20 Ιουν 2015

Στο Yiaourtaki Monastiraki πήγα με μια φίλη εξ Αμερικής μετά από ένα λουκούλλειο γεύμα στου Ψυρρή. Ήταν δική της επιλογή, γιατί ήθελε να δοκιμάσει Frozen Yoghurt στην Ελλάδα και να το συγκρίνει με το ξαδερφάκι του των Ηνωμένων Πολιτειών.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, σχεδόν "κρύος". Υπάρχουν τρεις βιτρίνες, η μία εκ των οποίων είναι για το παγωμένο γιαούρτι. Τα τόπινγκς ήταν αμέτρητα, μάλλον παραπάνω από όσα χρειάζονται ενώ έλειπε το αγαπημένο μου: το γλυκό του κουταλιού βύσσινο.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν συνεχώς χαμογελαστή και ευγενέστατη αλλά μιλούσε σχεδόν καθόλου Αγγλικά. Έπρεπε εγώ να κάνω την περιγραφή και την μετάφραση αυτών που μου έλεγε σχετικά με το γιαούρτι και τα συνοδευτικά του. Δεν ξέρω πως θα τα κατάφερνε κάποιος που δεν μιλάει Ελληνικά να συνεννοηθεί και να παραγγείλει, και μιλάμε για ένα κατάστημα πάνω στην πλατεία Μοναστηρακίου!

Πάμε τώρα στο κυρίως θέμα, το τι φάγαμε. Πήραμε από ένα μικρό παγωμένο γιαούρτι (φανταστείτε περίπου μιά και κάτι μπάλα παγωτού γνωστής Ελληνικής αλυσίδας), η φίλη μου με καρύδια και μέλι εγώ με καταΐφι και σοκολάτα. Δεν δοκίμασα από της φίλης μου γιατί ξέχασα (συνηθως δοκιμάζω πάντα όταν πρόκειται να γράψω κριτική) αλλά βλέποντας το μέλι να τρέχει ομολογώ πως μου θύμισε περισσότερο χρωματισμένο σιρόπι παρά μέλι. Το δικό μου ήταν σκέτη απογοήτευση. Κατ'αρχάς η ποσότητα των τόπινγκς δεν ήταν αρκετή για το γιαούρτι.

Εν δευτέροις, ο συνδυασμός (πρόταση της κοπέλας μιας που πάντα τρώω με βύσσινο και όταν είδα πως δεν είχε τη ρώτησα να μου προτείνει εκείνη κάποιο συνδυασμό) ήταν -κατά το γούστο μου- άκυρος. Τρίτον, αυτό δεν ήταν παγωμένο γιαούρτι. Βασικά δεν ήταν γιαούρτι. Ήταν κάτι σαν παγωτό μηχανής με εσάνς γιαουρτιού και ζάχαρη. Υπερβολικά γλυκό και χωρίς σωστή υφή.

Η φίλη μου δεν χαλάστηκε αλλά δεν ξετρελάθηκε κιόλας, άρα με λίγα λόγια το συγκεκριμένο Ελληνικό παγωμένο γιαούρτι δεν διαφέρει από το Αμερικάνικο, πράγμα που προσωπικά το θεωρώ αποτυχία.

Για τα παραπάνω, πλήρωσα σχεδόν 9 ευρώ (8,70, αν δεν κάνω λάθος). 4,5 ευρώ το ένα λοιπόν, ενώ με 2 ευρώ θα παίρναμε από το περίπτερο πολύ καλύτερο παγωμένο γιαούρτι.

20 Ιουν 2015

Thalia13