Ψαροταβέρνες - Γλυφάδα, Αθήνα

Στο εστιατόριο βρεθήκαμε Παρασκευή βράδυ τον Ιούνιο του 2015 ύστερα από κράτηση. Η υποδοχή ήταν ευγενική και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας άμεσα χωρίς καθυστέρηση. Μας είχαν ενημερώσει ότι δεν υπήρχε έξω τραπέζι αλλά μέχρι την ώρα της άφιξης μας προσπάθησαν να μας βρουν ένα εκτός.

Ο εσωτερικός χώρος έχει περίπου 10 τραπέζια 4 και 6 ατόμων. Αν και η κουζίνα είναι ανοικτή δεν υπάρχουν μυρωδιές. Στα μπροστινά εσωτερικά τραπέζια ανοίγει η οροφή και είναι σαν να είσαι στον εξωτερικό χώρο Εκτός, τα τραπέζια είναι πάνω στο πεζοδρόμιο με αρκετό χωρό μεταξύ τους. Υπάρχει μια σχετική κίνηση αυτοκινήτων πάνω στο πεζόδρομο, χωρίς να είναι τραγική η κατάσταση.

Το προσωπικό είναι ευγενικό, φιλικό (στα όρια που δεν ενοχλεί), χαμογελαστό, γρήγορο και γνώστες των πιάτων που έχουν στο κατάλογο. Η αλήθεια είναι ότι παραγγελία μας είχε άρκετά πιάτα, αλλά όπως και να έχει ήταν ευγενικοί και μας το επεσήμαναν.

Το ψωμί (λευκό και μαύρο) έφτασε γρήγορα μαζί με το νερό καθώς επίσης και το ούζο (Μπαμπατζιμ) που είχαμε ζητήσει. Η επιλογές ούζου ήταν αρκετά καλή και δεν σταματούσε σε 2-3 γνωστές εμπορικές επιλογές.

Δοκιμάσαμε,
Φάβα με κρεμμύδι και λάδι. Έφτασε σε κρύα μορφή και ήταν σχετικά καλή.

Αχινούς. Σε καλή κατάσταση. Ευτυχώς όχι λιωμένοι και γευστικά κοντά σε αυτό που περιμένεις από ένα εστιατόριο πόλεως.

Σαλάτα λαχανικών. Ποιοτικά ήταν καλά "ζωντανά" λαχανικά, σε άσχημη απόδοση στο πιάτο. Απλό πιάτο που δεν το είχαν προσέξει.

Καλαμάρι. Καλοτηγανισμένο, χωρίς να κρατάει λάδι και κουρκούτι όσο πρέπει ώστε να μη ψάχνεις το καλαμάρι.

Λαυράκι μαριναρισμένο. Πολύ καλό πιάτο. Τραγανό, αρωματισμένο με φρέσκο πιπέρι, λάδι και λεμόνι. Δροσερό με λεπτή γεύση πιάτο ότι πρέπει για αρχή.

Χταπόδι. Ωραία ψημένο, κράταγε το ζουμί του, σωστά σερβιρισμένο με λαδάκι και ρίγανη.

Μπαρμπουνάκια στο τηγάνι. Τραγανή κρούστα, χωρίς λάδια, καλοτηγανισμένα γευστικά εσωτερικά. Άριστη επιλογή.

Ψαράκι κοκκινιστό πικάντικο. Αν σας αρέσουν τα πικάντικα, θα σας ενθουσιάσει. Με κόκκινη σάλτσα ντομάτας και ήπια καυτερό, ισσοροπεί στη γλυκιά γεύση με καυτερή επίγευση. Στα καλύτερα πιάτα που δοκιμάσαμε.

Επίσης καλό είναι να επισημάνουμε ότι σε απαιτήσεις μας του τύπου χοντρό αλάτι, παραπάνω κρεμύδι στη φάβα ή περισσότερο μαύρο ψωμί, ήταν άμεση η ανταπόκριση του προσωπικού και με ευγένια.

Προσωπικά μου αρέσει αυτό το μαγαζί διότι έχει χώρο να αναπνεύσεις, δεν έχει πολύ φασαρία και η ποιότητα είναι αρκετά καλή ώστε να μπορείς άνετα να το επιλέξεις σε σχέση με άλλα πολύβουα εστιατόρια.

Η τιμή ήταν περίπου 20 Ευρώ το άτομο χωρίς τα ποτά.