Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Το ANDAMAN είχε κάνει δυναμική είσοδο στο site, πριν από ενάμιση περίπου χρόνο, με αρκετές, αντιφατικές μεταξύ τους, κριτικές. Με αφορμή λοιπόν ένα εκπτωτικό κουπόνι από γνωστό site, βρέθηκα και εγώ μαζί με τη γυναίκα μου στο ANDAMAN, ένα κυριακάτικο μεσημέρι, αρχές Απριλίου, προκειμένου να αποκτήσουμε την πρώτη μας γευστική εμπειρία από την ταϋλανδέζικη κουζίνα

ΧΩΡΟΣ – ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Κυριακή μεσημέρι λοιπόν, κατά τις 3.00, φθάσαμε, ύστερα από την αναγκαία κράτηση, στο ANDAMAN, το οποίο βρίσκεται στην οδό Αλόπης, λίγο πάνω από την Πειραιώς, στα σύνορα Ταύρου – Πετραλώνων και σε σχετικά κοντινή απόσταση από τον σταθμό του ηλεκτρικού στα Πετράλωνα. Σε κάθε περίπτωση, το πάρκινγκ δεν πρόκειται να σας δυσκολέψει, καθώς υπήρχαν πολλές κενές θέσεις στους γύρω δρόμους.

Φθάνοντας, εξωτερικά το μαγαζί μας φάνηκε αρκετά μεγάλο και η αλήθεια είναι ότι δυσκολευτήκαμε κάπως να βρούμε την είσοδο, καθώς αυτή δεν βρισκόταν επί της οδού Αλόπης, αλλά στον κάθετο δρόμο. Μπαίνοντας πάντως μέσα, η εικόνα που αντικρίσαμε ήταν πολύ ωραία και μας κέρδισε από την πρώτη στιγμή. Μεγάλος χώρος, με τα τραπέζια σε σχετικά ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ωραία και προσεγμένη διακόσμηση, με το κόκκινο χρώμα να κυριαρχεί, ταίριαζε με το είδος της κουζίνας προσδίδοντας στο χώρο μια κάπως εξωτική και ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, χωρίς ωστόσο να είναι παραφορτωμένη και κιτς.

Σε μια γωνία υπήρχε ένα bar, στο οποίο μπορούσε κανείς να απολαύσει και κάποιο από τα προσφερόμενα κοκτέιλ, υποθέτω τις βραδινές ώρες. Παράλληλα, ο ίδιος χώρος του bar χρησίμευε και ως χώρος καπνιστών, επιλογή χωρίς ιδιαίτερη λογική, καθώς το bar βρισκόταν σε ενιαίο χώρο με τα λοιπά τραπέζια, χωρίς κάποιο διαχωριστικό. Να αναφέρω επίσης, ότι υπήρχαν αρκετές οικογένειες με μικρά παιδιά, τα οποία έτρεχαν πάνω – κάτω, δημιουργώντας μια φυσιολογική, βέβαια, βαβούρα και αναστάτωση. Το αναφέρω απλώς για όσους δεν αντέχουν εύκολα τις παιδικές φωνές, λαμβάνοντας βέβαια υπόψη ότι μπορεί και να έτυχε, ενδεχομένως και λόγω μεσημεριού Κυριακής.

Τέλος πάντων, ο χώρος είναι όμορφος και θα σας κερδίσει, η βαθμολογία του απλώς πέφτει στο «3» κυρίως λόγω τσιγάρου. Τέλος να προσθέσω, ότι στην ταράτσα για τους θερινούς μήνες λειτουργεί ο εξωτερικός χώρος του μαγαζιού. Δυστυχώς, όταν πήγα στο ANDAMAN, δεν είχε ανοίξει ακόμη, οπότε δεν μπορώ να σας διαφωτίσω περισσότερο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Τo service από το προσωπικό του μαγαζιού άνισο, επιδέχεται σίγουρα βελτίωσης. Ο κύριος στην είσοδο του μαγαζιού μας υποδέχτηκε αδιάφορα, ενώ και τα δύο άτομα που πήραν την παραγγελία και μας σέρβιραν, χωρίς να έχω να τους προσάψω κάτι χτυπητά αρνητικό, ήταν αγέλαστα και σχετικά βαριεστημένα, χωρίς διάθεση να σε κερδίσουν με την συμπεριφορά τους. Επίσης, ο λογαριασμός άργησε αδικαιολόγητα να έρθει και χρειάστηκαν 1 – 2 υπενθυμίσεις εκ μέρους μας.

Επίσης, σε διπλανό τραπέζι, διαπίστωσα ότι προκλήθηκε μια ασυνεννοησία σχετικά με την παραγγελία. Σε γενικές γραμμές, εάν κατάλαβα καλά, κάποια πιάτα που είχαν παραγγείλει οι πελάτες δεν ήρθαν ποτέ (μάλλον ξεχάστηκαν ή δημιουργήθηκε μπέρδεμα στην κουζίνα )και τελικά η παραγγελία ακυρώθηκε. Ο σερβιτόρος πρότεινε να κεράσει γλυκό και κρασί για το λάθος τους, με το ίδιο ωστόσο απρόθυμο και βαριεστημένο ύφος που προανέφερα.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Πάμε τώρα στο φαγητό που τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα. Με το που καθίσαμε στο τραπέζι, έφθασε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, και μετά από λίγο ένα μεγάλο μπολ με τσιπς γαρίδας και δύο νοστιμότατες σως (δυστυχώς για τα συστατικά τους δεν μπορώ να σας διαφωτίσω περισσότερο). Αν και δεν ρωτηθήκαμε σχετικά, για το νερό και τα τσιπς υπήρχε έξτρα χρέωση μόλις 1.5 € και για τους δύο μαζί, χωρίς να χρεωθεί κάποιο άλλο κουβέρ. Εξάλλου ήταν νοστιμότατα και με τις δύο σως, όπως προανέφερα, οπότε φαγώθηκαν με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση. Στη συνέχεια παραγγείλαμε:

- mango salad (7,50 €), δηλαδή σαλάτα με mango, καρότο και κρεμμύδι. Ωραία σαλάτα, δροσερή με ιδιαίτερη γεύση και ωραία σως. Η ποσότητα αρκετά μικρή.

- won ton (7,00 €), δηλαδή πουγκάκια με τυρί κρέμα (5τμχ. ). Αρκετά νόστιμα επίσης, η ζύμη χωρίς να έχει τραβήξει καθόλου λάδι και η γέμιση εύγευστη. Δυστυχώς, το μέγεθός τους και εδώ απελπιστικά μικρό, σε σχέση ιδίως με τα 7,00 € που στοίχισαν.

- chicken satay sauce (11,00 €), δηλ. κοτόπουλο με σάλτσα φυστικοβούτυρο, κρεμμύδι, καρότο, πιπεριά, ανανά. Καλομαγειρεμένο πιάτο, με τα λαχανικά τραγανά, απλώς το φυστικοβούτυρο συνετέλεσε στο να μην με ικανοποιήσει συνολικά το πιάτο, καθώς του έδινε μια πολύ γλυκιά γεύση, για τα δεδομένα μου πάντα. Το πιάτο πάντως ήταν ιδιαίτερο, ενδεχομένως σε αρκετούς να αρέσει, εγώ πάντως δεν πρόκειται να το ξαναεπέλεγα. Η ποσότητα εδώ, όπως και στο άλλο κυρίως πιάτο, ήταν καλύτερη, για την τιμή θα τα πούμε αναλυτικότερα στη συνέχεια.

- χοιρινό με λαχανικά (κρεμμύδι, κόκκινη πιπεριά, κινέζικα μανιτάρια) και ginger (10,00 €). Πολύ ωραίο πιάτο, καλομαγειρεμένο το χοιρινό, τραγανά τα λαχανικά, για να ξεχωρίζει η γεύση τους, πολύ νόστιμη η σαλτσούλα, τα τσιπς γαρίδας που είχαν περισσέψει βοήθησαν στο να καθαρισθεί τελείως το πιάτο. Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

- τηγανητό ρύζι με λαχανικά, (5,00 €), συμπαθητικό το ρυζάκι, μια χαρά συνοδευτικό για τα κυρίως πιάτα, εδώ η ποσότητα ήταν και πάλι μικρή.

- 3 μπύρες, εκ των οποίων 2 fischer για μένα και 1 κορεάτικης ή κινέζικης (αν θυμάμαι καλά) προέλευσης για τη γυναίκα μου, σε μπουκάλι μικρό των 330 ml, στα 4,00 € έκαστη!!!

VALUE FOR MONEY:
Για όλα τα παραπάνω, πληρώσαμε με το εκπτωτικό κουπόνι 39,00 €, χωρίς το κουπόνι, ωστόσο, ο λογαριασμός θα έφθανε τα 54,00 €, οπότε και με βάση αυτό το ποσό θα είναι και η βαθμολογία μου ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής.

Στο πλαίσιο αυτό, λοιπόν, οι τιμές μου φάνηκαν τσιμπημένες, κυρίως στα ορεκτικά και τις σαλάτες, στα οποία όπως προανέφερα, οι μερίδες ήταν πολύ μικρές. Αλλά και στα κυρίως, μια μικρή έστω μείωση θα μπορούσε να γίνει σε κάθε περίπτωση. Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα μπουκάλι μπύρα, των 330 ml μάλιστα, πρέπει να στοιχίζει 4,00 €?

Συνολικά, λοιπόν, αποχώρησα με ανάμεικτες εντυπώσεις από το ANDAMAN. Από τη μία μεριά το πολύ νόστιμο φαγητό και το όμορφο περιβάλλον, από την άλλη οι αρκετά ανεβασμένες τιμές και, ιδίως, το μέτριο service. Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι σίγουρα θα του ξαναδώσω άλλη μια ευκαιρία και θα το ξαναεπισκεφθώ, ελπίζοντας το service να έχει βελτιωθεί.

Η τελική βαθμολογία μου ίσως να μην δείχνει πολύ υψηλή (λάβετε βέβαια υπόψη σας ότι ένα 3.5 στην ποιότητα φαγητού και στο χώρο μάλλον θα ήταν δικαιότερο), πάντως δεν θα αποθάρρυνα κάποιον από τα επισκεφθεί το ANDAMAN, έστω και με αυτά τα μειονεκτήματα που προαναφέρθηκαν. Αυτά …