Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αχαρναί, Αθήνα

Είναι η δευτερη φορά που επισκέφθηκα τον Λεωνίδα στην Βαρυμπομπη και πλέον θεωρώ ότι είμαι σε θέση να αποτυπώσω μια αντιπροσωπευτική κριτική για αυτή την ταβέρνα. καταρχάς, οφείλω να αναφέρω, ότι πρόκειται για μια από τις παλαιότερες ταβέρνες στην περιοχή της Πάρνηθας. θαμώνας τους ήταν ο θείος Καραμανλής που έσκαγε μύτη με την Mercedes και όλοι έτρεχαν να εξυπηρετήσουν (τα σχόλια προέρχονται από τους ντόπιους φιλους μας που μας πήγαν)!

βρίσκεται πολύ κοντά στην εκκλησία των Αποστόλων πέτρου και Παύλου επί της τατοΐου και καλό θα είναι εάν δεν ξέρετε απο την περιοχή να χρησιμοποιήσετε το GPS για να είστε σίγουροι! Εγώ πάντως αυτό έκανα, διότι εάν χαθείς στην Πάρνηθα, πώς θα γυρίσεις άλλωστε;

πρόκειται για ένα πάρα πολύ μεγάλο χώρο που περιλαμβάνει το εσωτερικό του καταστήματος που ήταν χωρισμένο στην μέση, εξωτερικό χώρο με γκαζόν και τραπεζάκια απέξω με πολύ δροσιά και ωραία θέα, μια μικρή παιδική χαρά για τα μικρά και απεριόριστο χώρο parking για να καλύπτει ακόμη και πολυπληθεις εκδηλώσεις!

Χάρηκα εξαιρετικά με την δροσιά που είχε, ενώ η πόλη κυριολεκτικά έκαιγε την Κυριακή! Επίσης μου άρεσε η αρχοντική και εντυπωσιακή είσοδος αλλά και η πρόνοια να έχει ράμπα για ανθρώπους με ειδικές ανάγκες αλλά και καροτσάκια! εύγε!

το προσωπικό απαρτιζόταν από κυρίους μεγάλης σχετικά ηλικίας που ήταν εμφανές ότι αυτή την δουλειά την έκαναν πολλές δεκαετίες και ήταν άψογοι επαγγελματίες! μου έκανε εντύπωση ότι φορούσαν όλοι τους στολή με γραβάτα και γιλέκο! άλλης εποχής εμφάνιση! πολύ αρχοντική και εντυπωσιακή!
κάτσαμε μέσα διότι έξω είχε εκδήλωση! ακόμη πιο εντυπωσιακή η παρουσία πιανίστα που συνόδευε το φαγητό! εντυπωσιαστηκα! σαν να πηγαίνω σε εστιατόριο μιας άλλης εποχής!

Λοιπόν, στο ρεζουμέ:
πήραμε λουκάνικο που ήταν απλά άψογο, παϊδάκια επίσης καταπληκτικά, οι πατατουλες φούρνου ήταν οκ, η σαλάτα του καίσαρα αρκετά δροσερή αν και της έλειπε η σός και τα κολοκυθάκια επίσης αρκετά καλά! ήταν εμφανέστατο ότι αυτό το εστιατόριο είναι γνωστό για το κρέας του. νοστιμότατο, καλοψημένο και πολύ νόστιμο! η φετούλα που πήραμε όχι τίποτα το ιδιαίτερο!

το κρασάκι που πήραμε (προωθουσε συγκεκριμένη μάρκα που τώρα μου διαφεύγει) ήταν πολύ ελαφρύ και καλό στην γεύση!
για τέσσερα άτομα με μια σαλάτα, 2 πρώτα και 4 κυρίως δώσαμε 85 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του κρασιού)! μας κέρασαν φρέσκα και νόστιμα φρουτάκια!

αρκετά καλό VFM σε σχέση με τις παροχές και την τελική εικόνα που αποκόμισα! το φαγητό δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο, πρόκειται για κλασσική κουζίνα, αλλα ήταν πολύ νόστιμο και ο χώρος σε συνδυασμό με την εξυπηρέτηση με αποζημίωσαν! θα το ξαναεπισκεφθω εάν βρεθώ στην περιοχή!