Wine Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Το Corks & Forks είναι ένα restaurant- wine bar αξιόλογο που αξίζει κανείς να το επισκεφθεί και να περάσει ένα όμορφο βράδυ.

Επισκεφτήκαμε το Corks & Forks Τετάρτη βράδυ και ευτυχώς που είχαμε τηλεφωνήσει για κράτηση τραπεζιού αφού το μαγαζί, τόσο μέσα όσο και έξω, μετά τις 9.30 μ. μ γέμισε.

Ήμασταν 3 άτομα και καθίσαμε στο ψηλό μοναστηριακό τραπέζι στο πεζοδρόμιο, το οποίο ήταν πολύ όμορφα διακοσμημένο. Δίπλα μας, στο ίδιο τραπέζι, κάθονταν άλλη παρέα, χωρίς ωστόσο το γεγονός αυτό να ενοχλεί, αφού υπήρχε αρκετός χώρος για όλους και οι ψηλές καρέκλες του τραπεζιού είχαν αρκετό χώρο μεταξύ τους οπότε δεν αισθανόσουν ότι ενοχλείς τους άλλους και ούτε οι άλλοι σε ενοχλούσαν.

Κατευθείαν ο σερβιτόρος ήρθε να μας καλωσορίσει και να μας ρωτήσει αν επιθυμούμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Μας έφερε ένα μπουκάλι κρύο νερό και τα μενού και μας ενημέρωσε και για το πιάτο ημέρας. Παραγγείλαμε μία σαλάτα με διάφορα χρωματιστά ντοματίνια, με ξεροψημένες λωρίδες ψωμιού, κάπαρη, μπαλσάμικο κλπ η οποία ήταν καταπληκτική και μπρουσκέτες με ψιλοκομμένο χοιρινό, καραμελωμένο οι οποίες ήταν τέλειες!

Για κυρίως πιάτα παραγγείλαμε ένα ριζότο με μπέϊκον και γκοργκοζόλα, μαύρα παραδοσιακά στριφτά ζυμαρικά Χίου με σολωμό, άνιθο και κρέμα γάλακτος και το πιάτο ημέρας που ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο φιλέτο μοσχαριού, μαριναρισμένο και ψημένο, πολύ τρυφερό το οποίο συνόδευαν καραμελωμένα κρεμμύδια, μανιτάρια και καραμελωμένα καροτάκια.

Για κρασί παραγγείλαμε ένα μπουκάλι λευκό "Τέσσερις Λίμνες". Ολα τα πιάτα ήταν καταπληκτικά, οι πρώτες ύλες ήταν φρεσκότατες και πολύ ποιοτικές, η ποσότητα επαρκής και όλα ήταν πολύ προσεγμένα. Μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από το φαγητό, το σέρβις, την ποικιλία κρασιών που υπάρχει, την μουσική και τον χώρο.

Στο τέλος μας ρώτησαν αν θα θέλαμε να μας προσφέρουν σαν κέρασμα είτε λεμοντσέλο, είτε μαστίχα είτε γκράπα. Επιλέξαμε λεμοντσέλο το οποίο μας το πρόσφεραν σε καταπληκτικά ποτηράκια λικέρ, πολύ vintage και το ίδιο το λικέρ ήταν καταπληκτικό!
Οι τιμές θεωρώ ότι είναι καλές για αυτό που σου προσφέρουν. Τα ορεκτικά κυμαίνονται στα 4 με 6 ευρώ, οι σαλάτες το ίδιο και τα κυρίως από 7,5 -15 ευρώ. Τα μπουκάλια κρασί που συμπεριλαμβάνουν στη λίστα τους ξεκινούν από 18 ευρώ.

Φύγαμε από το Corks & Forks απόλυτα ικανοποιημένοι και σίγουρα θα το επισκεφθούμε ξανά. Είναι ένα αξιόλογο μαγαζί και πραγματικά αναβαθμίζει την εστίαση στον Πειραιά.

Το μόνο ίσως αρνητικό που θα μπορούσα να βρω είναι το σημείο στο οποίο βρίσκεται (πάνω από τη Μαρίνα ΖΕΑΣ σε δρόμο με αρκετή κίνηση) και το ότι το πεζοδρόμιο στο οποίο υπάρχουν τραπέζια και πάγκοι είναι αρκετά στενό. Ωστόσο το καλό φαγητό το καλό κρασί, το άψογο σέρβις και η καλή μουσική πραγματικά σε χαλαρώνουν και δεν σε αφήνουν να ασχοληθείς με τα δύο αυτά αρνητικά σημεία που προανέφερα.