American Style - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Τολμώ να ομολογήσω πως θα γράψω τη συγκεκριμένη κριτική ελαφρώς προκατειλημμένη.... θετιικά για το συγκεκριμένο μαγαζί. Όπως μου λένε οι φίλοι και το ταίρι μου αρκετά συχνά, μάλλον δεν είναι αντικειμενικά το καλύτερο burgerάδικο της Αθήνας, πάντως σίγουρα υποκειμενικά είναι μακράν το αγαπημένο μου!
Let's get started όμως...

Όπως προφανώς θα καταλάβετε, το έχω ήδη επισκεφθεί ουκ ολίγες φορές, συνεπώς θα παραθέσω τις συνολικές μου εντυπώσεις.

Χώρος:
Αν και βρίσκεται στον υπόγειο χώρο του εμπορικού Φάρος στο Νέο Ψυχικό, όπου κανένα μαγαζί δεν κατάφερνε να κάνει το συγκεκριμένο χώρο hot spot, το burger joint τα κατάφερε & αυτό θεωρώ πως δεν έχει γίνει τυχαία. Minimal, βιομηχανικός χώρος, αν και πολλά - άνετα τραπεζάκια, cozy ατμόσφαιρα ειδικά για χειμώνα, μ'αρέσει.

Εξυπηρέτηση:
Όλα τα παιδιά, από τους βοηθούς σερβιτόρου μέχρι και τον τελευταίο σερβιτόρο είναι ευγενέστατα και πάρα πολύ εξυπηρετικά, εν αντιθέσι με τους υπαλλήλους γειτονικών εστιατορίων και bars που λόγω περιοχής έχουν περίσιο ύφος. Τα εύσημά μου πάνε στο ευγενέστατο νέο παλικάρι που στέκεται συνήθως επί της υποδοχής-και αν και έχει τον manager σχεδόν πάντα πάνω από το κεφάλι του, είναι πάντα ευδιάθετος και περίσσια εξυπηρετικός.

Φαγητό:
Από ορεκτικά έχω δοκιμάσει:
Fried Chicken Fingers τα οποία συνοδεύονται από μία ονειρεμένη thai chilly sauce - παίρνω πάντοτε μία extra sauce για να συνοδεύσω τις πατατούλες από το burger μου. Είναι άψογα, τους βάζω 10'

Mozzarella Sticks τα οποία σερβίρονται με σάλτσα μαρινάρα, είναι επίσης άψογα, χωρίς πολλά λάδια, κρατσανιστά και ζουμερά, επίσης 10'

Onion Rings σε κουρκούτι μπύρας συνοδεύομενα με chunky sauce, είναι τα απ'τα καλύτερα onion rings που έχουμε δοκιμάσει, 10' επίσης αβλεπί.

Σαλάτες:
Caesar, mαρούλι, κρουτόν, παλαιωμένη παρμεζάνα, dressing και επιλογή μπέικον ή κοτόπουλου. Η σαλάτα δε μου αρέσει, την έχω βρει στεγνή και το dressing της έχει ένα συστατικό που με ξενίζει.

Κυρίως:
Pizza:
Proscuitto e Funghi που εστί σάλτσα τομάτας, φρέσκια μοτσαρέλα, παρμεζάνα, βασιλικός, μανιτάρια, προσούτο & ελαιόλαδο. Ε-ξαι-ρε-τι-κή. Λεπτή ζύμη, πολλά κομμάτια, ολόφρεσκα υλικά. 10' εν ολίγοις.

Broiled Chicken δηλαδή 2 φιλέτα στήθος κοτόπουλο στη σχάρα. Πόσο ωραία θα μπορούσαν να είναι δύο σκέτα στήθη κοτόπουλου; Και όμως στοιχηματίζω πως δεν έχετε φάει ζουμερότερα. Συνοδεύονται από ψητά λαχανικά και είναι τόσο νόστιμα και χορταστικά που δε θα ζηλέψετε ούτε τα burgers που θα έρθουν στο τραπέζι.

Burgers:
Έχω φάει στο burger joint πάνω από 20 φορές και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Όμως από burgers κάθε μα κάθε φορά παίρνω αποκλειστικά ένα και δεν το αλλάζω με τίποτα.
The mexican. Όντας fan των καυτερών φαγητών και της μεξικάνικης κουζίνας, αυτό τo burger τα συνδυάζει όλα. Ο ζουμερότερος κιμάς από κάθε άλλο burger που έχω δοκιμάσει, πεντανόστιμος, λιώνει όπως πρέπει στο στόμα. Cheddar, ντομάτα, jalapeno, guacamole & spicy μαγιονέζα τα συστατικά του. Συνοδεύεται όπως όλα τα burgers από λεπτοκομμένες υπέροχες τηγανητές πατάτες. αν μπορούσα να του βάλω 20' θα του έβαζα. Δοκιμάστε το!

Κλείνοντας, πάντα συνοδεύω το φαγητό μου από κάποιο από τα υπέροχα cocktails, δεν τα θυμάμαι για να αναφέρω λεπτομέρειες όμως ποτέ δεν έχω καταφέρει να πάρω γλυκό, αφού πάντοτε και εγώ και η παρέα είμαστε παραπάνω από full.

Budgetικά με τα ποτά συνήθως πληρώνουμε 25-30 ευρώ το άτομο.

To burger joint για'μένα αποτελεί ιδανική επιλογή. Άψογο φαγητό, τόσο - όσο πρέπει, ούτε υπερβολές στην ποσότητα, τόσο-όσο, απλά υπέροχο.