Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Είναι από τις σπάνιες φορές που αισθάνομαι την ανάγκη να γράψω και να προσπαθήσω να αποτυπώσω σε λέξεις αυτή τη μοναδική εμπειρία που βίωσα!
Δεν ήταν η πρώτη φορά που επισκεπτόμασταν με το σύζυγό μου το "Ψωμί και αλάτι".

Η πρώτη ήταν πριν περίπου 1,5 χρόνο! Πριν από την ανακαίνισή του δηλαδή και η αλήθεια είναι ότι τότε είχα μάλλον ανάμεικτα συναισθήματα για αυτό το εστιατόριο. Μετά από παρότρυνση όμως του συζύγου το επισκευθήκαμε εκ νέου το Σάββατο 13/6 προκειμένου να γιορτάσουμε την 6η επέτειο του γάμου μας!

Με το που φτάσαμε στο εστιατόριο εντυπωσιάστηκα με την ανακαίνιση! Το γκρι και το καφέ του ξύλου μαζί με το μαύρο στο στρώσιμο των τραπεζιών κυριαρχούσαν στο χώρο και έδιναν μια υπέροχη αίσθηση! Ο χώρος ξαφνικά λες και είχε μεγαλώσει και είχε γίνει πιο φιλικός και οικείος. Το απόλυτο 4άρι λοιπόν για το χώρο, για τον οποίο δεν μπορώ να πω πολλά γιατί απλούστατα δεν έχω λόγια! Μαγεία σκέτη...!!!!

Το σέρβις άψογο, σχεδόν υποδειγματικό! Φιλικό και άνετο, όσο χρειαζόταν για να αισθανόμαστε ότι βρισκόμαστε σε κάποιο φιλικό σπίτι και όχι σε εστιατόριο, βρισκόταν παντού γρήγορα και άμεσα φροντίζοντας να μη λείπει τίποτα! Τότε όμως γιατί το 3άρι στην εξυπηρέτηση; Για δύο λόγους: Ο πρώτος είναι προφανής και ακούει στο όνομα "εμφιαλωμένο νερό"! Με χρέωση μάλιστα 2,5 ευρώ!!! Μα γιατί βρε παιδιά; Νεράκι είναι! Ο δεύτερος λόγος επίσης προφανής: Δεν κέρασαν τίποτα στο τέλος! Εντάξη δεν είπαμε πολλά πράγματα αλλά ένα σοκολατάκι επιβάλλεται έστω και για λόγους ευγένειας και μόνο! Κατά τα άλλα ουδέν μεμπτόν! Όλα υποδειγματικά και άψογα!

Στα του φαγητού τώρα. Εδώ ήταν η πλήρης αποκάλυψη! Το μενού ανανεωμένο και φρέσκο σε καλοκαιρινή διάθεση με τα θαλασσινά, τα ψάρια και τον καθιερωμένο σολομό να κυριαρχούν, χωρίς όμως να λείπει και το κρέας για τους αμετανόητους του είδους! Ο κατάλογος μικρός αλλά επαρκής τόσος ώστε να καλύπτει τους πάντες αλλά και να μην κουράζει. Στα συν η προσθήκη του πιάτου ημέρας που δείχνει ξεκάθαρα τη διάθεση του chef να εξελίσσεται και να να μην κουράζει!

Μας κέρασαν για αρχή μία κρύα σούπα με ντομάτα, αγγούρι και βασιλικό που ήταν υπέροχη και δροσερή και μελιτζανοσαλάτα με φέτα που ήταν ίσως λίγο αδύναμη με έντονη την επίγευση του σκόρδου αλλά συγχωρείται γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια!
Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ξεφλουδισμένη ντομάτα και τοματίνια, κάππαρη, ξινομυζήθρα και παξιμάδια, υπέροχη και ελαφριά. Ιδανικό ξεκίνημα!

Στη συνέχεια ήρθαν τα τυλιχτά πιτάκια με κοτόπουλο, μπέικον και σως γιαουρτιού, αρωματισμένα με κάρυ! Εδώ τα λόγια σταματούν και οι γευστικοί κάλυκες παίρνουν φωτιά ενώ το "βρώμικο" συναντά την "καθαρή" εκδοχή του! Άριστα!

Για κυρίως πήραμε: 1) Παπαρδέλες με τσορίθο, τοματίνια και φρέσκα μανιτάρια, για το σύζυγο, από το μενού που ήταν υπέροχα! Τέλεια βρασμένα με υπέροχη ισορροπημένη γεύση! 2) Το πιάτο ημέρας για εμένα, το οποίο ήταν λιγκουϊνι με καλαμάρι και πέστο βασιλικού! Τι να πω τώρα για αυτό το πιάτο! Απλά συγκλονιστικό!

Το καλαμάρι πολύ ψιλοκομμένο τόσο ώστε να καταλαβαίνεις τη γεύση του αλλά να μην μπερδεύονται τα κομμάτια του με τα ζυμαρικά! Όσο για το πέστο αυτό ήταν σκέτο ποίημα! Και να σκεφτεί κανείς ότι δεν είμαι φαν της συγκεκριμένης σάλτσας, απλά είμαι αμετανόητη στο να δοκιμάζω! Και αυτή τη φορά δικαιώθηκα πανηγυρικά!

Φυσικά και πήραμε γλυκό για το τέλος! Αντιστάθηκα τη υπέροχη γκανάζ την οποία είχα ήδη δοκιμάσει στην προηγούμενη επίσκεψή μου και για την οποία έχουν γραφτεί τόσα πολλά και τίμησα την κρέμα λεμονιού. Και εδώ τα λόγια είναι περιττά! Υπέροχη κρέμα λεμονιού με μπισκότο τριμμένο, συνοδευόμενα από φράουλες, βατόμουρα και παγωτό βανίλια! Υπέροχος συνδυασμός! Η τέλεια ολοκλήρωση ενός υπέροχου δείπνου!

Από ποτά πήραμε ένα μπουκάλι Μοσχοφίλερο δικό τους καλό και χωρίς παρενέργειες και μία σόδα.
Τεσσάρι για την γεύση μόνο και μόνο γιατί δε μπορώ να βάλω περισσότερο!

Και πάμε στο σκέλος value for money! Φυσικά και αξίζει τα λεφτά του, εμείς για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 75 ευρώ. Και με το παραπάνω! Αλλά οι εποχές είναι δύσκολες και θα ήταν χρήσιμο ένα κλικ πιο κάτω στις τιμές σε συνδυασμό με τις δύο παρατηρήσεις που έκανα στο σκέλος της εξυπηρέτησης! 'Όλα αυτά μαζί μας δίνουν ένα αυστηρό 3άρι ελπίζοντας σε βελτίωση!

Να επισημάνω βεβαίως ότι ο ιδιοκτήτης και γνωστό τηλεοπτικός chef ήταν πανταχού παρόν στο χώρο δουλεύοντας ακατάπαυστα σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς και βοηθώντας συνεχώς σε όλα τα πόστα προκειμένου όλα να κυλούν ρολόι! Άριστα και εδώ!
Αν θα ξαναπάμε; Μετά από αυτή την εμπειρία; Φυσικά! Μπορεί να μην είναι για κάθε μέρα αλλά για ιδιαίτερες περιστάσεις όπως αυτή είναι ιδανικό!