Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί αποτελεί –όπως και πολλά άλλα – μία ακόμα ανακάλυψη χάρη στις κριτικές των φίλων του Ask4food. Πρώτη μου επίσκεψη ήταν περίπου πριν από περίπου ένα εξάμηνο μαζί με ένα φίλο μου. Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος, τόσο από την ποιότητα του φαγητού, όσο και από τις τιμές, όποτε αποφάσισα να το επισκεφθώ ξανά την περασμένη Παρασκευή 12/06/2015, αυτή τη φορά με τη γυναίκα μου.

Στον χώρο, όπως πολύ σωστά έχει επισημανθεί και από τους υπόλοιπους, κυριαρχεί μία ελιά ενώ το κατάστημα διαθέτει πολλά άνετα τραπέζια, στρωμένα όλα με λαδόκολλα αντί για τραπεζομάντηλο, ποτήρια και πιάτα αναποδογυρισμένα, ενώ κάθε τραπέζι έχει και από έναν μικρό δίσκο με αλάτι, πάπρικα, μύλο πιπεριού και χαρτοπετσέτες. Δίπλα από την ψησταριά για ντεκόρ έχει αρμαθιές από σκόρδα και αποξηραμένες καυτερές πιπεριές. Δεν έβαλα 4/4 στο χώρο γιατί το χειμώνα που η τζαμαρία είναι κλειστή, έχει αρκετή τσιγαρίλα, ενώ το καλοκαίρι που ο χώρος είναι ανοιχτός και άρα ευάερος, η φασαρία των αυτοκινήτων από τη Συγγρού είναι αρκετά ενοχλητική.

Το σέρβις είναι πολύ γρήγορο, καθώς υπάρχουν αρκετές σερβιτόρες οι οποίες σίγουρα επαρκούν και με το παραπάνω για το πλήθος των πελατών. Στα θετικά το γεγονός ότι σε ρωτάνε αν επιθυμείς νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Η απόδειξη κόπηκε και τις δύο φορές κανονικότατα, ενώ στη δεύτερή μου επίσκεψη που το μαγαζί είχε μόλις τρεις παρέες ακόμα και άρα μικρό φόρτο εργασίας, μας κέρασαν και γλυκό του κουταλιού όταν ζητήσαμε το λογαριασμό.

Την πρώτη φορά με το φίλο μου παραγγείλαμε μία ποικιλία για δύο άτομα (δεν μας ικανοποίησε η ποσότητά της), δύο έξτρα καλαμάκια χοιρινά, μία σαλάτα με σπανάκι και μανούρι, μία πατάτες με τριμμένη φέτα, μία τυροκαυτερή και τέσσερις μπύρες. Τα κρεατικά στη γεύση ήταν απίθανα. Πεντανόστιμα και πολύ ζουμερά, τόσο το κοτόπουλο, όσο και το χοιρινό. Επίσης πολύ ωραία παντσετάκια χοιρινά, ενώ το μόνο αδιάφορο από την ποικιλία ήταν ένα μπιφτέκι κοτόπουλο. Επίσης πολύ νόστιμη η τυροκαυτέρη, η οποία ήταν χειροποίητη, χωρίς ωστόσο να είναι καυτερή για τα δικά μου δεδομένα. Η σαλάτα επίσης πολύ νόστιμη και ικανοποιητική σε ποσότητα, ενώ η κρέμα μπαλσάμικο που είχε έδενε απόλυτα με το baby σπανάκι και το μανούρι.

Η αποκάλυψη όμως και των δύο επισκέψεών μου ήταν οι τηγανιτές πατάτες με την τριμμένη φέτα! Φρεσκοκομμένες, τηγανισμένες σε καλής ποιότητας λάδι και σερβιρισμένες σε ένα βαθύ πιάτο, χωρίς να τσιγκουνεύονται την ποσότητα. Η τριμμένη φέτα από πάνω απογείωνε το πιάτο, κάνοντάς με να αναλογιστώ ότι ίσως και να ήταν οι καλύτερες τηγανητές πατάτες που έχω φάει στη ζωή μου σε εστιατόριο.

Στην τελευταία μου επίσκεψη παραγγείλαμε μαζί με τη σύζυγο δύο τυλιχτά σουβλάκια με καλαμάκι χοιρινό και τέσσερα σκέτα καλαμάκια (δύο με κοτόπουλο και δύο με χοιρινό), μαζί με δύο μικρά πιτάκια, αφού το κατάστημα δεν φέρνει ψωμί. Και φυσικά την μερίδα με τις πατάτες που μόλις περιέγραψα παραπάνω, μαζί με μία μπύρα. Και αυτή τη φορά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την ποιότητα των κρεατικών, πράγμα που δείχνει ότι σε αυτό τουλάχιστον το διάστημα η «ΜΑΣΙΝΑ» δεν έχει κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα.

Τα τυλιχτά κοστίζουν γύρω στα 2 € ενώ τα σκέτα καλαμάκια 1,60 €. Η ποικιλία κρεατικών κοστίζει 12,50 €, οι πατάτες με τη φέτα 3,60 €, οι σαλάτες κυμαίνονται μεταξύ 4-6 € και τα ορεκτικά 3-5 €. Την πρώτη φορά πληρώσαμε 40 €, τιμή αρκετά καλή αν αναλογιστεί κανείς ότι σκάσαμε από το φαγητό και ήπιαμε και τέσσερις μπύρες. Τη δεύτερη φορά πληρώσαμε το «αστρονομικό» ποσό των 17 € και επειδή είχαμε χορτάσει το ένα το τυλιχτό το πήραμε πακέτο για το σπίτι! Αν αυτό δεν είναι το απόλυτο value for money για ένα σουβλατζίδικο, τότε τι είναι;