Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Πάντα με προσέλκυε η Πολίτικη κουζίνα, κάτι που κατά την γνώμη μου λείπει από τα Νότια Προάστια σε μεγάλο βαθμό... Μέχρις ότου εμφανίστηκε το bahaar.
Το bahaar βρίσκεται στην οδό Αρτέμιδος, δίπλα ακριβώς από την εκκλησία του αγίου Νικολάου. Στην αρχή όταν το πρόσεξα εξωτερικά πιο πολύ μου θύμιζε πολίτικο ζαχαροπλαστείο παρά εστιατόριο, ώσπου αντίκρισα και τον εσωτερικό του χώρο ο οποίος ήταν τόσο εκλεπτυσμένος και κομψός που νόμιζες ότι μπήκες σε σαλόνι της παλιάς αριστοκρατίας της Πόλης... Κυριαρχεί το ξύλο και το κρύσταλλο καθώς και δεν λείπει και το artistique στοιχεί με το "κορίτσι με το σκουλαρίκι" του Γιοχάνες Βερμέερ να δεσπόζει στην σάλα...

Άν και κατάμεστο το εστιατόριο Σάββατο βράδυ, μετά από εύκολο παρκάρισμα στον Άγιο Νικόλαο, η maitre κατάφερε να μας βρει τραπέζι για δύο στον εξωτερικό χώρο του πεζοδρομίου κάτι που το χαρήκαμε λόγω της βαβούρας που υπήρχε στον εσωτερικό...

Ο κατάλογος είναι περιορισμένος κατ'εμέ για πολίτικη κουζίνα αλλά η ποιότητα του φαγητού μας αποζημίωσε. Η παραγγελία ήταν:

-Σουτζούκι πολίτικο (Μερίδα λεπτοκομμένου σουτζουκιού με κρεμμύδι ντομάτα και πιτούλες)

-Ντολμαδάκια με γιαούρτι (4 ντολμαδάκια με σως γιαουρτιού πολύ νόστιμα, θεωρώ πως η μερίδα θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη)

-Μερίδα κεμπάπ (Στην αρχή για γιαουρτλού το πήγαμε αλλά μας ήρθε σκέτο κάτι το οποίο το δικαιολογήσαμε, το εστιατόριο είναι ολοκαίνουργιο και το σέρβις αρκετά τρακαρισμένο ακόμα, παρόλα αυτά το πιάτο ήταν νοστιμότατο). Η μερίδα αποτελούνταν από τέσσερις βέργες κεμπαπ, κρεμμυδάκι, πιτούλα και ντομάτα.

-Τζατζίκι (Το highlight του γεύματος, με χοντροκομμένο το αγγουράκι και όσο σκόρδο χρειάζεται)

-Πατάτες τηγανιτές χειροποίητες αρκετά καλή μερίδα και λεπτοκομμένες.

-Μία μπύρα και ένα ποτήρι λευκό κρασί.
Άν εξαιρέσουμε την ατυχή στιγμή του γιαουρτλού (βλέπετε πέσαμε και σε δυο βαφτίσεις επάνω! ), όλα ήταν νοστιμότατα και το σέρβις ευγενέστατο.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 31 Ευρώ, τιμή αρκετά πολύ καλή για δύο άτομα.

Μεγάλο μειονέκτημα η έλλειψη κεράσματος στο τέλος (ο πολιτικός χαλβάς θεωρώ οτι είναι και εύκολος και δεν κοστίζει).

Θεωρώ ότι αν το σέρβις βελτιωθεί με την πάροδο του χρόνου καθώς και κάποιες από τις μερίδες αυξηθούν, το εστιατόριο θα πηγαίνει ακόμα καλύτερα. Το συνιστώ στους λάτρεις της Πολίτικης κουζίνας.