Μοντέρνα κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Στο Premiere πηγαίνουμε 2-3 φορές το χρόνο σταθερά από εκείνη την πρώτη επίσκεψή μας το 2012...

Ιδανικό για ζευγάρια και επαγγελματικά δείπνα, αλλά όχι για οικογένειες με μικρά παιδιά κατά τη γνώμη μου! Είναι ταυτόχρονα ρομαντικό και μοντέρνο αλλά και ας πούμε "κυριλέ", με το ανάλογα εκπαιδευμένο προσωπικό για να υποστηρίξει ακριβά επαγγελματικά δείπνα ως ένα 5* ξενοδοχείο οφείλει.

Ο χώρος έχει περιγραφεί επαρκώς: μέσα πιο τυπικός ξενοδοχείου (άνετα μεγάλα τραπέζια σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους και θέα Ακρόπόλη από την τζαμαρία) που είναι πια καιρός να ανακαινιστεί λιγάκι και έξω στη βεράντα πιο ανάλαφρος με την ονειρεμένη θέα σε Ακρόπολη, Μνημείο Φιλοπάππου, Λυκαβηττό να φτιάχνει το κάδρο για το ωραίο δείπνο που θα ακολουθήσει! Η βεραντα χωρίζεται σε 2 επίπεδα, πάνω το εστιατόριο και κάτω το μπαρ όπου ανεβαίνουν και οι πελάτες του ξενοδοχείου για να βγάλουν φωτογραφίες είτε καθίσουν για ποτό είτε όχι!

Εμείς τρώμε πάντα, οπότε δεν εκμεταλλευθήκαμε ποτέ την ιδέα του μπαρ για ένα απλό ποτό ώστε να απολαύσουμε την ίδια θέα οικονομικότερα, αλλά είναι μια καλή επιλογή για όποιον το προτιμά!

Στην τελευταία μας επίσκεψη αρχές Ιουνίου καθίσαμε έξω στη βεράντα και γευτήκαμε ένα μενού 6 πιάτων συνοδευόμενο από 6 ποτήρια κρασί στην τιμή των 55€/άτομο! Νομίζω έχουν σετ μενού (5-6 courses) με την ίδια τιμή, αλλά δεν περιλαμβάνει πάντα το κρασί. Στα wine dinners (κάθε μήνα, τσεκάρετε την ιστοσελίδα τους, νομίζω σταματούν για καλοκαίρι και επανέρχονται από φθινόπωρο) το vfm ανεβαίνει αφού το κρασί περιλαμβάνεται και είναι άφθονο. Μόνη extra χρέωση είναι το ακριβούτσικο εμφιαλωμένο νερό (6€).

Φάγαμε: καβούρι πεντανόστιμο με μους yuzu, λαβράκι καρπάτσιο με passion fruit, καπνιστό φουα γκρα με σάλτσα πορτοκάλι (δεν το καταφέρνω το φουα γκρα, είμαι "γκουρμέ γιαλαντζί", στο σύζυγο άρεσε πολύ), σφυρίδα με κέτσαπ μελιτζάνας (τα ρέστα μου! τροφαντό&ζουμερό κομμάτι κατάλευκο και το μυστήριο κέτσαπ λιχουδιά! ), καραμελωμένο γουρουνάκι Iberico με μιλφέιγ πατάτας-ζαμπόν και για επιδόρπιο μια τέλεια σούπα σοκολάτας με κρεμέ kalingo και καραμέλα άλας βουτύρου...

Οι ποσότητες ήταν μικρές, αλλά με τόσα πιάτα τελικά χορταστικές, συν τα ωραιότατα φρέσκα ψωμάκια που περνούσε μια κοπέλα κάθε τόσο και μας σέρβιρε. Το κρασί από τα οινοποιεία Γαβαλά (Σαντορίνη) και Κοκοτού συνδυαζόταν και σερβιριζόταν άψογα με την ανάλογη παρουσίαση από το σερβιτόρο σε όλους!

Αν πετύχετε wine dinner στο Premiere να πάτε, γιατί με τη fix τιμή θα τα έχετε όλα σε πλούσιες ποσότητες. Αλλά κι αν δεν το πετύχετε, πάλι μπορείτε να πάτε αν το αντέχει το πορτοφόλι.

Κάτω από 50-60€/ατομο δεν μπορεί να πάει με τίποτα, το ζήτημα είναι πόσο ψηλά μπορεί να ξεφύγει χα χα χα!!! Αξίζει όμως και έχει χαμηλότερες τιμές από τα αντίστοιχα roof gardens σε άλλα 5* ξενοδοχεία...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.