Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι βρεθήκαμε στα Νότια Προάστια για μια βάφτιση. Ο καιρός ήταν υπέροχος, που να γυρίσουμε για φαγητό στο σπιτάκι μας… αποφασίσαμε να εκμεταλλευτούμε ένα κουπόνι που είχαμε για το krikelino στην Γλυφάδα.
Παρκάραμε με λίγη δυσκολία αλλά κοντά στο εστιατόριο. Μάλλον το παρκινγκ στην περιοχή αποτελεί θέμα τις μέρες και ώρες αιχμής.

Μας έδωσαν ένα άνετο τραπέζι στον εξωτερικό χώρο για 6 ενώ ήμασταν 3.
Το μαγαζί είναι σχετικά μικρό με ένα ωραίο εξωτερικό χώρο σαν βεράντα στο δρόμο με ξύλινη επένδυση τύπου deck στο πάτωμα, έχεις την αίσθηση ότι είσαι σε πλοίο. Τέντα από πάνω την οποία μάζεψαν σε κάποια στιγμή που ο ήλιος είχε φύγει. Ο εσωτερικός χώρος ήταν και αυτός μικρός με open kitchen και 5-6 τραπέζια.

Στον εξωτερικό χώρο υπήρχε βιτρίνα με τα φαγητά της ημέρας και μπορούσες να δεις τι ήθελες να παραγγείλεις – οι μερίδες τις βιτρίνες ήταν αρκετά μεγάλες και χορταστικές. Δεν ξέρω όμως πώς είναι στην πραγματικότητα. Αν κρίνω από τα φαγητά που παραγγείλαμε όντως θα είναι μεγάλες.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι με μια μικρή αλοιφή. Το ψωμάκι σερβιρισμένο σε ένα υφασμάτινο πουγκί ήταν πολύ καλό, σχεδόν σπιτικό με καλαμποκάλευρο, γευστικότατο. Σύντομα ζητήσαμε και δεύτερο γύρο.

Πήραμε βραστή σαλάτα λαχανικών – βλήτα, παντζάρι, κολοκυθάκι, κουνουπίδι, μπρόκολο. Πολύ νόστιμα καλοβρασμένα ολόφρεσκα με extra παρθένο ελαιόλαδο (ήρθε σε μπουκαλάκι για να βάλουμε όσο επιθυμούμε) και φρεσκοκομμένο λεμονάκι. Σερβιρισμένα σε μια πιατέλα μεγάλη και χορταστική.

Μακαρόνια με κιμά για την μικρή – μάλλον το μείον της ημέρας – καλή μερίδα με μπόλικο κιμά και τυράκι τριμμένο στο πλάι αλλά η γεύση δεν μας ενθουσίασε.

Ποικιλία κρεατικών για μένα και τον έτερον ήμισυ – SUPER – τεράστια μερίδα για 2 άτομα – δεν μπορέσαμε επ’ ουδενί να την τελειώσουμε. Είχε 2 καλαμάκια κοτόπουλο, 2 καλαμάκια χοιρινά, 2 μπιφτέκια, 2 λουκάνικα χωριάτικα (το ένα είχε μέσα τυρί φέτα), 2 μπριζολάκια, πολλές πατάτες τηγανητές, πιτούλες, ντοματούλα κομμένη σε φετάκια. Στο πλάι μας έφεραν 3 διαφορετικές σάλτσες, κέτσαπ, μουστάρδα και μια άλλη με βάση μουστάρδα μαγιονέζα.

Τέλος θα ήθελα να πω δυο λέξεις για τον κύριο που μας εξυπηρέτησε, ο οποίος ήταν εξαιρετικά ευγενικός, πρόθυμος σε οτιδήποτε ζητήσαμε και ακούραστος. Ο ίδιος μας πρότεινε να πάρουμε το φαγητό σε πακέτο και ο ίδιος τακτοποίησε το θέμα με ευγένεια και προθυμία.

Να αναφέρω επίσης ότι η απόδειξη ήρθε κανονικά στο τέλος του γεύματος.
Αν θα ξαναπάμε? ίσως όχι μια και μένουμε στην άλλη άκρη της Αττικής, όμως σίγουρα θα συστήσουμε το μαγαζί και αν μας ξαναβγάλει ο δρόμος μας στην Γλυφάδα θα είναι πρώτη μας επιλογή.