American Style - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Έχουμε φάει αρκετές φορές στο Μπαρ Μπεε Κιου Μίνι στην Καστέλα το οποίο είναι self service με μόλις δύο τραπέζια και ο σκοπός του είναι κυρίως το delivery. Ο κύριος λόγος που καθυστερήσαμε την επίσκεψή μας στο Μπαρ Μπεε Κιου στη Φρεαττύδος είναι ότι τις φορές που το αποφασίζαμε, βραδινές ώρες κυρίως, η ουρά από κόσμο που περίμενε όρθιος για τραπέζι ξεπερνούσε τις δέκα παρέες οπότε επιλέγαμε την εύκολη λύση στην Καστέλα. Αυτή τη φορά όμως τα καταφέραμε πηγαίνοντας καθημερινή όταν άνοιγε το μαγαζί στις 6 το απόγευμα.

Το μαγαζί είναι μικρό, λίγα τραπέζια σε αμερικάνικο στυλ στον εσωτερικό χώρο με συμπαθητική μουσική, λίγα τραπέζια έξω στο πεζοδρόμιο. Συνολικά ο χώρος δεν έχει κάτι το αξιόλογο και δεν σε παρακινεί να καθίσεις αφού τελειώσεις το φαγητό σου. Στα θετικά το σέρβις είναι εξαιρετικό, πρόσχαρο, γρήγορο και φιλικό.

Στα σημαντικά τώρα. Ο κατάλογος δίνει βάση στο δυνατό του σημείο του καταστήματος, τα burgers. Καμιά εικοσαριά διαφορετικά μπιφτεκόψωμα με ευφάνταστους τίτλους και μεγάλη ποικιλία υλικών τα οποία συνοδεύονται με πατάτες τηγανιτές και σως, με τιμές που κυμαίνονται από 7 ευρώ το κλασσικό έως 11-12 ευρώ τα σπέσιαλ (μη ξεχάσετε να ρωτήσετε για το burger του μήνα).

Επίσης υπάρχουν μερίδες μπριζολάκια, κοτόπουλο, καθώς και μερίδες με μπιφτέκια σε διάφορες παραλλαγές, μερικές από τις οποίες παραπέμπουν σε υλικά και όνομα στο αντίστοιχο burger (π. χ burger Άγγλος ασθενής, μερίδα μπιφτέκια του Άγγλου).

Επιπλέον, υπάρχουν μερικά ορεκτικά τα οποία γενικά περιστρέφονται γύρω από τις γεύσεις των burger (π. χ. εμείς δοκιμάσαμε μία αραβική πίτα με άφθονο νόστιμο μοσχαρίσιο κιμά και τρία αυγά μάτια) και επιλογή για έξτρα πατάτες με ό, τι μπορεί να φανταστεί κανείς (σως, αλλαντικά, αυγά).

Τέλος οι σαλάτες είναι λίγες, οι μισές από αυτές παραπέμπουν πάλι σε burger (βλέπε σαλάτα δε τσίζμπεργκερ).

Στην απογευματινή μας επίσκεψη τρία άτομα πήραμε τρία burger με επιπλέον σως τσένταρ και μπέικον στις πατάτες, ένα ορεκτικό και τρία αναψυκτικά και πραγματικά φουσκώσαμε (λογαριασμός περίπου 16 ευρώ το άτομο).

Στο παρελθόν έχω δοκιμάσει αρκετά από τα burger στο μίνι κατάστημα και δε βρήκα σημαντική διαφορά στη γεύση με αυτά του κεντρικού καταστήματος. Έχω καταλήξει πως τα δύο αγαπημένα μου και πιο ιδιαίτερα burger είναι το Ντέλι, με χαρακτηριστικά το παστράμι, το κασέρι και την ιδιαίτερη σως του, καθώς και το 50/50 με το υπέροχο μπιφτέκι από μοσχαρίσιο κιμά και μπέικον. Τα υλικά στα μπιφτεκόψωμα που έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικά και είμαι απολύτως ικανοποιημένος από την ποιότητα, τις γεύσεις και την ποσότητα.

Το μόνο μου παράπονο είναι ότι θα προτιμούσα να υπάρχει επιλογή για burger χωρίς πατάτες σε χαμηλότερη τιμή.

Συνιστώ το μαγαζί ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του καλού burger, αυτή η βόλτα στον Πειραιά αξίζει, προσωπικά θεωρώ ότι το burger τους είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.