Μεζεδοπωλεία - Ν.Μάκρη, Αθήνα

Τετραμελής παρέα, Πέμπτη βράδυ 11 Ιουνίου καταλήξαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Ο χώρος είναι πάνω στον παραλιακό δρόμο της Νέας Μάκρης με ότι θετικό και αρνητικό μπορεί να έχει το σημείο. Από την μία όμορφη θέα στην θάλασσα από την άλλη πολύ κίνηση και φασαρία. Εμείς ως θετικοί καλοφαγάδες κρατάμε το καλό και βαθμολογούμε με τρία.

Από εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο. Ευγενέστατο το προσωπικό και η ροή στα πιάτα πολύ καλή. Αν και καθημερινή υπήρχαν γύρο στις δέκα παρέες.

Στο ψητό τώρα. Παραγγείλαμε για αρχή τα εξής ορεκτικά: Τυροσαλάτα, Χαιντάρ (γιαούρτι, άνηθος, σκόρδο, καρότο), πολίτικο Πεκέρι (σουτζούκι, τομάτα, φέτα). Ιτσ πιλάφ (Ρύζι με κιμά σταφύδες και κουκουνάρι).

Προτείνουμε ανεπιφύλακτα (όλη η παρέα) το πολίτικο Πεκέρι. Ζεστό, πικάντικο τραγανό φύλλο και κυρίως μια γεύση που θα την χαρακτηρίζαμε γκουρμέ. Το Χαιντάρ επίσης έγινε ανάρπαστο κυρίως γιατί ήταν δροσερό. Η τυροσαλάτα ήταν αρκετά ξεχωριστεί, πικάντικη, με ιδιαίτερη υφή και γεύση ένα κλικ πάνω από την κλασσική τυροσαλάτα. Τέλος το Ιτσ πιλάφι οι δύο στους τέσσερις το βρήκαν τέλειο οι άλλοι δύο κάπως "στεγνό" αλλά γευστικότατο.

Κυρίως πιάτα: Χουνκιάρ μπεγεντί με τας κεμπάπ(μοσχάρι με σάλτσα και πουρέ μελιτζάνας). Γιαουρτλού κεμπάπ (κεμπάπ με τριών ειδών κιμά, πίτες, χαιντάρ). Μπέργκερ κεμπάμπ (αρνίσιο μπιφτέκι, τηγανιτό μπέικον, αφράτο ψωμί μπέργκερ, χαλούμι). Σαλσίκ κεμπάπ (χοιρινά μαριναρισμένα μπριζολάκια στα κάρβουνα, πίτες, χαιντάρ).

Στα κυρίως πιάτα ξεχωρίσαμε τον πουρέ μελιτζάνας. Πραγματικά έγινε σφαγή. Η μελιτζάνα ήταν καπνιστή με τέλεια υφή αλλά κυρίως γεύση. Δεν θα λέγαμε το ίδιο και για το μοσχάρι που συνόδευε, δεν άρεσε σε γεύση και ήταν σχετικά σκληρό. Μέτα η παρέα λάτρεψε τα χοιρινά μπριζολάκια. Το γιαουρτλού άρεσε σε όλους το μπέργκερ στους τρείς απο του τέσσερις. Εγώ προσωπικά θα πήγαινα άνετα μόνο για το μπέργκερ. Νόστιμο, αρνίσιο και μεγάλο μπιφτέκι το δε ψητό χαλούμι το συνόδευε τέλεια. Οι συνοδευτικές πατάτες ήταν φρέσκιες. Στα αρνητικά, τα πιάτα συνοδεύονταν απο χαιντάρ οπότε δεν χρειάζεται να το παραγγείλετε χωριστά και το ψωμί δεν το λες φρέσκο με τίποτα. Στο τέλος μας δρόσισαν με παγωτό βανίλια-κακάο.

Για όλα τα παραπάνω συν δυο κόλες και μισό κιλό κρασί πληρώσαμε 75 ευρώ και κρίνουμε άκρως ικανοποιητική την τιμή όχι μόνο γιατί φάγαμε ένα γεύμα με καλές γεύσεις αλλά κυρίως γιατί οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες.

Εν κατακλείδι το Αλφαβητάρι της γεύσης δεν το χαρακτηρίζεις γκουρμέ μαγαζί αλλά δεν πήγαμε να γευτούμε γκουρμέ γεύσεις. Πήγαμε να φάμε ποιοτικά, σε καλή τιμή και κυρίως να περάσουμε καλά με την παρέα και πιστέψτε μας τα χαμόγελα συνεχίστηκαν και μετά την λυπητερή.