Μεζεδοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Δεν συνηθίζω να δημοσιεύω δύο κριτικές απανωτές, όμως αυτή τη φορά θα κάνω εξαίρεση, επειδή θέλω να σας συστήσω ένα πραγματικό διαμαντάκι, ιδιαίτερα πρόσφορο να το επισκεφθείς τους καλοκαιρινούς μήνες. Οι ΜΕΝΗΤΕΣ, που πρώτη έβαλε στον κατάλογο η nemo, είμαι σίγουρος ότι θα ενταχθεί γρήγορα στην κατηγορία που εγώ ονομάζω «παιδιά του ask4food», των χώρων συνάντησης και φαγητού δηλαδή που στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο στη δουλειά τους και στη διαφήμιση από στόμα σε στόμα.

Τα καλά νέα αρχίζουν από την τοποθεσία. Είναι πολύ εύκολο να βρεις το μαγαζί και δεν είναι απελπιστικά δύσκολο να παρκάρεις – όποιος ξέρει από Καλλιθέα καταλαβαίνει τι εννοώ. Αν έχετε το νου σας στους γύρω και απέναντι δρόμους, θα βρείτε σχετικά γρήγορα μια θέση για να αφήσετε το τουτού σας (5 στα 10). Είτε έρθετε από τη Θησέως είτε από την Πειραιώς, η ταμπέλα με το όνομα του μαγαζιού είναι ευδιάκριτη, μόλις φθάσετε στη γέφυρα της Παναγή Τσαλδάρη, λίγο πριν το σταθμό του ηλεκτρικού της Καλλιθέας.

Οι ΜΕΝΗΤΕΣ βρίσκονται λοιπόν δίπλα στο ρέμα που κατηφορίζει προς το Μοσχάτο, σε ένα πεζοδρομημένο και κατάφυτο (ωραίοι ψηλοί φοίνικες! ) ήσυχο κομμάτι του δρόμου. Όπως στέκεστε μπροστά στο μαγαζί, μπορείτε να καθίσετε σε ένα τραπέζι πάνω στο φαρδύ πεζοδρόμιο, δεν θα σας ενοχλήσει κανείς και τίποτα.

Αν θέλετε περισσότερη privacy, κατεβείτε τα πέντε σκαλιά που οδηγούν στο στεγασμένο με τέντα προθάλαμο και προτιμήστε, ειδικά αν είστε μεγαλούτσικη παρέα, το αριστερό σεπαρέ με τους βολικούς πάγκους. Το χειμώνα σας περιμένει ο μέσα χώρος, με την κουζίνα αθέατη στα δεξιά, τον οποίο περιέγραψε τέλεια η nemo, προσέχοντας με το γυναικείο μάτι λεπτομέρειες που από εμένα θα ξέφευγαν.

Το όλον αποπνέει μια πάστρα και ένα μεράκι που μόνο άνθρωποι που νιώθουν το χώρο δουλειάς σαν σπίτι τους μπορούν να πετύχουν. Πιο καθαρές και γουστόζικες τουαλέτες σε απλό μαγαζί εγώ δεν έχω ματαδεί.

Όπως αντιλαμβάνεστε, οι ΜΕΝΗΤΕΣ είναι ανδριώτικη οικογενειακή επιχείρηση. Ένα νεαρό ζευγάρι από τους Μένητες της Άνδρου μεταφύτευσε την αγάπη για την κουζίνα του τόπου καταγωγής του σε μια multikulti γειτονιά της Αθήνας. Έχουν ήδη καταφέρει, όχι μόνο λόγω των χαμηλών τιμών που υιοθέτησαν, να προσελκύσουν κυρίως τη φοιτητική νεολαία της περιοχής, και όχι μόνο.

Εκτίμησα ιδιαίτερα την ευγένεια και άνεση στη συμπεριφορά τους απέναντι σε μένα και τη γυναίκα μου, που όσο και να ‘ναι δεν ταιριάζαμε απόλυτα στο κοινό που είχε πιάσει χθες βράδυ όλα τα τραπέζια του μαγαζιού.

Η εξυπηρέτηση είναι σφαιράτη, και το εννοώ αυτό. Ο λεβέντης που κάνει αμέτρητες φορές τη διαδρομή πάσο κουζίνας – έξω χώρος πρέπει να καλύπτει κάθε μέρα μερικά χιλιομετράκια. Πάντα με το χαμόγελο, πάντα με καλή διάθεση σχολιασμού του μαγαζιού και των εδεσμάτων, ο τέλειος μετρ-εξυπηρετητής. Η σύζυγος βοηθά στο στρώσιμο και συμμάζεμα των τραπεζιών, αλλά και στην κουζίνα, όπου θαυματουργούν ένας μάγειρας και μια μαγείρισσα από – το μαντέψατε, ευκολάκι ήταν – την Άνδρο.

Ο κατάλογος απλός, επαρκής, περιεκτικός. Αν θυμάμαι καλά, το μόνο διψήφιο νούμερο που είδα ήταν 10 ευρώ για τη φρουτάλια του Λούη, προφανώς μια παραλλαγή της κλασσικής ανδριώτικης ομελέτας, που θα φθάνει για να χορτάσουν δύο άτομα.

Όλες οι άλλες τιμές, χωρίς να είναι ασυνήθιστα χαμηλές, είναι αυτό που λέμε «τίμιες», οι δε μερίδες είναι μεσαίου μεγέθους και πάνω, πιατάκια του καφέ δεν χρησιμοποιούνται. Δύο άτομα μπορούν να αρκεστούν σε τρία, τέσσερα πιάτα. Καθώς μάλιστα το σερβίρισμα γίνεται με τη σειρά που ετοιμάζονται τα πιάτα στην κουζίνα, μπορείτε να έχετε μόνιμα μπροστά σας ένα, δύο πιάτα και να ευχαριστηθείτε καλύτερα τις γεύσεις.

Εμείς το παρακάναμε λίγο, όμως όλα όσα πήραμε βαθμολογούνται με «άριστα». Αρχίζοντας από το γνωστό ανδριώτικο λουκάνικο, που δεν γίνεται να παραλείψεις, και περνώντας στα τηγανιτά κολοκυθάκια που έχουν εμφάνιση σαν πατάτες τηγανιτές, υφή τεμπούρα και μένουν τραγανά μέχρι τέλους.

Συνοδεύονται ιδανικά από σπιτίσια τυροκαυτερή (σχετικά ήπια κάψα). Τα κεφτεδάκια (έξι και ευμεγέθη) είναι κυριολεκτικά μαμαδίσια, ενώ στην ανδριώτικη τηγανιά, που μοιάζει με μπεκρή μεζέ με λευκή σάλτσα, σκουπίζεις μέχρι και την τελευταία σταγόνα.

Τελευταία αναφέρω τα τηγανιτά τυροπιτάκια με μαρμελάδα ντομάτα, ένα νοστιμότατο συνδυασμό αλμυρού – γλυκού. Στην αρχή, μαζί με δύο ποτήρια νερό, έρχεται το πανεράκι με ψωμί (εδώ παίρνει βελτίωση! ) και ένα ντιπ, στο τέλος επιλέξαμε από ένα κομμάτι κορμό σοκολάτας αντί για καρπούζι.

Επειδή δεν είμαι φίλος του τσίπουρου, προτιμήσαμε ένα μπουκάλι (του ενός λίτρου) φρέσκια, απαστερίωτη μπύρα ΖΕΟΣ από το Άργος. Μαζί μ’ αυτή ο λογαριασμός έφθασε τα 30 ευρώ ακριβώς. Συνεπώς οι ΜΕΝΗΤΕΣ θα μας ξαναδούν πολλές φορές. Αξίζει να τους τιμήσετε και εσείς!