Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Αγαπημένοι μου φίλοι...... σε περίπτωση που θέλετε να γιορτάσετε μια ιδιαίτερη περίσταση και ο εορτασμός πέφτει Δευτέρα.... σας προτείνω να αρχίσετε το ψάξιμο πολύ νωρίτερα!!!

Έτσι, λοιπόν, την περασμένη Δευτέρα στις 15/6 βρέθηκα να ψάχνω μαγαζί για να γιορτάσουμε την επέτειο του γάμου μας με τον καλό μου αλλά και την επιτυχή ολοκλήρωση των πρώτων προαγωγικών εξετάσεων της μικρής μας. Πρώτη μου επιλογή ο Δρυίδης.... κλειστός, δεύτερη οι Λεύκες... τα ίδια, μετά ρίχνει την ιδέα ο σύζυγος για Πειραϊκή, Ηλίας... κλειστός, Ξιφίας..... μαντέψτε... ναι κλειστός κι αυτός!!! Ευτυχώς μου ήρθαν στο μυαλό οι κριτικές για το Ακρί που είχα διαβάσει και είχαν μείνει στο πίσω μέρος του μυαλού μου και ω του θαύματος! όχι μόνο, το βρήκαμε ανοιχτό αλλά και δεν μετανοιώσαμε καθόλου για την, έστω και αναγκαστική, επιλογή μας!

Ο χώρος μπορώ να πω ότι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Ένα μικρό, ταπεινό μαγαζάκι στην ακρούλα. Μου θυμίζει πολύ τα ταβερνάκια που βρίσκονται στον Εύδηλο στην Ικαρία. Βέβαια, είδα να έχει και πρώτο όροφο από όπου, φαντάζομαι, ότι η θέα και τον χειμώνα θα είναι ωραία αλλά τώρα η θέα στη θάλασσα, αποζημιώνει για πολλά.

Σε παλιότερες, είναι αλήθεια, κριτικές είχα διαβάσει για έναν κύριο μεγάλης ηλικίας και κάποια θέματα που είχαν προκύψει οφείλω όμως να πω ότι εμείς δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Μας εξυπηρέτησε ένας κύριος που δεν τον λες και πρότυπο ζωντάνιας και αλεγρίας.... αλλά νομίζω ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας του ανθρώπου, ο οποίος επίσης μου θύμισε, αφενός, εξυπηρέτηση Ικαριώτη μαγαζάτορα, αφετέρου δε, τον Γκιωνάκη στην ταινία Κίτρινα γάντια, με την κλασσική ατάκα..... Πορτοκαλάδα θέτε???.... δε θέτε! Πάντως ευγενικός ήταν, γρήγορος ήταν, όλα στην ώρα τους ήρθαν, νεράκι βρύσης, κατάλογος, απόδειξη κανονικά, μας κέρασε και λουκουμάδες στο τέλος, κανένα παράπονο.

Ας πάμε τώρα και στο φαγητό που είναι ένας λόγος, μαζί με το vmf, που πιστεύω ότι θα σας κερδίσει και θα σας κάνει να ξαναπάτε.
- Σαλάτα χωριάτικη. Αρκετή σε ποσότητα με φρέσκα λαχανικά, ωραία φέτα και καλό λάδι.
- Ντοματοκεφτέδες. Ελαφρύ τηγάνι, τραγανοί εξωτερικά, ζουμεροί μέσα, μυρωδάτοι, νοστιμότατοι.
- Πατάτες τηγανητές. Φρέσκιες, χεράτες, καυτές από το τηγάνι.
- Μύδια αχνιστά. Δικαιώνουν απόλυτα τις καλές κριτικές που έχουν πάρει. Βαθύ πιάτο με ψωμωμένα μύδια σε μια ελαφριά σάλτσα χωρίς περιττά μυρωδικά, πιάτο για πολλές βούτες.

- Κασσιώτικα ντολμαδάκια. Κορυφαίο πιάτο, θα σας πρότεινα να μην το χάσετε. Μικροσκοπικά ντολμαδάκια -χαρά στην υπομονή αυτού που τα τυλίγει- με ζουμερό κιμά και λίγο ρύζι, χωρίς αυγολέμονο, ξινούστικα όσο πρέπει, έλιωναν πραγματικά στο στόμα. Ο καλός μου τα λάτρεψε παρόλο που είναι φαν των γιαλαντζί και ξέρει και από καλό ντολμαδάκι, σαν τη θεία Λόλα ένα πράγμα!
- Γαρίδες τηγανητές. Θέλαμε συμιακό γαριδάκι αλλά δεν είχε. Αντ αυτού μας τηγάνησε ωραιότατες μεγαλούτσικες γαρίδες που ήταν νοστιμότατες, καθόλου λαδοπιωμένες, τραγανές απέξω και ζουμερές μέσα.
- 1/4 κουτσομουρίτσες φρεσκότατες, μικρούλες που τρωγόντουσαν ολόκληρες απνευστί.
- 2 μπυρίτσες και ένα αναψυκτικό
- Μια πιατέλα ωραιότατους λουκουμάδες με παγωτό ως κέρασμα.
Δεν ξέρω τι λέει η σχάρα του μαγαζιού πάντως το τηγάνι του τα σπάει. Ότι φάγαμε ήταν πολύ νόστιμο και παρότι βράδυ και σχεδόν όλα τηγανητά, τίποτα δεν μας έπεσε βαρύ.

Check please! 50 ευρώ για φαγητό που κάλυπτε ανετότατα και τέταρτο άτομο. Μια χαρά!

Αν λοιπόν θέλετε απλό και τίμιο φαγάκι με καλές πρώτες ύλες, ελαφρύ τηγάνι, ανεπητίδευτο περιβάλλον και εξυπηρέτηση, καλές τιμές και bonus τη θέα της Πειραϊκής να πάτε καλοί μου φίλοι. Εμείς θα επιστρέψουμε προς δοκιμή και άλλων Κασσιώτικων σπεσιαλιτέ που είδαμε στον κατάλογο και μας έκαναν κλικ. Περιμένω εντυπώσεις!

ΥΓ. Θα μου επιτρέψετε να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τους διαχειριστές του ask4food για ακόμα ένα υπέροχο βράδυ. Much oblized gentlemen!!!!
Εννοείται ότι θα επανέλθω με κριτική και εντυπώσεις για τη βραδιά.... απλώς είπα να κάνω την καλή.... και να αφήσω τους νέους μου φίλους να σχολιάσουν πρώτοι.