24 Ιουν 2015

Μεσημέρι Κυριακής και η γευστική μας περιέργεια, μας έφτασε στην πόρτα του Πασιφαή, μιας νέας Κρητικής πρότασης της Γλυφάδας, το αδερφάκι του έτερου συνονόματου του, το οποίο γνωρίζει για έτη τώρα μεγάλη δόξα στον Κορυδαλλό...

Το Πασιφαή στεγάζεται στον όμορφο και ηλιόλουστο δρόμο της οδού Λαζαράκη, ακριβώς στην γωνία του πρώην Ιταλικού al dente, με πάρκινγκ αρκετά εύκολο αφού τα πιο απόκεντρα στενά της οδού προσφέρονται για τον σκοπό αυτό...

Η υποδοχή που δεχτήκαμε από τον Κρητικό ιδιοκτήτη του εστιατορίου ήταν η πιο ζεστή έως τώρα κατά τις γευστικές μας περιηγήσεις, ο οποίος μας υποδέχτηκε σαν να περίμενε για φαγητό τους πολύ καλούς του φίλους.

Ο εσωτερικός χώρος κοσμείται από το Κρητικό στοιχείο, ενώ εξωτερικά περιβάλλεται από περίγυρο υπερυψωμένο μπαλκονάκι το οποίο το καλοκαίρι σου δίνει την αίσθηση της εξοχής, κάτι που τελικά επιλέξαμε χωρίς να υπάρχει καθόλου αναμονή εν συγκρίσει με τον κόσμο που είχε.

Για καλωσόρισμα μας προσφέρανε καραφάκι Κρητικής ρακής. Το σέρβις ήταν επαγγελματικό, παρόλο το καινούργιο του εστιατορίου, γρήγορο μα πάνω απ όλα ευγενικό.

-Κρητικούς αμανίτες (Καλομαγειρεμένα μανιτάρια σχάρας)

-Μεζές του μερακλή (Κοτόπουλο με πάπρικα, τυριά και μπαχαρικά), ίσως το καλύτερο πιάτο απόλα το κοτόπουλο ήταν τόσο καλομαγειρεμένο και τρυφερό που έλιωνε στο στόμα.

-Μακαρόνια στο ζουμί με ανθότυρο (είναι σαν τα γαμομακάρονα η μερίδα ήταν τέτοιας έκτασης που τρώγανε σίγουρα δύο άτομα μπορεί και παραπάνω! ). Εξίσου πολύ γευστικό πιάτο.

-Σαλάτα με ρόκα, σύγκλινο, ντομάτα ανθότυρο πολύ καλή μερίδα και γευστικά άξια της εμφάνισής της.

- Δύο ποτήρια κόκκινο χύμα κρασί.
Καθ όλη την διάρκεια του φαγητού οι σερβιτόροι είχαν διαρκώς τα μάτια τους πάνω μας μήπως και χρειαστούμε κάτι καθώς και ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης ήρθε να μας γνωρίσει και να συζητήσει μαζί μας. Πολύ ανθρώπινη προσέγγιση συνάμα με εξαιρετική γεύση.

Εκτός του αρχικού κεράσματος μας προσφέρθηκαν στο τέλος υγρά μαντηλάκια καθώς και χειροποίητοι λουκουμάδες με μέλι.

Ο λογαριασμός έκλεισε στα 40 Ευρώ και τα δύο άτομα που τα θεώρησα αρκετά καλά για την ποσότητα και την ποιότητα που φάγαμε.

Επιπλέον, από τα μακαρόνια στο ζουμί με ανθότυρο που έμειναν, οι σερβιτόροι προσφέρθηκαν να μας τα ετοιμάσουν πακέτο για το σπίτι, πολύ ευγενικό εκ μέρους τους και κάτι που στην Γλυφάδα γενικότερα δε γίνεται και θα έπρεπε.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, θα το επισκέπτομαι όλο και συχνότερα γιατί με κέρδισε με την ζεστασιά των ανθρώπων του.

24 Ιουν 2015

Metel