Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Μετά από τα δύο προηγούμενα ρωσικά - ρωσοποντιακά εστιατόρια, τα οποία έχω σχολιάσει ήδη, με πιό πρόσφατη τη Βαλεντίνα, αποφάσισα να γευματίσω ένα ωραίο απογευματάκι και στο εστιατόριο Τραπεζούντα.

Δυσκολευτήκαμε λίγο να βρούμε το βρούμε αλλά τα αγαθά κόποις κτώνται...
Λίγα τραπεζάκια έξω, στο πεζοδρόμιο μιας κλασικής γειτονιάς, και περισσότερα τραπέζια στον εσωτερικό χώρο συνθέτουν αυτό το πόστο. Το εσωτερικό θυμίζει έντονα Βαλεντίνα και Ευγένιο, επίσης στη Καλλιθέα. Στυλ ελληνικού εστιατορίου περασμένων δεκαετιών.

Το περιβάλλον αδιάφορο.
Μας υποδέχθηκε ένας ευγενικός και άκρως συμπαθητικός κύριος, κλασική φιγούρα ρωσοπόντιου.
Επειδή το μέρος αυτό δε σηκώνει φιοριτούρες πάω κατευθείαν στο ψητό.

Παραγγείλαμε:

Σαλάτα πικάντική με ψάρι γαλέο. Πρόκειται για καροτοσαλάτα με ψάρι. Βέβαια, η σαλάτα αυτή θα συνόδευε καλύτερα κάποια Βότκα ή κάποιο συναφές ποτό. Εμείς περιοριστήκαμε στη μπύρα. Προσγειώθηκε στο τραπέζι μας μια μικρή μερίδα - μεζές, αριστούργημΑ!!!!. ΕΥΡΩ 5,50

Κρέπες με κιμά. Υπήρχαν και κρέπες με ανθότυρο αλλά προτιμήσαμε εκείνες με το κιμά. Τέσσερα μικρά κομμάτια νόστιμης κρέπας! ΕΥΡΩ 3,00

Σουβλάκι ( Σασλίκ ) κοτόπουλου. Θα μπορούσε να είναι καλό αλλά μας ήρθε ψιλακαμένο.... Ένα σουβλάκι με ροδέλες κρεμμυδιού επάνω. ΕΥΡΩ 5,00. Λίγο καμένο ήρθε και το κλασικό στρογγυλό ρωσικό ψωμί Λεπιόσκα στην αρχή ( ΕΥΡΩ 1,50 ).

Καμία σχέση με το πεντανόστιμο Λεπιόσκα της Βαλεντίνα. Στο δε σασλίκ προτείνω Βαλεντίνα με κλειστά μάτια.
Ο Ευγένιος ΕΣ........

Τα παρακάτω πιάτα, εκτός από την παραπάνω σαλάτα που είναι TO πιάτο, αποτελούν δυνατά σημεία του εστιατορίου επίσης:

Μαντί, αυτά τα ποντιακά ζυμαρικά τύπου dumpling. Μια άκρως χορταστική μερίδα πέντε υπέροχων Μαντί - με κιμά εντός- που μοιάζουν με μεγάλα πουγκιά! Τα καλύτερα με διαφορά...... ΕΥΡΩ 5,50. Τα συνοδεύσαμε με μέτρια καυτερή σάλτσα ( 0,50 ). Πήραμε και για το σπίτι...!!

Βαρένικα με σος ανθότυρου που έμοιαζε με γιαούρτι στη γεύση. Πολύ πολύ νόστιμο πιάτο. Μία ακόμα χορταστική μερίδα από αυτά τα μικρά ζυμαρικά που έχουν συνήθως σχήμα μισοφέγγαρου. Απόλυτο must!! ΕΥΡΩ 4,50

Ήπιαμε μια τσεχική μπύρα Zatecky' s Gus, μία ελαφριά ( μέχρι ξενερώματος ) γλυκόπικρη μαύρη μπύρα. ΕΥΡΩ 2,50.

Ζητήσαμε να δοκιμάσουμε κάποιο γλυκό αλλά γλυκό δεν υπήρχε...

Μας είπαν ότι υπήρχαν μόνο φρούτα.

Δε λάβαμε κανένα κέρασμα.

Για ΕΥΡΩ 28,00 που δώσαμε τα τρία άτομα θεωρώ ότι είναι πολύ καλά!!

Το Τραπεζούντα βρίσκεται στην οδό Ανδρομάχης, έξι - επτά στενά παράλληλη της Λ. Συγγρού. Πιο αναλυτικά: η οδός Ανδρομάχης βρίσκεται όπως κατεβαίνετε τη Συγγρού, δεξιά, στρίβοντας στο ύψος της Σκρα περίπου.

Το μέρος αποτελεί μία αυθεντική γαστρονομική φολκλόρ κατάσταση που άνετα θα πάτε με τους κολητούς σας για κάτι το ευχάριστα διαφορετικό...!

Έπονται και άλλα του είδους.... μέχρι να καταλήξουμε σε κάποια συμφωνία!!!