Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Ένα χρόνο και κάτι μετά την πρώτη επίσκεψή μου στο ABC, έφτασε η στιγμή να γράψω μια δεύτερη κριτική.
Πολλές φορές έχουμε τιμήσει το συγκεκριμένο στέκι είτε παίρνοντας φαγητό σε πακέτο είτε τρώγοντας εκεί.

Στο διάστημα αυτό έχει αυξήσει πελατεία του 100%! Το επισκεφτήκαμε το Σάββατο 13/6, μια παρέα 4 ατόμων.

Πολύ ευγενικά μας ενημέρωσαν ότι στον πάνω όροφο υπάρχει πάρτι με μπουφέ και ινδική μουσική με χορό με τιμή 10€ το άτομο. Η ιδέα του Μπόλιγουντ θεάματος μετά φαγητού μάς φάνηκε ελκυστική. Μια πανέμορφη κοπέλα, μάλλον πρόκειται για την ίδια που διάβασα σε άλλη κριτική, στεκόταν στο πλατύσκαλο και έκοβε εισιτήρια. Στην αίθουσα είδαμε κι άλλους μη Ινδούς που περίμεναν να αρχίσει η παράσταση. Βγάλαμε τα εισιτήρια, αλλά μπαίνοντας μέσα, παρόλο τον κλιματισμό, η κατάσταση ήταν κάπως αποπνικτική. Επίσης δεν υπήρχαν τραπέζια να καθήσεις, αλλά έπρεπε να φας το φαγητό στα γόνατα. Ζητήσαμε από την εξωτική καλλονή να πάρουμε τα χρήματά μας πίσω, εξηγώντας τους λόγους, κι εκείνη πολύ ευγενικά μας τα επέστρεψε χωρίς να δυσανασχετήσει. Κρατήσαμε σημείωση να επιστρέψουμε το χειμώνα για τη Μπόλιγουντ βραδιά!

Στη μεγάλη σάλα στο ισόγειο υπήρχαν ελάχιστα τραπέζια κενά. Πιάσαμε ένα από τα μπροστινά και παραγγείλαμε.

Πήραμε:
-Μοσχάρι μαγειρευτό. Ήρθε καυτό σε μαντεμένιο σκεύος και ψάθινο καλαθάκι. Πολύ νόστιμο, πικάντικο, αλλά όχι υπερβολικά καυτερό.

-Κοτόπουλο ψητό. Ήρθε σε πιατέλα με πατάτες και σαλάτα. Σχεδόν ίδιο με το δικό μας. Είχε μια ελαφριά γεύση από κάποιο μπαχαρικό. Καλό, ελαφρώς παραψημένο και στεγνό.

-Κοτόπουλο τίκα. Σουβλάκι κοτόπουλο με μπαχαρικά και πιπεριές -όχι καυτερές. Νόστιμο, αλλά κάπως παραψημένο.

-Πικάντικο ρύζι με κοτόπουλο. Όπως όλα τα φαγητά με ρύζι που έχω δοκιμάσει στο ABC είναι υπέροχο! Να σημειωθεί ότι το ρύζι ακόμα και την επόμενη μέρα είναι το ίδιο σπυρωτό και νόστιμο!

Όλα τα πιάτα συνοδεύονται πάντα από δροσερή σαλάτα με αγγούρι, ντομάτα, μαρούλι κι ελιές. Μας έφεραν μια μεγάλη ππηγαίνει και η καυτερή σος με γιαούρτι, καθώς και οι πεντανόστιμες, φτιαγμένες επί τόπου, πίτες ναν.

Μαζί με 3 μπύρες κι ένα νερό πληρώσαμε το αστρονομικό ποσό των 24€! Καλή ποιότητα, καλή εξυπηρέτηση από έναν νεαρό με άψογα ελληνικά και καθαριότητα κάνουν το εστιατόριο αυτό μια πραγματικά καλή ιδέα για έθνικ φαγητό.

Η βόλτα στη περιοχή θα πρότεινα να συνδυαστεί με επίσκεψη σε έθνικ σούπερ μάρκετ ανατολικών χωρών (το Μπεριοζσκα είναι στο επόμενο τετράγωνο κι έχει φανταστικά αλίπαστα, άπαιχτη κρέμα γάλακτος και... καλά καλλυντικά) ή σε ινδοπακιστανικά μπακάλικα για ρύζι και φάβα, που υπάρχουν επί της Αχαρνών. Ένα εξωτικό ταξίδι για όλα τα βαλάντια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη evispir.