Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αγαπημένη Μπακαλοταβέρνα!!!
Μπορεί η αδυναμία μου σε αυτό το μαγαζί να οφείλεται στο γεγονός, ότι δεν έχει υπάρξει ούτε μια φορά που να παω, και να μην περάσω τέλεια, με πολύ κέφι, ανεξαρτήτως παρέας!
Ειλικρινά πιστεύω πως τα vibes του μαγαζιού- θαμώνων είναι άκρως θετικά!!
Σίγουρα σαν μαγαζί έχει και κάποια 'στραβά' αλλά πως να το κάνουμε... τα θετικά υπερνικούν!!

Μετρώ σίγουρα πάνω από 5-6 επισκέψεις, οπότε θεωρώ πως έχω μια αρκετά σφαιρική εικόνα για τις παροχές- γεύσεις- περιβάλλον του μαγαζιού!

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με τον χώρο: όσοι επισκευτείτε το μαγαζί τώρα το καλοκαιράκι θα έχετε την ευκαιρία να κάτσετε στην ταράτσα του καταστήματος! Πολύ μεγάλος χώρος, χωρισμένος σε 2-3 επίπεδα (δεν είμαι απολύτως βεβαιη), με διάφορες όμορφες πινελιές και ένα εξωτερικό μπαρ που εφοδιάζει τα τραπέζια με ποτά.

Όσο για τον εσωτερικό χώρο που βρίσκεται στο ισόγιο, σίγουρα δεν είναι δα και τόσο εντυπωσιακός όσο η ταράτσα, εχει όμως όμορφα στοιχεία που σε παραπεμπουν σε μπακάλικο εποχής. Είναι γεγονός πως το επιμαχο δυήμερο (Παρασκευή κ' Σάββατο) έχει πάρα πολύ κόσμο και όντως τα τραπέζια στριμώχνονται επικύνδινα, αλλά τι να γίνει, είναι προφανές πως ο κόσμος ψηφίζει και υποστηρίζει μπακαλοταβέρνα!

Το μοναδικό 'αρνητικό' είναι πως το μαγαζί δεν δέχεται κρατήσεις, οπότε καλό ειναί να μην πάτε μετά τις 21.30, ώστε να είστε βέβαιοι πως τα παιδιά του service όλο και κάπου θα σας βολέψουν!

Εξυπηρέτηση: το service απαρτίζεται απο πολλά άτομα, και λογικό θα έλεγα λόγω της δουλειάς που έχουν να βγάλουν εις πέρας.
Χωρίς αμφιβολία τους διακρίνει επαγγελματισμός και ταχύτητα στο φουλ! Ευγενικοί και ομιλητικοι όσο πρέπει!

Φαγητό: ο κατάλογος ειναι τυπωμένος σε απλό χαρτί Α4 και αυτό γιατί αλλάζει κάθε μέρα λόγω των πιάτων ημέρας που βάζουν!
Τα πιάτα που έχω δοκιμάσει είναι τα εξής:

- Μελιτζανοσαλάτα, αν και δεν είμαι φίλη με την μελιτζάνα, αυτή η εκδοχή μελιτζανοσαλάτας για κάποιο μαγικό λόγο, μου αρέσει πολύ μίας και είναι άκρως ισορροπημένη και καπνιστή όσο πρέπει!

- Κρεμμυδόπιτα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ.....
Με πληθώρα τυριών, με τα κρεμμύδια να δίνουν μία μοναδική γλύκα! Ποτέ δεν παίρνουμε μόνο μία μερίδα, τουλάχιστον δύο!

- Φάβα με φρέσκο κρεμμύδι.
Καλά βρασμένο το όσπριο και καλή ποσότητα.
[η καλύτερη φάβα που έχω δοκιμάσει ποτέ, είναι σε ένα μεζεδοπωλείο στην Ν. Φιλαδέλφεια, ενονόματι γυμνάσιο που την σερβίρουν με καραμελωμένο κρεμμύδι, απλά όνειρο! ]

- Ντάκο με παξιμάδια, ντομάτα και ξίγαλο! Υπέροχη σαλάτα, μέσα από την απλότητά της, με το τυράκι να την απογειώνει!

- Πατατοσαλάτα, αρκετά νόστιμη και χορταστική.

- Καγιανά, είμαι fun της ομελέτας ούσα για χρόνια σπουδάστρια στο εξωτερικό!! Η συγκεριμένη εκδοχή, είναι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει. Πέραν της ντομάτας προσθέτουν πολύχρωμες πιπεριές και φέτα, που ταιριάζουν απόλυτα!!

- Σφαέλα, τυρί μεσσηνίας. Ιδιαίτερα γευστικό αλλα κομματάκι αλμυρό!

- Μπεκρί μεζέ, αρκετά πικάντικο, με μπολικη σαλτσούλα και το κρέας αρκετά μαλακό.

- Μοσχαρίσιο συκώτι ψητό, από τα νοστιμότερα πιάτα του μαγαζιού, καθώς το συκώτι ειναι ΠΑΝΤΑ ψημένο υπέροχα, χωρίς νεύρα και κομμένο σε τέτοιο μέγεθος ώστε να είναι ζουμερό!

- Λουκάνικο τρίπλεξ!! Μικρά λουκανικάκια, αρκετά πικάντικα! Καλό προς μέτριο!

- Κοντοσούβλι, πολύ γευστικό με το κρέας να λιώνει! Τα μυρωδικά και το σκορδάκι που βάζουν του ταιριάζουν τέλεια!!

- Μπριζολάκια λαιμού ψητά! Πεντανόστιμα και χωρίς ιδιαίτερο λίπος!

Το Χαλάνδρι εδώ και καιρό μονοπωλεί το ενδιαφέρον του κόσμου μίας και έχουν ανοίξει πολλά και διαφορετικά μαγαζιά μεταξύ τους. Όσο για τα μεζεδοπωλεία, κατά την ταπεινή μου άποψη, υπάρχουν αρκετά, τα περισσότερα απο αυτά είναι άκρως αξιοπρεπή, παρουσιάζοντας στους καταναλωτές ενδιαφέρουσες γεύσεις και χώρους!

Η Μπακαλοταβέρνα αναμφίβολα κρατάει τα σκήπτρα σε αυτόν τον αγώνα! Μια δοκιμή άλλωστε θα σας πείσει...!!!