Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Μετά από άσχημες εξελίξεις επαγγελματικής φύσης κι έχοντας πάθει μια ψιλοκατάθλιψη κι ένα κοκούνινγκ άνευ προηγουμένου (και πολύ αντίθετου στη φύση μου) με παίρνει σήμερα τηλέφωνο ο κολλητός μου αφενός να με προγγίξει γιατί εξαφανίστηκα κι -αφού μου έσουρε ότι υπήρχε ασούρωτο-να με πιέσει να βγω από το καβούκι μου προς μασαν κάποιων μεζέδων. Και το κατάφερε (ο Θεός να τον έχει καλά! που με έβγαλε έξω, όχι μόνο για τη μάσα... )

Η επιλογή ήταν δική του μετά από έλεγχο στο σάιτ (τον έχω μυήσει κι αυτόν τι νομίζετε!! ) Ανακάλυψε λοιπόν αυτό το όμορφο μεζεδοπωλείο στην Αγία Παρασκευή δίνοντας βάση στο ότι όσοι είχαν ήδη κάνει κριτική στη γεύση είχαν όλοι βάλει άριστα και δεν έπεσε έξω ο κολλητός!

Νταβαντούρι λοιπόν!! Βρίσκεται στην Αγίου Ιωάννου ένας πολύ κεντρικός δρόμος της περιοχής που οι περισσότεροι τον γνωρίζουμε από τις άπειρες φορές που του έχουν αλλάξει τη μονοδρόμηση! Είναι σχετικά ψηλά πίσω από ένα περίπτερο (στο αριστερό χέρι όπως ανεβαίνουμε).

Υπόθεση παρκάρισμα =περίπου σαν τις διαπραγματεύσεις μας με την Ευρώπη, ΤΕΤΟΙΑ δυσκολία αλλά καθώς ο κολλητός επιτέλεσε και χρέη σοφέρ (ήρθε και με πήρε) ήταν από τις λίγες φορές που δεν είχα εγώ άγχος πού να παρκάρω αλλά το σημειώνω είναι πανδύσκολο να βρεις.

Το μαγαζί έχει απλωθεί για καλοκαίρι στο τεράστιο πεζοδρόμιο το οποίο ήταν γεμάτο με γλάστρες και λουλούδια. Επίσης δίπλα βρίσκεται κι ένα μπαράκι που έχει κανει φιλότιμες διακοσμητικές προσπάθειες με φαναράκια και λουλούδια και έτσι το περιβάλλον ήταν όμορφο. Έβαλα όμως μονο δυο ντοματούλες κι όχι τρεις γιατί 1)είναι δίπλα στον πολυσύχναστο δρόμο (εμείς καθισαμε λίγο πιο μέσα αλλά όσοι βρίσκονταν δίπλα σίγουρα θα ενοχλήθηκαν), 2) ήταν φοβερά άσχημο να βλέπεις την πλάτη του περίπτερου και 3) το χειρότερο ήταν ότι το μπαράκι που ήταν ακριβώς δίπλα είχε βάλει δυνατά μουσική που ανταγωνιζόταν σε ένταση το πιο δίπλα μπαράκι και γινόταν λίγο χάος. Αυτά μου χάλασαν λίγο την αισθητική κι έπεσαν οι ντομάτες...

Είχαμε κανει κράτηση για καλό και για κακό πράγμα που αποδείχθηκε σωστή κίνηση γιατί μετά από λίγο δεν έπεφτε καρφίτσα, όλα τα τραπέζια του ήταν γεμάτα. Έγινε ένα μικρό κλακάζ όταν φτάσαμε -ο κύριος που μας υποδέχθηκε δεν μας βρήκε στις κρατήσεις αλλά αμεσως προσπάθησε να μας εξυπηρετήσει και να μας βολέψει- μετά και αφού είχαμε κάτσει μας είπε οτι μας βρήκε αλλά οκ συμβαίνουν αυτά, δεν το θεωρώ φάουλ.

Με το που καθισαμε έφερε φέτες ψωμί σε ένα πανεράκι τυλιγμένες σε μια καθαρή άσπρη πετσέτα (πόσο μου άρεσε αυτό με την πετσέτα για να μην πάνε τα μυγάκια δεν μπορώ να σας πω!! το ψωμί ήταν πολλές φέτες ένα γεμάτο πανέρι και είχε χρέωση 1,95 ευρώ αλλά δεν κατάλαβα αν αυτό ήταν κατά ατομο ή συνολικά, νομίζω όμως ότι ήταν συνολικά) κέρασμα τσικουδιά (καλή αν και λίγο ελαφριά για τα γούστα μου) νερο εμφιαλωμένο (μικρό σφάλμα, το έχω πει πολλές φορές ότι με ενοχλεί αυτό το ρημάδι το εμφιαλωμένο με το ζόρι-δυστυχώς δεν τον πρόλαβα πριν το ανοίξει, είχε χρέωση 1,5 ευρώ) και κάτι μικρά ντακάκια ονειρεμένα με φρυγανισμένο λαδωμένο λεπτοκομμένο ψωμί και υπέροχη ντομάτα και κάπαρη και ελίτσες -ένα πολύ πλούσιο κέρασμα (το οποίο δεν χρεώθηκε).

Διαλέξαμε (κυρίως με γνώμονα όσα θυμόμασταν από τις κριτικές φίλων που εκθείαζαν κάποια πιάτα)
-Μαραθιανή σαλάτα με ξύγαλο και ανθό αλατιού -ουσιαστικά μια σαλάτα που έμοιαζε με την παραδοσιακή ελληνική, με τη διαφορά στα μυρωδικά στη φέτα που την είχαν αλλάξει με το ξύγαλο και είχε και βραστές πατάτες. Δεν την είχα ξαναφάει, πολύ ωραία τη βρήκα, όχι εντυπωσιακή αλλά ακουγόταν το κρητικό λαδάκι και το παραδοσιακό τυρί ήταν ελαφρύ σαν αέρας και της ταίριαζε απίθανα

-κολοκυθοκεφτέδες (6 ευρώ) συμπαθητικοί

-γραβιέρα Κρήτης σαγανάκι (6,5 ε) ΠΟΙΗΜΑ από τις ωραιότερες που έχω φάει (το χρυσό μετάλλιο το διατηρεί μια γραβιέρα που έφαγα πριν λίγα χρόνια στο Κουφονήσι) και πολύ σωστά τηγανισμένη ούτε λαδίλα έβγαζε και διατηρούσε την υφή του τυριού

-Κοτόπουλο μαριναρισμένο (8,90 ε) με πατάτες χωριάτικες ΛΟΥΚΟΥΜΟΣ και δεν είμαι και πολύ του κοτόπουλου αλλά ήταν βελούδινο απαλό στη γεύση και ζουμερό και οι πατάτες ποίημα -σίγουρα τις είχαν περάσει κι από το τηγάνι πρώτα και πλούσιες σε μυρωδικά, γενικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ πιάτο

-Απάκι ψητό με πατάτες χωριάτικες (7,90 ε) τι να πεις για το απάκι, πάντα νόστιμο είναι αλλά να σημειώσω πόσο πλούσια ήταν η μερίδα με μεγάλες φέτες όχι σαν κάτι άλλα που σου φέρνουν λίγα κομματάκια στο πιατάκι του καφέ (να τα λέμε κι αυτά!! )

-και το καλύτερο πιάτο που έχω φάει το τελευταίο διάστημα Χοιρινά φιλετάκια με σάλτσα κονιάκ και πουρέ πατάτας και μελιτζάνας Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΥΠΟΚΛΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΑΣ ΣΕΦ ΜΟΥ!!

Παααααααααααααρα πολύ νόστιμο (κοντέψαμε να γλύψουμε το πιάτο) τα φιλέτα ήταν ζουμερά μέσα στην πιο εύγεστη σάλτσα που έχω δοκιμάσει, ο πουρές μελιτζάνας ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, αδικούσε και το σπιτικό πουρέ πατάτας, πραγματικά εκπληκτικό πιάτο είχε δικιο ο φίλος που έγραφε ότι αξίζει να ξαναπάς μόνο και μόνο γι'αυτό, εγώ πάντως ΝΑΙ θα ξαναπήγαινα χωρίς συζήτηση και θα το έπαιρνα ως δικό μου πιάτο να το φχαριστηθώ!! (13 ευρώ)
Ήπιαμε και 2 κατοσταράκια τσικουδιά (5 ευρώ και τα δύο).

Στο τέλος μας κέρασαν ένα ωραίο σοκολατένιο γλυκό με παγωτό δίπλα.

Και ο λογαριασμός έφτασε σε ένα τσίγκινο κουτί με καραμέλες με την κανονικότατη απόδειξη 57 ευρώ τα τρία άτομα μια χαρά vfm χωρίς τα ποτά θα έβγαινε 17 ε/άτομο.

Το σερβις ήταν ο κύριος της υποδοχής ο οποίος ήταν ευγενικός και σχετικά γρήγορος αν και εξυπηρετούσε όλα τα τραπέζια από όσο είδα οπότε και μπράβο του!
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, δεν συζητώ μόνο για τη γεύση που όσα φάγαμε ήταν παραπάνω από εύγευστα και ιδιαίτερα, υπήρχε ένας κρητικός προσανατολισμός αλλά λίγο "πειραγμένος" με τον καλύτερο και πιο μοντέρνο τρόπο.

Θα έλεγα ότι οι άνθρωποι έχουν κάνει μια τίμια προσπάθεια στο χώρο τους, με πλούσια κεράσματα στην αρχή και στο τέλος και μεγάλες μερίδες χωρίς να χρεώνουν χρυσάφι και ρουμπίνια για μεζέδες και έχουν ένα ωραίο επίπεδο στο μαγαζί τους χωρίς να αλλάζει αυτό τις τιμές πχ ακόμη και τα πιάτα τους η πετσετοθήκη το μπουκάλι που κερνούσαν την τσικουδιά, όλα ήταν καλόγουστα...

... και το κυριότερο έφτιαξε λίγο και η διάθεσή μου που είχε πέσει στα Τάρταρα! μέγιστη επιτυχία δηλαδή!!
ΥΓ υπήρχε κι ένα πιάτο που δεν το πήραμε με κουνέλι και το οποίο ακουγόταν πολύ γιαμ γιαμ... την άλλη φορά θα το δοκιμάσω και θα σας πω!!