Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Και αναρωτιέμαι τώρα πως να γράψω κριτική που να είναι αντικειμενική και όχι ενθουσιώδης....

Γνωρίζω πως υπό νορμάλ συνθήκες (και θα συμφωνήσω με τον φίλο ΙΩΓΙΑΝΝΗ) δεν μπορεί να γίνει ασφαλής κριτική γιατί θα αναφερθώ στη συγκέντρωση των μελών του Αsk4food, όμως και από την άλλη δεν μπορώ να μην επαινέσω την προθυμία και τόλμη του καταστήματος αλλά και να παρατηρήσω πως το σάιτ αρχίζει και γιγαντώνεται... όπως ομόφωνα έλεγαν οι φίλοι στην κουβέντα μας μετά το φαγητό αφού... ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ να διαβάζουμε όλες τις κριτικές που δημοσιεύονται.

Συνεχίζω λέγοντας πως στο φαγητό τα γούστα είναι εντελώς υποκειμενικά και κάποιοι θα το βρουν καλύτερο, κάποιοι μπορεί να μην τους αρέσει κάποιο πιάτο λόγω υλικών, τεχνικής μαγειρέματος κλπ. Απολύτως σεβαστό. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ τα ζυμαρικά, όπως και στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αφού στο μίνι σεμινάριο που μας έγινε στο κατάστημα, μάθαμε πως είμαστε οι 4οι παγκοσμίως στην κατανάλωση ζυμαρικών.

Από εκεί και πέρα θέλω να επαινέσω την προσπάθεια του καταστήματος καθώς δεν πρόκειται για μια νέα επιχείρηση που προσπαθεί να διαφημιστεί με κάθε τρόπο, βομβαρδίζοντας τα σάιτ. Πρόκειται για ένα κατάστημα που το άνοιξαν 3 φίλοι πριν από 34 χρόνια. Σίγουρα πέρασαν αρκετές δυσκολίες τόσα χρόνια αλλά ακόμα και τώρα, χωρίς να έχω κάνει κάποια άλλη επίσκεψη, φαίνεται να το πολεμούν και να προσπαθούν να εξελιχθούν σε μια περιοχή που ναι μεν έχει αρκετή κίνηση λόγω και τουρισμού, από την άλλη όμως υπάρχουν πολλές επιλογές και σε καταστήματα.

Το κατάστημα είναι "παιδί" του σάιτ γιατί ανά τακτά χρονικά διαστήματα βάζει ανακοινώσεις καλώντας τους χρήστες δωρεάν για γευστική δοκιμή νέων δικών τους πιάτων χωρίς περαιτέρω υποχρέωση για μίνιμουμ χρέωση ανά άτομο. Επίσης υπάρχουν αρκετές αξιόπιστες κριτικές στο παρόν σάιτ που το έχουν τοποθετήσει σε υψηλά πατώματα.

Επειδή θα μακρυγορήσω, θα πω με 2 λόγια πως το κατάστημα δεν είχε ανάγκη τη διαφήμιση και την όλη παρουσίαση αφού έχει αποκτήσει σταθερή πελατεία. Παρ'όλα αυτά όλα λειτούργησαν άψογα καθώς και παρουσίαση μας έκαναν για τα ζυμαρικά ενώ υπήρχε και παρουσία της εκπροσώπου του κτήματος Μαρκογιάννη με πληροφορίες γύρω από τον οίνο και το παλαιωμένο τσίπουρο (κάποιος άλλος φίλος χρήστης είχε προειδοποιήσει πως θα κρύψει το τελευταίο μπουκάλι αφου το λάτρεψε! ).

Το σημαντικό είναι πως δεν βλέπουν τον πελάτη ως 20ευρω αλλά όπως ανέφεραν χαρακτηριστικά ως guest (καλεσμένο). Και τα κεράσματα τους τα έχουν, και τη σωστή και φιλική αντιμετώπιση που ξεκινάει από τους ιδιοκτήτες.

Στα του φαγητού τώρα, ως πρώτη εικόνα χωρίς να είναι 100% αντιπροσωπευτική καθώς μιλάμε για στάνταρ μενού, χωρίς το ενδεχόμενο της έκπληξης, η τελική εικόνα που μου έμεινε είναι πως πρόκειται για να αξιοπρεπέστατη κουζίνα χωρίς να πατάει σε μονοπάτια γκουρμέ (βλέπε χρυσοσκουφάτων εστιατορίων). Βέβαια δεν είχα τη δυνατότητα να ξεψαχνίσω τον κατάλογο τους, πρόκειται όμως για φαγητό όπως θα το έκανες σπίτι σου. Αυτός είναι άλλωστε και ο στόχος τους, ο ΜΑΜΑΔΙΣΤΙΚΟΣ!

Το μενού:

- Φρεσκοψημένα δικά τους ψωμάκια με τη δυνατότητα να τα συνδυάσουμε με ξύδι μπαλσάμικο και διάφορα ελαιόλαδα που κυκλοφορούσαν σε μπουκαλάκια σε διάφορα τραπέζια. Νόστιμα.

- Κέρασμα για καλωσόρισμα βελουτέ σούπα πατάτα-σέλερυ. Επειδή εκείνη την ώρα είχα κάνει ήδη την επίσκεψη μου σε άλλους καλοφαγάδες, δεν σερβιρίστηκα αλλά ευτυχώς δοκίμασα από τη συνοδό μου. Αρωματική μου φάνηκε, δροσερή και αν παρατήρησα σωστά υπήρχε και μια μικρή μπουκιά σολωμού.

Ποικιλία ορεκτικών με:

- Ανάμεικτη σαλάτα: ποικιλία φρέσκων λαχανικών με ζελέ ξινόμηλου και λεμονιού. Δροσερή και γλυκίζουσα όπως μου αρέσει.

- Παστέλι γαρίδας με μέλι και σουσάμι, οκ τραγανό.

- Κολοκυθοκεφτές με σως γιαουρτιού, νόστιμος και με αρκετή ψύχα κολοκυθιού.

- Πίτσα τρούφας με παρμεζάνα. Το ζυμάρι μου φάνηκε σκληρούτσικο, δεν κοβόταν πολύ εύκολα, η γέμιση όμως ήταν νόστιμη.

Τιμή καταλόγου για μια αντίστοιχη μερίδα στα 6.8 ευρώ.

Συλλογή χειροποίητων ζυμαρικών με:

- Μαύρες ταλιατέλες από μελάνι σουπιάς με καπνιστό σολωμό και λευκό κρασί. Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι να διέκρινα το κρασί.

- Γεμιστά ζυμαρικά με μανιτάρια και καλοκαιρινή τρούφα. Τα πιο γευστικά από όλα κατά την άποψη μου. Αρωματικά με νόστιμη γέμιση, καλοετοιμασμένα.

- Φρέσκιες ταλιατέλες με καπνιστό μπέικον και πολύχρωμες πιπεριές.

- Κορνέ γεμιστά με σπανάκι και μοσχάρι γάλακτος.

Αν έχω κάτι να παρατηρήσω είναι πως θα ήθελα να μην περιστρέφονται όλα από λευκές σάλτσες, θα ήθελα και μια κόκκινη, χωρίς όμως εμένα να με χαλάει η κρέμα γάλακτος, ίσα-ίσα που με χορταίνει (αν και πολλοί την αντιπαθούν). Τα ζυμαρικά τα βρήκα γευστικά, παρασκευασμένα με μεράκι (τα γεμιστά κυρίως). Σίγουρα κάποιοι φίλοι δεν θα ενθουσιάστηκαν, με 1-2 που μίλησα και μου είπαν πως θα ήθελαν να δοκιμάσουν και την πίτσα του μαγαζιού.

ΝΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΛΟΙΠΟΝ!

Γλυκά (πάντα προσφέρονται από το μαγαζί και δεν χρεώνονται)

- Εκμεκ
- Μιλφέιγ
- Πάστα μπανάνα-σοκολάτα.

Δεν μπορώ να πω πως ήταν κάτι τρομερό, αξιοπρεπή πάντως και ευχάριστα για να αλλάξεις τη γεύση σου. Πιο πληθωρική μου φάνηκε η πάστα, τιμήθηκε και από τη συνοδό μου.

Ο χώρος δεν μπορώ να πω πως ξετρελαίνει, είναι σχετικά ουδέτερος αλλά μιλάμε για 34 χρόνια ιστορία. Για έξω θα έλεγα πως είναι καλύτερος για ένα δροσερό βραδάκι καλοκαιριού, να βλέπεις και το παρκάκι απέναντι.

Κλείνοντας θα πω πως δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από τη συγκεκριμένη βραδιά καθώς το μαγαζί είχε προετοιμαστεί για συγκεκριμένα πράγματα και συγκεκριμένα πιάτα. Αυτό όμως δεν εμπόδισε στην δημιουργία μιας εικόνας ενός οργανωμένου μαγαζιού με μεράκι γι'αυτό που κάνουν.

Δεν μπορώ να παραβλέψω την ψυχή του μαγαζιού, τον κύριο που συνομίλησα (ΤΕΦΑΑΤΖΗΣ κι αυτός σαν κι εμενα) όπου προσπαθούσε με κάθε τρόπο να σε κάνει να νιώσεις ευπρόσδεκτος.

Και μια επισήμανση. Ακόμα και το κέρασμα δεν το θεωρώ δεδομένο πλέον. Έχω δει ακόμα και από γνωστούς μου καταστηματάρχες να "παραπονιούνται" για την περιορισμένη κίνηση και να μου λένε "μείωσα τα πιάτα μισό-ένα ευρώ και ο κόσμος ακόμα κάνει παράπονα". Και επειδή είχα πρόσφατα αυτή τη συζήτηση μου άναψαν τα λαμπάκια. Ένας παραπάνω λόγος να τον συμπαθήσω για την ταπεινότητα και την ευγένεια του.

Το κατάστημα έχει εδραιωθεί στη γαστρονομική πιάτσα, όχι όμως πως δεν μπορεί να τα πάει και καλύτερα. Η κίνηση τη συγκεκριμένη βραδιά στα έξω τραπέζια (αφού εμείς καθήσαμε μέσα) ήταν αρκετά ικανοποιητική. Αν διαβάσετε κριτικές και στο Tripadvisor θα δείτε πως κι εκεί είναι σε πολύ υψηλή θέση.

Το κλου τη βραδιάς και η πιο όμορφη ανάμνηση ήταν η εικόνα που καθόμουν (χτυπημένος και από το κρασί κάποια στιγμή) και παρατηρούσα όλους τους χρήστες...

ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ... ΝΑ ΓΕΛΑΝΕ... ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ...

Μεγάλη επιτυχία του Ask4food!!!