Μοντέρνες ταβέρνες - Εξάρχεια, Αθήνα

Σάββατο 13/06/2015 και ψάχνοντας για ένα μέρος με αυλή και ωραίο φαΐ για να βγούμε με την κοπέλα μου και αφού διάβασα αρκετές κριτικές εδώ στο σάιτ για διάφορα μαγαζιά κατέληξα στο Γιάντες.

Έκανα την κράτηση μου και κατά της 9:30 φτάσαμε στην Βαλτετσίου, ευτυχώς ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε ένα στενό από πάνω και παρκάραμε. Πάρα πολύς κόσμος γύρναγε στα στενά των Εξαρχείων εκείνη την ώρα, από όλες τις ηλικίες. Φτάνοντας έξω από το μαγαζί ένιωσα ότι βρίσκομαι σε άλλη εποχή, έτσι όπως το έβλεπα καθώς πλησιάζαμε νόμιζα ότι είναι κάποιο θερινό σινεμά. Μπαίνοντας αντικρίζεις την υπέροχη αυλή του από κει που δεν το περιμένεις, πολύ όμορφα διακοσμημένη.

Αριστερά μπαίνοντας υπάρχει ένα μπαρ για όποιον θέλει να πιει το ποτάκι του η να περιμένει να αδειάσει κάποιο τραπέζι για να κάτσει. Εμείς κάτσαμε δεξιά στο υπερυψωμένο επίπεδο που από πάνω είναι σκεπαστό με τζάμια με τους κορμούς των δέντρων να βγαίνουν πάνω απ το σκέπαστρο, υπάρχει και ο χώρος ακριβώς μπροστά στην είσοδο με 5-6 τραπέζια που είναι τελείως κάτω απ τον ουρανό. Δίπλα στο τραπέζι μας ήταν ένα τεράστιο τζάκι που τον χειμώνα θα είναι μια ομορφιά. Τα τραπέζια όλα ήταν σε σωστή απόσταση μεταξύ τους και ο χώρος πολύ καθαρός. Και ο μέσα χώρος για όσο τον είδα μέχρι να πάω τουαλέτα ήταν πολύ συμπαθητικός.

Στις τουαλέτες έπαθα νίλα, μα είναι δυνατόν για να βγάλει νερό η βρύση να πρέπει να πατήσω με το πόδι ένα μαρκούτσι.. έκοβα βόλτες με το σαπούνι στα χέρια μέχρι να καταλάβω τι παίζει, τεσπα. Η μουσική είναι πολύ απαλή κάτι σε τσιλ αουτ, προσωπικά δεν με χάλασε αν και αρχικά με παραξένεψε.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από όλους τους σερβιτόρους εκτός από την μοναδική σερβιτόρα του μαγαζιού που είχε πολύ υφάκι καθ όλη την διάρκεια της βραδιάς τι να πω μπορεί να χε κατέβει ο κόκκινος στρατός...

Ας περάσουμε στην μάσα λοιπόν, στην αρχή μας έφεραν ψωμί φτιαγμένο απ αυτούς με ένα ντιπ, μάλλον κέτσαπ με μπαλσάμικο ήταν η βάση συν κάτι πικάντικο (δεν μας ρώτησαν για να το φέρουν, ευτυχώς γιατί θα τους έλεγα όχι και δεν θα το είχαμε δοκιμάσει και ήταν υπέροχο)

Από σαλάτα πήραμε, σπανάκι-ρόκα με σισαμέλαιο, τουρσί αχλαδιού, σταφίδες, λιαστή τομάτα και μανούρι, πολύ καλή, φρέσκια και αρκετά τίμια ποσότητα μας άρεσε και στους 2 πάρα πολύ (6,90€) (4/4)

Μαστέλο ψητό με μαρμελάδα μανταρίνι, το πιο αδιάφορο πιάτο της βραδιάς, το τυρί ήταν κρύο και ψιλό άγευστο μόνο η μαρμελάδα ήταν τέλεια (6,50€) (2/4)

Καγιανά με φρέσκια τομάτα & τριμμένη φέτα, απογείωση, μέγιστη απόλαυση, σαν αυτό που μου έφτιαχνε η γιαγιά μου στο χωριό, μπράβο στον σέφ (4,60) ( 4/4)

Κιοφτέ λουκάνικο με chips & σως γιαούρτι, πεντανόστιμο και πολύ σωστά ψημένο, απίστευτη η σως, έδενε τέλεια, λίγο μεγαλύτερη θα μπορούσε να είναι η μερίδα (6,20€) (3/4 λόγω vfm)

Και για κυρίως μοιραστήκαμε, κουσκουσάκι με καπνιστή πανσέτα, φρέσκο θυμάρι και παρμεζάνα. Όνειρο, μπουκιά και συχώριο, απίστευτο πιάτο, δεν είναι αυτό που περίμενα να δω διαβάζοντας την ονομασία του πιάτου, δηλαδή εγώ περίμενα να δω μια μερίδα πανσέτα με κουσκουσάκι στο πλάι, αλλά ούτε καν, όμως το αποτέλεσμα με αποζημίωσε στο πολλαπλάσιο, δεν ήθελα να τελειώσει ποτέ (11,20€) (4/4)

Και για γλυκό πήραμε το σπασμένο μιλφέιγ με παγωτο βανίλια-σοκολάτα και σάλτσα μπισκότου, μια φοβερή παραλλαγή του μιλφέιγ, αν και ήταν ένα κτήνος και ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι είναι πολύ μεγάλο (ήταν για 4 άτομα άνετα) το καταφέραμε και μετά κρατάγαμε τις κοιλίες μας (8,50€) (4/4)

Ήπιαμε τσίπουρο χύμα, ωραίο και χωρίς να βαράει κεφάλι, ήπιαμε 3 100ml, εκ των οποίον το δεύτερο μας το κέρασαν κάτι που μας έκανε πολύ καλή εντύπωση μιας και δεν το έχουμε συναντήσει σε κανένα άλλο εστιατόριο να πάρεις 1 και το επόμενο να στο κεράσουν, πολύ καλή κίνηση. (4,50€ το 100) (4/4)

Τέλος μας κέρασαν μαστίχα για την χώνεψη.

Ο λογαριασμός ήρθε 54,90 είχε μέσα και 2€ κουβέρ, αρκετά καλή τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού, ίσως να παίρνει κάποια βελτίωση η τιμή σε μερικά πιάτα, αλλά πρέπει να συνυπολογίσουμε και τα βιολογικά υλικά που έχει.

Θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω κι αλλά πιάτα και να πιω το ποτάκι μου στην αυλή του.