Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το κεφτές και δε φταίς είναι ένα συμπαθητικό καινούριο μαγαζί σε κεντρικό δρόμο της Νέας Σμύρνης που ειδικεύεται όπως προδίδει το όνομά του στους κεφτέδες. Το μεγάλο του υπέρ είναι ότι Τρίτες και Τετάρτες έχει προσφορά all you can eat/drink για ένα συγκεκριμένο τμήμα του καταλόγου με 12 ευρώ το άτομο. Η κριτική αυτή αφορά επίσκεψή μας Τρίτη απόγευμα με τη συγκεκριμένη προσφορά.

Ο χώρος καταρχάς είναι όμορφος, και καλαίσθητα διακοσμημένος, τα τραπέζια μεγάλα και τα καθίσματα άνετα. Το σέρβις είναι πολύ φιλικό και εξυπηρετικό, σε αυτό ίσως να έπαιξε και ρόλο το γεγονός ότι το μαγαζί την ώρα που πήγαμε είχε άλλες τρεις παρέες, αλλά σε γενικές γραμμές τα παιδιά μας απάντησαν σε όλες τις απορίες που είχαμε για το μενού και η ροή των πιάτων, εφόσον κάναμε και αρκετές συνεχόμενες παραγγελίες, ήταν εξαιρετική.

Ο κατάλογος την ημέρα του all you can eat έχει αρκετές επιλογές και χωρίζεται σε Σαλάτες (επιλογή από αλοιφές και πραγματικές σαλάτες), Ορεκτικά (κυρίως διάφοροι κεφτέδες με λαχανικά), Κεφτέδες (διάφορες παραλλαγές σε κρεατοκεφτέδες), Μπιφτέκια (στη σχάρα), Μακαρόνια (με κεφτέδες προφανώς) και Ποτά (μπύρα βαρέλι ή κρύο τσίπουρο).

Από σαλάτες δοκιμάσαμε: Πατατοσαλάτα (4/4), εξαιρετική την παραγγείλαμε αρκετές φορές. Μελιτζανοσαλάτα (3/4), πολύ καλή, μόνη ένσταση ότι είχε αρκετό κρεμμύδι και χανόταν λίγο η γεύση της μελιτζάνας. Ταμπουλέ (2/4), συμπαθητικό. Τζατζίκι (3/4), αρκετά καλό.

Στα ορεκτικά τώρα: Ντοματοκεφτέδες (4/4), αν και δε τους συμπαθώ οι συγκεκριμένοι ήταν από τους καλύτερους που έχω φάει. Κολοκυθοκεφτέδες (3/4), πάρα πολύ καλοί. Καροτοκεφτέδες με μέλι (4/4), ίσως οι καλύτεροι κεφτέδες όλων, το πιάτο επαναλήφθηκε αρκετές φορές. Πατάτες τηγανιτές με αυγά και λουκάνικο (3/4), εξαιρετικές.

Από τους κεφτέδες δοκιμάσαμε: Κλασικά κεφτεδάκια (3/4), πολύ καλά συνοδεύονται από κομμένη πιτούλα και σος. Κεφτεδάκια με σάλτσα ντομάτας (4/4), πάρα πολύ καλά. Κεφτέδες Βαρουφάκη (4/4), εξαιρετικοί, ζυμωμένοι με μπέικον και πιπεριά, άλλο ένα πιάτο που επαναλήφθηκε αρκετές φορές.

Από μακαρόνια δοκιμάσαμε και τα λιγκουίνι με κόκκινη σάλτσα (3/4) τα οποία ήταν αρκετά καλά και τα μακαρόνια με τη λευκή σάλτσα που δε μας ενθουσίασαν (2/4).

Από μπιφτέκια δοκιμάσαμε μία μερίδα (3/4), αρκετά καλή, άλλωστε με τα αλλεπάλληλα refill στα πιάτα που μας άρεσαν είχαμε περάσει πλέον το σημείο κορεσμού και δεν ήμασταν για πολλά πολλά.

Τέλος πήραμε πολλά καραφάκια τσίπουρο χύμα (4/4) το καραφάκι κατευθείαν από ψυγείο, χωρίς να χρειάζεται να το νερώνουμε με πάγο λόγω ζέστης.

Συνολικά τα υλικά, οι παρασκευές και οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα θέμα «λαδίλας». Θεωρώ ότι με 12 ευρώ το άτομο, οι Τρίτες και Τετάρτες είναι μία εξαιρετική ευκαιρία για γνωριμία με το μαγαζί και μία εξαιρετική επιλογή για παρέες που τους αρέσει ο συνδυασμός μεζεδάκι με μπύρα και τσιπουράκι. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και θα το επισκεφτώ σίγουρα και ημέρα εκτός προσφοράς για να δοκιμάσω και το υπόλοιπο μενού.