κατάλληλο μακρύ ποτήρι για να σερβιριστεί σωστά. Απογοήτευση.

Γρήγορο και σβέλτο σέρβις από τα παιδιά. Πρόσφεραν χαλβά στο τέλος, αλλά αρκεστήκαμε σε μια εξαιρετική μαστίχα λικέρ.

Δώσαμε 46 ευρώ για όλα, ποσό σχετικά καλό με τα επίπεδα άλλων ανάλογων εστιατορίων.